Ромео и Јулија

РАМА У ПРИШТИНИ

фото: kryeministri.rks-gov.net

У својим најновијим вербалним ескападама, упућеним из Приштине Србији, Еди Рама покушава да себе наметне као лидера свих Албанаца, нарочито у моменту када и у Албанији и на Косову и Метохији ускоро следе избори

Тек што се премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти врати из своје регионалне „шетње“, где су га примиле и угостиле њему сличне „комшије“ у Сарајеву, Загребу и Љубљани (similis, simili gaudet – сличан се сличном радује), кад се у Приштини обрео најдражи сусед – албански премијер Еди Рама. И није први пут да се „браћа“ обилазе (некад срдачно а некад намрштено) и подсете на обострану жељу – стварање велике албанске држава, којој прећутно „намигују“ и многи западни креатори политичких прилика на Балкану.
А како остварити тај „сан“, него уклањањем оних који их ремете у остварењу вековног великоалбанског циља – протеривањем Срба са властите древне територије, коју су Албанци прогласили својом назови државом, боље рећи добили је на поклон. Полицијској шикани, малтретирању и нападима на живот и имовину Срба, сада се прикључио и нови масовни метод остракизма према српском живљу у виду забране Српској листи да учествује на изборима 9. фебруара 2025. године. Тако су одлучили чланови Централне изборне комисије (ЦИК) у Приштини иако је Канцеларија за регистрацију и акредитацију политичких субјеката препоручила да Српска листа може да учествује на изборима. Повод за одбијање су наводно националистички позиви председника Српске листе Златана Елека, упућени приликом представљања изборне листе.
Ако се упустимо у детаље, међу 11 чланова ЦИК-а два су била „против“, два су била „за“ а седам је било уздржаних, преносе медији на албанском. Два члана из покрета Куртијевог Самоопредељење Сами Куртеши и Аљбан Краснићи, изразили су противљење сертификацији Српске листе. „Имам своје резерве и треба да их искажем и има много елемената, односно представљања кандидата Српске листе. Дакле, никада се не помиње Република Косово, већ се каже Косово и Метохија. Не каже ‘живело Косово, него живела Србија’. Представници ове листе одржавају контакт са Вучићевом владом, где се види и Радојичић, где се доводе у везу са терористичким нападом на Бањску, а однедавно и на (канал) Ибар- Лепенац”, рекао је Куртеши.
Овај потез је управо одраз поменуте Рамине посете, када су посланици албанске и тзв. косовске скупштине осудили „нападе на територију Косова“ и затражили од Београда изручење Милана Радојичића, као и свих других умешаних у „нападе“, односно свих оних за које привремене институције у Приштини тврде да су умешани у „нападе“ на северу КиМ, а то су Срби.ett © Panayotis Tzamaros/NurPhoto via Getty

ВЕЛИКОАЛБАНСКА ФЕШТА У Приштини је уприличена својеврсна „великоалбанска“ фешта, односно заједничка седница владе тзв. Косова и владе Албаније, са све очекиваним и запаљивим изјавама и опасним порукама, да би премијер Албаније Еди Рама рекао да Приштина треба да замрзне дијалог са Београдом без рока и да тежи нормализацији односа кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Београд. Односно, „прекидање пупчане врпце националистичког реципроцитета са Србијом и везивање пупчане врпце европског реципроцитета са ЕУ“, рекао је Рама на седници скупштина Косова и Албаније и додао да би био срећан да „Косово“ буде раме уз раме са Албанијом на путу ка ЕУ интеграцијама.
Осврнуо се Рама и на казнене мере које је ЕУ увела Косову због једностраних потеза Аљбина Куртија, сматрајући их апсурдним и да морају бити укинуте. „У њиховим очима (ЕУ), терет кривице за деградацију европског дијалога о нормализацији требало би у потпуности да падне на Србију, али никако не смемо дозволити да ни грам падне на Косово. Желимо да Република Косово буде призната од стране свих оних земаља ЕУ које не желе да прихвате неповратну и непроменљиву реалност његове независности, укључујући и Србију, коју је Косово победило ратом пре 25 година“.
.Овом питорескном албанском политичау из Тиране, с биографијом уметника, писца и кошаркаша, лидера Социјалистичке партије Албаније, бившег градоначелника Тиране и актуелног премијера Републике Албаније, нису стране ни шокантне изјава које зна немилице да просипа, а нарочито у вези са Србијом, тачније Косовом и Метохијом. Овај пут се дотакао, по њему, једне од „најболнијих албанских тачака“, везаних за вође некадашње тзв. Ослободилачке војске Косова којима се суди пред Специјализованим већима у Хагу за ратне  злочине и злочине против човечности. Рећи ће Рама да скупштина тзв. Косова никада није ништа урадила да усвоји резолуцију о неправди у Специјалном суду. „Не могу да не изразим своје изненађење чињеницом да у овој сали никада није покренута никаква иницијатива да се тражи резолуција коју подржавају све политичке снаге“, рекао је Рама и нагласио да ће, ако скупштина тзв. Косова предузме акцију да изгласа резолуцију, исто учинити и Албанија. „Не идемо у Брисел без вођа ОВК“, поручио је Рама.
Ни приштински домаћини нису штедели речи. Премијер Курти је у сво говорув навео да су терористички напади који, како каже, долазе из Србије или у координацији су Србије и Русије, учинили чланство Косова у НАТО неопходним и хитним; дасу ти напади оркестриарини од стране појединqаца и финансирани од стране Србије представљају очајнички потез. “Некада нису вршили терористичке нападе јер су имали све под контролом. Сада, када су изгубили контролу, врше терористичке акте, али то је њихов крај. Њихови напади су израз очаја,“ рекао је Курти.
А председница тзв Косова Вјоса Османи, на овој седници је нагласила да су Албанија и Косово два неодвојива дела једног великог народа.
А само пре нешто више од два месеца бизарни и превртљиви Рама је изјавио да „комшије сду комшије“ и да њих не можеш да бираш и да увек треба радити на томе да се односи са њима поправљају и негују. „Моја баба је била мудра жена, није имала формално образовање али је читала са одушевљењем. Увек је говорила: ‹Срећне комшије, срећна кућа›. Зато сам потпуно променио наш однос са Србијом“, рекао је Рама.
У његовој „вруће хладно“ реторици, још у фебруару ове године, тек што јер Курти укинуо употребу динара на КиМ, све у склопу осмишљеног плана за притисак и прогон Срба, Рама је долио уље на ватру изјавом да би “Албанија стала у одбрану привремених приштинских институција у случају да се исцрпе дипломатске опције и употреби оружје”. Посебно се осврнуо на то да је Албанија чланица НАТО-а, да има посебан однос са тзв. Косовом и да је ‹›сваки напад на Косово напад на Албанију››. „Косово није само и има стратешке савезнике без којих не би могло да постоји као држава. Из тог разлога морамо размишљати о важности косовских савезника“, рећи ће Рама, не скривајући да је та порука упућена Србији. – додао је Рама.

БИТКА ЗА ЛИДЕРА Биће да је сва ова реторика у функцији унутрашњих потреба и подизања емотивног набоја код дела грађана и на Косову и у Албанији и да се, у ствари, ради о борби ко ће бити лидер свих Албанца. Познато је да ни Курти нема амбиције које се тичу само КиМ, већ много шире, које угрожавају безбедност на целом потезу у региону. Његова политика која се односи према Србима, а која практично иницира пузајуће исељавање Срба само је део онога што је наумио да уради. У политичком програму његове странке јасно пише да се они залажу за «велику Албанију». До момента кад је постао премијер, па чак и једно време као премијер, иза њега је увек стајала увек застава Албаније док је давао интервјуе.
Како та игра и надгорњавае изгледа, вуидело се прошле године када је Рама понудио свој прердлог о формирању Заједнице српских општина и послао их на важне адресе ЕУ, чиме је ставио до знања да жели да се пита у односима Београда и Приштине и тражењу компромиса. Тада је чак одбио састанак приштинске и албанске владе због „непослушности Аљбина Куртија“, па се жалио да је косовски премијер Јулија а он Ромео, да би то појаснио речима како је Курти «тврдоглав и максималиста.” „Ни у младости нисам се враћао равнодушној «Јулији» са онолико захтева колико сам лично упутио Аљбину за овај и претходни састанак током којег сам желео да помогнем“, пожалио се тада Рама, коментаришући покушај да се састане са Куртијем, након што је овај узастопно одбијао састанак. Може се рећи да му је вратио мило за драго, јер је Рама претходно отказао седницу две владе која је требало да се одржи јуна проле године у Ђаковици.
Да су најновије понашање и нагли изливи Рамине љубави везани за предстојеће изборе и на КиМ и у Албанији, потврда стиже од Донике Гервале, приштинске министарке спољних послова, у виду критике премијера Албаније због говора који је одржао у Скупштини Косов, наводећи да је Рама злоупотребио гостопримство Косова држећи, како каже, предизборни говор против владе Аљбина Куртија, преноси Репортери. „Тачно је да се говор премијера Раме није уклапао у атмосферу. Злоупотребио је гостопримство Косова. Онај ко дође у кампању треба да дође у кампању транспарентно и да не злоупотребљава Скупштину. Било је очигледно. Атмосфера током његовог говора била је непријатна. Такав говор је био неприкладан“, рекла је Гервала.
Све се догађа у тренутку када албанска опозиција предвођена Демократском партијом и њеним председником Саљијем Беришом, протестовује у Тирани захтевајући одлазак са власти актуелног премијера Едија Раме, успостављање техничке владе и слободне и фер изборе, преноси «Косово онлајн”. Уз повике “Рама, одлази”, окупљени су блокирали пет кључних градских тргова. Бериша је поручио да «неће стати без остварења циљева», поредећи протест у Тирани са окупљањима студената у Београду. Окупљени су негодовали између осталог, и због забране Тик Тока, али траже и повећање пензија и плата.
Не хаје на то албански премије, коме су патике и шарена гардероба симбол неконвецијалног имиџа, јер он своје послове завршава тасмо где тзреба.
Можда је најбољу квалификацију овог албанског бонвивана дао наш историчар Чедомир Антић: „То што је Рама обуо беле патике на тамно одело не мора да значи да је реч о постмодерном уметнику, можда се напротив ради само о једној провинцијалној сељачини. Он је мали националиста из народа који историјски ’продаје’ некакву храброст а познат је пре свега по брзини да клекне и пољуби ноге освајачима.“

3 коментара

  1. глас народа

    Ромео и Јулија / браћа по вери / Албанци и Шиптари = За Велику Албанију

    Наравно да ће премијер Косова-КС Алјбин Курти да шета по региону да обилази своје блиске комшије Хрвате, Босанце, Словенце… када му је у Приштини дошао најдражи гост и по вери брат — албански премијер Еди Рама – да усагласе политику мржнје и стратегију освете према Србима и Србији! Хашим Тачи, Харадинај, Курти… добили су Косово и Метохију Бриселским споразумом на тацни – за чланство Србије у ЕУ! Вучић је „мудром и паметном политиком“, без скупштинске дебате о Бриселском споразуму и става Уставног суда (изјаснио се да „није надлежан“ за КиМ, да је то политичко питанје) – завршио прву фазу Бриселских преговора на унутрашнјем плану – пред свршен чин, да не може КиМ да се поврати назад (преговорима Србије и самопроглашене Републике Косово).
    СЛЕДИ друга фаза преговора на сполјном-билатералном плану да СРБ и КС прогласе „нормализацију односа“ као коначно решенје да Косово добије „независност“ и пуноправно чланство у СБ УН-а.
    Каква је то нормализација односа да Србија преда своју територију КиМ Шиптарима? ЗАШТО није нормализација односа да се омогући повратак на Косову 250.000 – 300.000 хилјада протераних Срба??? Зашто Вучић на столу бриселских преговора никада није поставио то питанје повратка протераних Срба, иако су званичници бриселских преговора стално истицали – да су „на столу преговора“ сва отворена питанја, чак и она која до сада нису била измедју Србије и Косова. Шта је толико сметало Вучићу да постави питанје повратка прогнаних. Него је чекао да се за време Куртија исели још 15.000 хилјада Срба са КиМ!?. Да не дужим далје. Хвала на раазумеванју!

  2. глас народа

    Молба „Печату“: Можете ли да ми објавите ‘одговор’ на коментар ‘Војин’ из чланка ‘У променади с истомишлјеницима’ (прошли број)?

    Коментариста Војин, свака вам част, многе ствари сте добро анализирали-констатовли, слажем се са Вама. Могу да се надовежем ако дозволите. Сматрам да неке ствари нису доволјно разјашнјене, а пошто сам живео 20. год. у епцентар сепарат. експанзије нормлно да имам мало другачији али објективан став, у односу на оне који нису живели доле а имају неадекватно-необјективно тумаченје догадјаја, или не желе да виде адекватно станје. Акценти из твог коментара: АКЦЕНТИ:

    СРПСКА ВОЈСКА издејствовала Р – 1244 вечну тапију на КиМ. Тачно! Али, шта ће Бриселски споразум којим је Косово добило све стстусне-државне атрибуте са интегрисаном границом, уз посредованје и гаранције ЕУ (а она је преузела директиву да намеће решенје од Бриселског до Охридског споразума- агенде за (наводну) нормализацију односа са Косово – када имамо Резолуцију Р-1244 СБ УН!? Како то са Р-1244 бранимо КиМ, а Брис. споразумом предајемо КиМ Шиптарима?
    ШИПТАРИ су незаконито прогласили независност… / Ако су прогласили нису добили независност! Какве то везе има са Бриселским споразумом којим је Косово добило све државне атрибуте-статус Републике! – а да се игнорише Р.1244 који је на снази!? Када се „споразумом“ територија преда-поклони а српски народ протера уз посредованје и гаранције 27-30 држава ЕУ, тешко је икада да се поврати КиМ! Само се народ замајава.
    ТАКТИЗРАНЈЕ око уласка инвеститора (инвестиција и кредита) за фабрике и путну мрежу не сме да буде разлог да се предаје триторија КиМ која нема цену, територија је вечна. Вучић је питао пре неке године – шта ће ЕУ да нам да За Косово? То је мегаломанско задуживанје, инвестиранје и кредитиранје да наредна поколенја враћају – да се отме КИМ (и истовремено спроводи геостратешка и ЕУ-антлатистичка политика на Балкану све до Руских граница!
    Све остало што је рекао врло поштовани коментариста Војим, потпуно се слажем. Да не дужим, хвала на разумеванју!

  3. лукави сепаратисти

    Еди Рама и Алјбин Курти, са својим владама, састали се у Приштини након Куртијеве регионалне шетнје по Хрватској, Словенији и БиХ да одмере снаге за водећег лидера свих албанаца т.ј. Велике Албаније. То се очекује на нјиховим предстојећим изборима.
    Сећате се да су након 2013-те године косовски званичници наводно одбацили вековно име-термин „Шиптари“ настало од арбанаса, арнаута, да то као вредја и провоцира албански народ, оштро се лјутили и тражили да их у Србији зовемо Албанци а не Шиптари! Чак је било жестоких полемика на ивици сукоба на ТВ Хепи у емисији „После Ручка“ са Неджатом Бехлјулјијем из Бујановца (бизнисмен, има своју ТВ). У полемикама са Бехлјулјијем многи српски прдставници су се обрукали, чак и лидер радикала Војислав Шешелј, јер нису знали зашто су сада (Шиптари) – Албанци! Преобладало је мишлјенје – нека се зову како хоће, нјихова је ствар (погрешан одговор).

    Ја сам тада написао десетину коментара зашто Шиптри менјају име у Албанце: То раде из „политичких“ разлога за медијски рат за Косово и Велику Албанију, јер као шиптарска манјина никад неће добити независно Косово, а као „Албанци – албанска национална манјина са преко 2 милиона Албанаца одвојени од Албаније (како су ширили пропаганду у свету) у односу на 100 хилјада Срба – да је Косово нјихова землја коју су им Срби наводно окупирали а они је сада (ОВК) ослобадјају од Србије – лако ће добити независно Косово! Да не ширим тему далје, Шиптари у медијском рату увек су испред Срба. Невероватно!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *