НАША ТЕМА l КУДА ИДЕ СРПСКА АКАДЕМИЈА НАУКА И УМЕТНОСТИ?
Продужава се стање изразите бројчане, а самим тим и интересне премоћи природњачких одељења. Апсурдно је, несхватљиво и неоправдано што је та премоћ толика да се без гласова чланова природњачких одељења не може изабрати ниједан нови члан у одељењима друштвених наука и уметности! Другим речима, положај, будућност и судбина друштвених наука и уметности у САНУ, каква је она данас по свом устројству, налазе се у рукама природњака и њихових одељења. Отуда је неизбежан следећи закључак: У САНУ је успостављено стање у којем су друштвене и хуманистичке науке свесно потиснуте и потцењене, слабог су утицаја и значаја, нису стога кадре да у пуној мери одговоре својим немалим задацима и циљевима. САНУ је опасно накривљена на једну страну попут торња у Пизи. Коме то треба? Коме то одговара?
Недавно је, 7. новембра 2024, у Српској академији наука и уметности одржана Изборна скупштина (одржава се сваке треће године). Изабрани су нови редовни (17) и дописни (22), као и инострани чланови (5). Међу новим дописним члановима већина су жене. То је сасвим у складу са новоусвојеном одредбом Статута САНУ, по којој ће се при избору дописних чланова посебно водити рачуна о родној равноправности. Ова се, као ни етничка или регионална припадност, ни по чему не уклапа у једини и основни критеријум за избор нових чланова – научно дело, његова вредност и значај. Наравно, друкчије би ствари стајале да је у Статуту речено како ће се при једнако испуњеном услову с обзиром на научно дело предност дати кандидату женског пола.У Записнику са XXVII (електронске) седнице Извршног одбора Председништва САНУ, одржане 14. новембра 2024, у тачки 2 (Информације Извршног одбора САНУ), речено је поводом одржаних избора ово: „Извршни одбор САНУ је са задовољством констатовао да су избори у чланство САНУ протекли у складу са правилима САНУ и да је исход избора веома озииван, како у погледу броја новоизабраних чланова, тако и у погледу њихове срукуре“ (подв. Д. Б.). Разлози које је Извршни одбор навео у прилог својој самозадовољној оцени – број и структура новоизабраних чланова – не могу се по својој природи односити на кључно и пресудно мерило за избор нових чланова, наиме на квалие. Додуше, Извршни одбор као такав није ни позван да мериторно оцењује квалитет новопримљених чланова, али је у најмању руку могао изразити наду да је тај квалитет висок или бар задовољавајући, те да су нови чланови својим научним односно уметничким делом одиста заслужили да постану чланови Академије.
Зарад преиспитивања и претресања те заслуге (или „заслуге“) задржаћемо се овде првенствено на примеру Одељења друштвених наука (ОДН). Оно је пре изборâ било спало на свега седам чланова (пет редовних и два дописна); било је, дакле, најмалобројније у читавој САНУ. Питање је да ли је у дојакошњој историји Академије икада забележен такав случај – да се континуирано, у дужем временском периоду, смањује број чланова баш оног одељења чија је сврха, чији је разлог постојања, да ради на идентитетским питањима, на истраживању, научном сазнавању, обрађивању и објашњавању крупних, често и судбоносних, проблема српског друштва и државе, не би ли се на тај начин допринело њиховом успешном решавању и превазилажењу.
СТАТУТАРНА ОДРЕДБА ЈЕ ИМПЕРАТИВНА НОРМА Убрзано опадање броја чланова ОДН-а није могао да предупреди или спречи ни статутарно прописани numerus clausus по сваком одељењу (25), јер је тај број искључиво схваћен као сигурна заштита бројчане премоћи одељења из области природних наука, а не као право да четири одељења из области друштвених наука и уметности достигну тај број и бројчано постану равноправна са природњачким одељењима. Ту бројчану равномерност, иначе, изречно предвиђа и Статут САНУ, у чијем се члану 30. каже: „Приликом предлагања и избора нових чланова водиће се рачуна о томе да се остварује равнотежа између појединих области наука и уметности, а посебно између броја чланова из друштвених и хуманистичких наука с једне, и природних и техничких наука с друге стране, као и између појединих одељења.“ Погрешно је да се та статутарна одредба схвати као тек декларативна и необавезујућа. Напротив, она се мора протумачити као императивна норма и стога применити као обавезујућа, јер је њен смисао у обезбеђивању и јамчењу бројчане уравнотежености чланова свих осам одељења САНУ. Већ дужи низ година та бројчана равномерност не постоји, свесно се занемарује (у ствари гази) статутарна одредба која на њу указује и њу штити. Што је најгоре, ни у самим одељењима друштвених наука и уметности нема довољно бриге и залагања да се она, ако не сасвим обезбеди, а оно знатно побољша. Продужава се стање изразите бројчане, а самим тим и интересне премоћи природњачких одељења. Апсурдно је, несхватљиво и неоправдано што је та премоћ толика да се без гласова чланова природњачких одељења не може изабрати ниједан нови члан у одељењима друштвених наука и уметности! Другим речима, положај, будућност и судбина друштвених наука и уметности у САНУ, каква је она данас по свом устројству, налазе се у рукама природњака и њихових одељења. Отуда је неизбежан следећи закључак: У САНУ је успостављено стање у којем су друштвене и хуманистичке науке свесно потиснуте и потцењене, слабог су утицаја и значаја, нису стога кадре да у пуној мери одговоре својим немалим задацима и циљевима. САНУ је опасно накривљена на једну страну попут торња у Пизи. Коме то треба? Коме то одговара?
Разуме се да није све у бројевима. Меродаван је квалитет, уз који иду научна честитост, дубоко животно опредељење за науку као позив, искрено, неодустајно и одговорно служење истраживачком досезању и утврђивању научне истине и сл. Када је о томе реч, Академија би морала бити високо узорна установа, у којој не би смело да буде места за плагијаторе, непотизам, лукративно-интересна повезивања и лобирања итд. Често се, и у Академији и изван ње, истиче како је она, сходно закону, врхунска научна и уметничка институција у Републици Србији. Мало се, међутим, води рачуна о томе да такво одређење САНУ није пука констатација коју је довољно поменути, њоме се закитити и иза ње се заклонити, него да је првенствено реч о научној и моралној дужности сваког члана Академије да својим радом, по мери својих сазнајних и уметничких моћи, даде сопствени допринос одржању тог врхунског статуса Академије у нашој земљи. У том погледу би самопреиспитивање у САНУ било пожељно и добродошло. Било би, ваља се надати, и лековито.
Квалитет као пресудно мерило претпостављен је и лако препознатљив у следећим одредбама Статута САНУ. Члан 10. прописује: „За дописног члана САНУ може бити изабран држављанин Републике Србије који се исакао изузеним научним оносно уменичким раом“ (подв. Д. Б.). А у чл. 11. се утврђује: „Доприноси кандидата треба да значајно превазилазе стандарде који се постављају и у науци и у високом образовању. Основа за оцењивање кандидата јесу резулаи осварени самосалним раом или под његовим руководством…“ (подв. Д. Б.). У чл. 11. такође се каже: „Од нарочитог значаја је вишесруко оврђен уле кандидата и његов уицај као воеће личноси у својој обласи деловања“ (подв. Д. Б.).
Применимо сада наведене одредбе Статута САНУ на новоизабране дописне чланове у ОДН-у. Унапред се може рећи да је исход те примене запањујући, да је недостојан Академије, да, штавише, наводи на питање: Куда то иде САНУ?
ГОВОР ЧИЊЕНИЦА ОДН је упутило предлог Изборној скупштини за избор пет дописних чланова. О томе су одлучила петорица чланова ОДН-а, који као компактна група скоро увек гласају усклађено и јединствено. (Часлав Оцић и Данило Баста нису учествовали у том гласању, јер је био одбијен њихов предлог да се сачини ранг-листа свих кандидата по броју објављених ауторских књига, како би се на тај начин избегла изборна самовоља.) Од тих пет кандидата, Изборна скупштина је четворо изгласала за дописне чланове, при чему је двоје од њих, по званичном извештају Изборне комисије (која је заседала и гласове бројала неколико сати), добило управо онолики број гласова (56) који је минимално био довољан за избор! Чудноват податак и необична случајност. Осим Бориса Милосављевића, који је несумњиво испуњавао статутарно одређене услове и с разлогом био изабран сa убедљивих 68 гласова, преосталих троје кандидата нису их испуњавали. Нико од њих није се „истакао изузетним научним радом“, нити су остварили резултате искључиво „самосталним радом“. Нека говоре чињенице.
У сва три реферата наведена је листа од двадесет „најзначајнијих резултата кандидата“. Код једног кандидата, од двадесет наведених чланака само су четири самостални ауторски радови, а шеснаест коауторски. Код другог, тај однос је бољи, јер је од двадесет набројаних референци четрнаест самосталних ауторских и шест коауторских. Најзад, код трећег, свих двадесет наведених радова јесу коауторски! Дакле, овај кандидат, како је предочио реферат о њему, нема ни један једини самосталан ауторски рад, а изабран је за дописног члана САНУ! Ако би се тако нешто и могло замислити у природним наукама, где се најчешће ради и истражује тимски, у друштвеним наукама (а о њима је овде реч) то је незамисливо и, треба отворено рећи, недопустиво. Посреди је својеврсна научна подвала, можда и јединствена у историји САНУ: инокосни члан Академије постао је искључиво на основу колективног рада. Ко је ту, у ствари, изабран за члана Академије? Какав је истински научни профил таквог кандидата односно члана? Какав је његов хабитус? Зар та једноставна питања нису себи претходно могли поставити они који су дали глас за таквог, „научном колективношћу“ обојеног кандидата из области друштвених наука? Најпосле, који је, после тог фаталног, следећи корак на том кретању низбрдицом?
Треба додати још нешто. Како у рефератима о троје кандидата нису издвојене и посебно приказане њихове ауторске књиге, што би у процесу избора за члана Академије било најприродније, с разлогом би се могло посумњати да оне уопште постоје. Ако постоје, зашто нису на прикладан начин поменуте? Јер, постојање самосталних ауторских књига и њихово истицање у реферату свакако да у знатној мери подупире предлог за избор дописног члана САНУ. – Није згорег подсетити се да је некада важило правило, неписано али умесно, да нико од оних који се баве друштвеним наукама не треба да буде ни помињан ни кандидован за члана САНУ ако претходно није објавио барем пет књига. То правило је смишљено напуштено с неприкривеном намером да се врата Академије широм отворе за оне који нису чак ни просечни, а некмоли да су у својим наукама водећи ствараоци и неприкосновени ауторитети.
ШТА ЈЕ СКАНДАЛОЗНИЈЕ: ИЗБОР ИЛИ – НЕИЗБОР? Не зна се шта је скандалозније – да ли избор „коауторâ“ за дописне чланове или неизбор Слободана Антонића, кудикамо најбољег предложеног кандидата за дописног члана САНУ. Јер, Слободан Антонић је, нема никакве сумње, водеће име данашње социолошке науке у Србији. Као аутор је плодан, нашироко признат и познат. Објавио је петнаест књига, а једна од њих је својевремено званично проглашена за најбољу социолошку књигу у Србији те године. Антонић је узорит научник-социолог по вокацији, по високим дометима и резултатима свога научног рада, по строгој привржености методолошко-епистемолошким постулатима своје науке, најзад, по разложном критичком претресању жаришних и болних питања нашега друштва, претресању духовитим и виспреним, али никада увредљивим или омаловажавајућим. Антонић је човек става, принципâ, заговорник и заступник универзалних вредности појединца и друштва. Чврсто је опредељен за независну, самосталну, целовиту, демократску, суверену и слободну Србију, лишену било чијих и било каквих окова.
Како се могло догодити да Слободан Антонић, иако неупоредиво најбољи од петоро кандидата предложених у ОДН-у, добије на Изборној скупштини свега 43 гласа, чак 13 мање од најмањег потребног броја за избор? Каква је то Академија и куда се упутила ако у редове својих чланова није кадра да прими личност неспорног и истакнутог научног дела и узорног моралног интегритета? Шта Академија поручује својим хладнокрвним и немарним неизбором Слободана Антонића за свога члана? Чији се углед тиме нарушава, њен или његов? Како САНУ дозвољава и како подноси да у њој већ деценијама недостаје ма какав социолог, а некмоли тако значајан као што је Слободан Антонић? Да није, можебити, у овом случају из сумрачне позадине, мотивацијски, деловала политика са својим партикуларним интересима туђим науци? Или неки ситничави рачуни да се не би угрозила каква привилегија, ма колико мајушна била? Напослетку, како је могућно – људски, научно и морално – да се ускраћивањем потребног броја гласова за избор Слободана Антонића тако огољено и тако олако поткопавају ауторитет, савесност и одговорност потписникâ реферата за њега, од којих су двојица чланови САНУ дуже од две деценије?
Пошто у САНУ упадљиво преовлађују природњаци, који су пресудили и у случају неизбора Слободана Антонића, морало би се на дневни ред коначно ставити питање неправичности и неодрживости да о избору или неизбору друштвењака за чланове САНУ својим гласовима одлучују, и чак пресуђују, природњаци, али и обратно, да, рецимо, правници и економисти (или психолози) пуноправно учествују у избору хемичара, биолога, физичара и сл. Није ли сазрело време да се у Статут САНУ унесе одредба по којој би се изборно тело Академије, искључиво и једино на дан одржавања Изборне скупштине, поделило на два дела – на чланове одељењâ природних и чланове одељењâ друштвених наука и уметности, и да сваки део самостално и (што је посебно важно) знатно компетентније врши избор нових чланова из своје надлежности?
Неизбор Слободана Антонића баца оловно тешку сенку на Академију и из темеља подрива њен углед (у мери у којој он још увек постоји). Ко у Академији тога није свестан, тај не зна шта је Академија, шта је њено биће, њено позвање, по којим начелима је настала и по којим мора да делује и траје, тај не зна шта су њени истински и постојани циљеви, одређени још на њеном прапочетку 1841. године. Штавише, тај није ни достојан Академије, ма на ком се месту у њој налазио.
ЧЛАНОВИ САНУ НИСУ ОНИ КОЈИ БИ БИЛИ ЊЕН АМБЛЕМ И ВЕДЕТЕ Неизбор Слободана Антонића намеће још нека незаобилазна питања, у првом реду прешно питање о личностима непорецивог дела и угледа које, на несрећу, нису чланови САНУ, а неизоставно би морале бити. Ако за ову прилику из прошлости као горку опомену оставимо по страни ружне примере и неизбрисива огрешења Академије о Милоша Црњанског и Милана Кашанина – да се помену само та двојица српских великана – у садашњости боде очи прегршт стваралаца средњих, зрелих и позних животних година који би, да су постали чланови САНУ, били њен амблем, њене ведете. С великим ризиком да неко буде изостављен, поменућемо овде само следећа имена: Драган Стојановић (теоретичар и тумач књижевности, романсијер, приповедач и песник, писац више од двадесет књига); Мило Ломпар (аутор волуминозних и знаменитих књига о Црњанском, Његошу, Драгиши Васићу итд.); Емир Кустурица (светски познат филмски режисер, књижевник и културни прегалац); Јасмина Ахметагић (ауторка више од десет књига, нпр. о Достојевском, Камију и др.); Леон Којен (естетичар, ненадмашан преводилац Бодлеровог Цвећа зла, тумач поезије Милана Ракића итд.); Миломир Степић (прворазредан истраживач и познавалац геополитике, посебно с обзиром на положај Србије); Илија Марић (најзнатнији и најплоднији живи историчар српске филозофије, о којој је објавио двадесетак књига); Милош Ковић (веома плодан историчар средње генерације); Мирослав Јовановић (међународно познат економиста са преко двадесет књига, великим делом објављених на енглеском језику); Часлав Копривица (један од најдаровитијих и најпродуктивнијих филозофских аутора свога нараштаја, истакнути тумач Платона и Хајдегера); Богољуб Шијаковић (филозофски писац широког распона тематике); Слободан Самарџић (замашног научног дела, усредсређеног на проблематику Европске уније, чији је прворазредан познавалац код нас); Јовица Тркуља (правник и политиколог, истраживач српске духовне и научне баштине, портретиста истакнутих а потиснутих делатника у друштвеној науци и уметности); Бојан Јовановић (етнолог и антрополог с разноврсним и признатим делом) итд. Ово је, дабогме, само насумични списак истакнутих и афирмисаних делатника у широкој области друштвених наука и уметности који су остали изван Академије, али би се, зацело, такав списак могао сачинити и за подручје природних наука, за шта, међутим, писац ових редова није ни позван, ни способан, ни обавештен.
Како је могућно и чиме се уопште може објаснити и оправдати што су улазна врата САНУ до сада остала затворена за наведене личности које би, да су постале њени чланови, несумњиво биле, превасходно захваљујући свом делу високе вредности, понос и част куће у Кнез-Михаиловој 35. Неко би се могао присетити и рећи како су Мило Ломпар и Емир Кустурица јавно одбили могућно чланство у САНУ. То је тачно. Али није мање тачно ни то да Академија није предузела ама баш ништа да их придобије за себе, да им упути посебан позив, да пронађе начин и пут њиховог успешног кандидовања и избора. Јер, изузетни људи имају право на изузетан третман. Академија је, нажалост, остала нема, истрајна у пасивности и немару за врхунске ствараоце које наш народ данас има, излажући се, сада и убудуће, приговорима на које не може дати уверљиве одговоре. Ка чему води такво држање Академије? Да ли ичему другом осим фаворизовању просечности, чији ће доцнији плод бити још изразитија просечност, све до самоуништења?
Све што је овде речено довољна је (мада не и једина) подлога за закључни став да се САНУ лагано, корак по корак, удаљава од пута који би је водио ка обезбеђеном развијању, напредовању и самопотврђивању, ка равни на којој би с правом могла да се дичи статусом наше врховне научне и уметничке установе. Она данас болује од неколиких бољки које нагризају њен карактер и позив. Можда је најопаснија она која насрће на њен средишњи и свеодређујући атрибут – да је српска. Треба ли било кога убеђивати да тај атрибут нипошто не значи скученост, затвореност, себељубље или одбојност према другости и другоме у науци и култури? Изгледа, међутим, да није мали број оних (па и у самој Академији) које треба уверавати да тај атрибут садржи у себи главни смер и примарни задатак деловања Академије у корист и на добробит нашег народа, његове науке и културе, његовог историјског опстанка. Чему Академија без тог смера и задатка? Чему Академија без те истине о себи самој?
Jasno je da se biraju najgori, i to već neko vreme. Nije jasno zašto to prolazi na Skupštini. Trebalo bi da su svi referati svih predloženih kanidata javno dostupni i da oni predloženi sa strane idu direktno na glasanje na Skupštinu, kako bi se izbeglo sektašenje. Ovako,prolaze oni bez radova,a najbolji otpadaju.
Objavljuju se referati samo onih koji su ušli u uzi izbor, ali ne i celokupan IZBORNI MATERIJAL za ove kandidate. Tu stajemo, jer javnost nije mogla da ima uvid u IZBORNU GRAĐU, čime je SANU sam svoj Statut prekršio.
Standardi za kandidaturu akademika prilično su sumnjivi. Koliko sam upoznat, kandidati bi trebalo da imaju svoju školu mišljenja – niko od ovih koji su kandidovani sa Vašeg odeljenja, osim prof. Antonića, nemaju svoju školu mišljenja. A prema mom mišljenju, otpali su prof. Trebješanin i prof . Divna Vuksanović, koji su mnogo uradili za nauku i imaju daleko veće komptence. Malo čudno, zar ne?
Osnovni problem je što sadašnji akademici nikome ne polažu račune koga primaju i zašto primaju. Ustalili su se javašluk, kršenje procedura, nepotizam, korupcija i netransparentno odlučivanje. Javnost treba da izvrši pritisak da se vrati ugled ovoj ustanovi ili da se ona iz korena reformiše. Nisu odelenja feudi, pa da svaki spahija svog kmeta hvali, bez radova, dokaza, obrazloženja, i kolegama i javnosti. Molim na uvid sve reference svih kandidovanih za izbore za 2024., pa da prosudi i stručna javnost i građani ko zaista zaslužuje titulu. Ovako kako sada stvari stoje, građani nemaju razloga da finansiraju „mačku u džaku“.
Imam više komentara, ali ću se usredotočiti na poentu. Ideološki razlozi ne bi valjalo da su prepreka za bilo čiji prijem. Sa ovog spiska koji ste ponudili može se iščitati da ne favorizujete nauku, nego naučnike. Skoro svi sa spiska su vam desničari. Nemam ništa protiv, ali važniji je naučni doprinos kandidata, nego njihovo ideološko opredeljenje. Sa spiska izuzimam prof. dr Bogoljuba Šijakovića koji je vanserijski. Ostali su, blago rečeno, osrednji, i u našoj kulturi nisu ostavili značajnog traga. Problem je, kako ja vidim stvari, što akademici odavno ne čitaju, ne prate svoje oblasti, ili ih prate površno. Referate pišu o poznatima, više na osnovu lika nego dela. A dela ostaju… Mislite o tome. Srdačno vas pozdravljam, profesore Basta,želim vam dobro zdravlje i da se i dalje borite za pavo i pravdu. Svakome po zasluzi.
Lako je sve proverljivo tako da kod konkurisanja treba videti da li kandidat ispunjava trazene uslove, kao sto su:
1.medjunarodna prepoznatljivost .Ona podrazumeva citiranost radova na prvom mestu, medjunarodne naucne nagrade, clanstvo u inostranim akademijama nauka
2.objavljene monografije kod vodecih svetskih izdavaca-Francis Taylor,Springer,Palgrawe i sl. Minimum 5 monografija gde je kandidat prvi ili jedini autor
3.Predavanja po pozivu ( minimum 20) na svetski oriznatim univerzitetima
4.rukovodjenje inostranim i domacim projektima
5. Rad sa naucnim podmlatkom u zemlji i svetu (min. 5 kandidata)
6.Nacionalne nagrade za naucni doprinos
7.Uredjivanje inostranih i nacionalnih zbornika radova ( min. 10)
pogledajte ove kriterijume i lako ce se videti ko je od izabranih clanova ispunio ove uslove. Ko je izabran a nema uslove ne treba da prima apanazu.
Poštovani Pero, ako ste zaista Pera a bilo bi lepo da ne krijete identitet. želim da vas opovrgnem. Citiranost ne znači nužno medjunarodnu prepoznatljivost ni veliki doprinost. Veliki citiransot postižu srednji autori, oni koji prodaju metod u prirodnim naukama, koji ne znaju samostalno da rade.
Veliku citiranost imaju oni koji rade oblast istraživanja koju radi i najveći broj ljudi – u medicini to je lako postići u kliničkim studijama a da si samo puki podizvođač. Dakle razmislite malo kad se bavite brojem citata i H faktorom koji sve ovo ne uzimaju u obzir i još mnogo toga
Ovaj izbor u ODN treba ponistiti posto izabrani clanovi ne ispunjavaju ni jedan trazeni uslov. Navedeni su neki kandidati koji nisu prosli.Tu se neke srvari ne razumeju.Pre svega, nije bitno gde ste bili zaposleni vec da li ste nesto osnovali u svojoj struci i dali naucni doprinos.Koliko vam je to donelo medjunarodna i dimaca priznjanja,citiranost.. Bez visoke citiranosti ne moze se birati novi clanovi ni u drustvenom odelenju koja trwba da bude trocifrena. Svi primljeni imaju dvocifren broj citata.To je nedopustivo posto je to prvi kriterijum za eliminaciju svuda u svetu.
Ružne su igre oko ulaska u Akademiju.Tu poštenom čoveku nije mesto, a SANU više ne opravdava svoje postojanje. Nema tu mnogo od nauke i umetnosti, više su u igri dnevna politika i finansijski razlozi. Čast Basti i još ponekom od njih…
Svaki akademik prima mesečnu nagradu iz budžeta u iznosu od dva i po prosečna dohotka i za to ništa ne mora raditi. To je cirka 24000 eura godišnje. Gospodo sugrađani svaki akademik za tri godine dobije iznos Nobelove nagrade. I ko zna koliko Nobela do karja života obzirom da su dugovečni. TO JE NEDOPUSTIVO SRAMNO I NEZAKONITA PLJAČKA BUDŽETA SRBIJE. NIKO NE MOŽE DA PRIMA PARE OD BUDŽETA A DA IH NE ZARADI: ZAHTEVAM DA SE TZV NAGRADA POD HITNO UKINE I DA AKADEMICI OBEŠTETE BUDŽET ZA ONOLIKO GODINA KOLIKO SU UZIMALI OGROMNE PARE IZ BUDŽETA NE RADEĆI NIŠTA. Štaviše svima nam je jasno na univerzitetu da nemaju nikakvu naučnu izvrsnost već da su podobni režimski ljudi kojima te pare omogućavaju društveni uticaj i trgovinu.
Šta, recimo, kvalifikuje Borisa Milosavljevića da postane akademik,osim dve tanke knjižice i što radi u jednom od instituta SANU. Znači, lična poznanstva a ne ozbiljni kriterijumi jedino su merilo.
Takvi ne bi stigli ni do zvanja red.prof. na ozbiljnom univerzitetu.
Izabrali su najgore, žene statiste i kolege bez radova i šta ih briga. Neko je rekao da izbore na ODN treba poništiti; slažem se, izabrati novu komisiju koja će temeljno pročitati sve referate i položiti račune javnosti o tome. Ovako, prolaze sramne radnje, bez ikakve, makar simboličke kazne.
Stiče se utisak da nam naučni radovi ne trebaju da bismo bili kandidati. Mladi tu takođe nemaju šansu. Stvarno je ružno šta se u SANU dešava. Mislim da nam treba nova Akademija.
Ako postoje oni koji falsifikuju referate, unoseći u njih netačne podatke, to treba preispitati, vinovnike kazniti, i do kraja godine raspisati izbore ponovo. To bi bilo jedino pošteno rešenje. Kome je stalo do istine,pravde i morala to će i učniti. Pozdrav autoru teksta i čitaocima.
Kriterijumi su transparentni, ali odluke nisu. Kako iko bez bar nekolko samostalnih naučnih monografija može da prođe u SANU? Skandalozno. Čist kriminal!
Snežana Smederevac i Mirjana Rašević primljene su bez ijedne samostalne naučne monografije. Ovo je bes presedana u svetskim razmerama!!!
Ванпартијци чисте своје редове, био је афоризам Бране Црнчевића кад је почео масован упис у СКЈ. Овде се ради о истом феномену, с коца и конопца,. Но срећа да и у Академији постоји још увек понеко поштен и од интегритета попут г. Басте.
Иначе, Академији и даље најбоље пристаје надимак који јој је наденуо Оскар Давичо.
imam utisak da se ne prati kontinuirano oblast druš-hum. nauka, nego se predlažu kandidati na osnovu ličnih poznanstava, što je nedopustivo
Eno, Vrebalov, Rašević i Vida Ognjenović, već u prvim danima, pa u medijma pljuju svoj narod. SANU je pala na najniže grane…