Бошњачки план обрачуна са Милорадом Додиком и Републиком Српском, због глобалних кретања и акција које је најавио па затим и покренуо, предсједник САД Доналд Трамп, ставиће се на чекање
Након смрти Алије, у Сарајевској је чаршији почела сазријевати свијест о нужности да босански муслимани морају изградити привидно нову, секуларну и европску, друштвену основу са којом би било могуће прикрити и очувати супстанцу усвојених политичких и вјерских идеала. У ту сврху је настао владајући политички покрет три странке, у јавности познат као „Странке Тројке“, да замијени вјерски и безбједносно компромитовану СДА.Иако је СДА протјерана у опозицију одлуком Кристијана Шмита и његовом једнодневном суспензијом Устава БиХ, социолошки темељи новог владајућег бошњачког покрета оријентисаног на власт, остали су несумњиво радикално исламски. Вјерска мржња није дозволила муслиманским лидерима да разумију промјене у свијету, у коме су њихови наративи о бошњачкој жртви, Сребреници и окупацији Сарајева, постали потпуно неважни.
Акције које је покренуо Доналд Трамп против илегалних миграција, организованог криминала, исламског радикализма и тероризма, уз лична опредељења, да припоји Гренланд, Канаду и Панамски канал, те да уз помоћ америчке војске, пресели два и пол милиона палестинаца из Газе у Јордан, Египат или Мароко, у сваком свом аспекту, тицале су се и рефлектовале на БиХ.
У фокус предсједничких акција, одлука и забрана, дошле су и тајне обавјештајне операције, ратови и хибридне операције, злоупотребе фондова, „Глас Америке” и „Слободна Европа” као и демонтажа УСАИД-а, НЕД-а и других НВО. При томе је нови шеф Беле куће пресудио родним идеологијама и ЛГБТ покрету.
ТЕРОРИСТИ СЕ ВРАЋАЈУ КУЋИ – У БОСНУ Коначно је је објављена и вијест о депортацијама лица из БиХ, која су кршила амерички правни поредак и угрожавала националну безбједност. Прва шесторка таквих је већ спакована. Американци их враћају кући: јер, у физичком, државно-правном, идеолошком и вјерском смислу, кућа им је Сарајево.
Наравно да је поред свих (Џемал Пујагић, Аладин Муминовић,Синиша Елказ, Мухо Ахметовић, и Денис Кљунић) са становишта терористичке пријетње посебно интересантан рођени Саудијац, држављанин БиХ, Ел Схаер Хани. Ове депортације муслимана из САД – Бошњака, али и Арапа, који су у рату добили држављанство, тек су почетак и наставиће се. За сада је ријеч о 181. лицу из БиХ, суђеном због кршења имиграционих прописа и учешћа у подршци и финансирању ИСИЛ-а.
У нападу на америчку војну базу Дахран у Саудијској Арабији, 25. јуна 1996, у коме је убијено 19 војника а 489 људи рањено, међу осумњиченима за учешће у нападу налазио се и први командант босанских муџахедина Шејх Абдел-Азиз „Барбароса”. Заменик првог формалног команданта одреда Ел-Муџахедин у рату у БиХ, Абу Меали је био умешан у напад на амерички разарач „УС Цол“ у Адену, а после терористичког напада Сулејмана Таловића на атлетски митинг у Солт Лејк Ситију 2007. године, американцима је по питању Босне све јасно.
Американци памте 2012. годину Тада је грађанин БиХ осуђен на доживотни затвор. Био је то Адис Медуњанин, који је 2008. и 2009. с двојицом сарадника у Пакистану прошао обуку руковања оружјем у кампу Ал Каиде. Њих тројица вратили су се у САД и испланирали координисани бомбашки напад на метро у Њујорку. Прича се не завршава са Медуњанином. Већ 2015 године ухапшено је шест држављана БиХ (Рамиз Зијад Хоџић, његова супруга Седина Ункић Хоџић, те Армин Харчевић, Нихад Росић, Медиха Меди Салкичевић и Јасминка Рамић). у Чикагу, Сент Луису и Њујорку због подршке терористичкој организацији Исламска држава.
Током 2021. године у САД је ухапшен и Мирсад Хариз Адем Рамић због давања подршке Исламској држави и проласка обуке унутар ове терористичке организације током грађанског рата у Сирији. Радикализам из БиХ, и подршка ИСИЛ-у, потврђене су у вези Мирсада Кандића (41), коме је пре годину дана потврђена доживотна робија у САД. Служио је Исламској држави, борио се у Сирији, ширио пропаганду, кријумчарио оружје и регрутовао. Истовремено, у Гвантанамо бази, налази се Халид Шеик Мухамед, рођени Пакистанац, од 1994. држављанин БиХ и главни организатор терористичког напада на Куле близнакиње и Пентагон, 11. септембра 2001. године.
Американци, имају искуства и са депортацијом држављана БиХ јер су, прије десет година из Гвантанама, након деценијског затвора, предали шест бивших муџахедина – пет алжирског поријекла и једног натурализованог Египћанина. Сви су они кандидати за депортацију у БиХ и због њих БиХ заслужује бити на врх листе депортација.