ИЗЛОГ КЊИГЕ

Герхард Газеман
Са српском војском кроз Албанију 1915-1916
Прометеј

Герхард Геземан спада у велике, одане и верне пријатеље нашег народа. Његов живот и рад тесно су везани за нашу земљу и њену судбину. Београд и Србија су били њега друга и драга отаџбина. Геземанов дневник представља драгоцен прилог историји голготе српског народа и његове војске, сведочанство о натчовечанским мукама и патњама кроз које је прошао да би сачувао словоду и независност. Стенограм дневника почиње 1. новембра 1915. по одласку из Краљева у друштву с једним учитељем и два његова сина и једним полицијским службеником. Одатле све до краја, до доласка у Италију крајем јануара 1916. године ниже се безброј доживљаја, запажања и бележења бескрајних напора, беде, глади и сваке невоље и оскудице, натчовечанских мука за одржање голог живота.Дневник је истовремено и документ о Геземану као човеку и његовом односу према нашем народу и нашој земљи.

Тим Маршал
Будућност географије
Лагуна

Шпијунски сателити у орбити Месеца. Свемирски метали вредни милијарде долара. Људи на Марсу за нашег живота. Све нас то уводи у нову трку у свемиру, која би могла да донесе револуционарне промене на Земљи. Нове територије у свемиру, та беспућа без закона већ заузимају значајно место у комуникацијама, економији, војној стратегији и међународним односима. То је најновија арена човекових истраживања, будућих експлоатација и можда освајања. Идемо горе, ван Земље, спремни да тамо пребацимо и своје сукобе. Предводе нас Кина, Америка и Русија. Са увидима и луцидношћу који су Тима Маршала учинили најпопуларнијим писцем кад је реч о геополитици, ова књига нам описује ривалства великих сила, нове технологије, трговину, сукобе у свемиру и шта ће све то значити нама доле на Земљи. Ово је штиво о сили, власти, политици и будућности човечанства.

Мајкл Х. Кајтер
Култура у нацистичкој Немачкој
Академска књига

Култура је била саставни део функционисања Трећег рајха. У годинама које су претходиле Другом светском рату, нацистичка власт је користила разне уметничке облике како би немачком народу усадила нацистичку идеологију и манипулисала јавном перцепцијом Хитлерових непријатеља. Током рата, уметности су биле блиско повезане са пропагандном машинеријом која је промовисала циљеве немачких војних кампања. Занимљив и темељно документован приказ културе унутар нацистичке Немачке М. Х. Кејтера разматра како је, када су нацисти дошли на власт, немачка уметничка и књижевна сцена била у потпуности трансформисана. Кроз широки опсег који обухвата музику, књижевност, филм, позориште, штампу и визуелне уметности, Кејтер детаљно описује борбу између креативне аутономије и политичке контроле, док истражује шта се догодило с немачким уметницима и њиховим делима током и након нацистичке владавине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *