БРЗИНА и сигурност којом је премијер лажне државе Косово Аљбин Курти, без иједног доказа, пожурио да оптужи Београд да је уз помоћ Русије организовао рушење канала Ибар – Лепенац, уз запаљиву реторику о „терористичком акту“ и захтеве Кфору да добије дозволу да шаље „војску“ у српске средине на КиМ, још једна су потврда опасне стратегије Приштине да по сваку цену запали нови ратни пламен у региону, окупира север и протера Србе.
Ову дилему нема српски државни врх, а судећи по првим реакцијама из међународне заједнице, ни водеће западне силе и савезници Приштине. Цео игрогаз који је у режији Куртија уследио после експлозије која се догодила у ноћи 29. новембра између места Вараге и Угљаре у општини Зубин Поток, Вучић је назвао је „покушајем великог хибридног напада на нашу земљу“.
Томе у прилог иде и време потеза Приштине, која је само девет минута након што је Курти обавештен о експлозији упутила званичан захтев Кфору да се тзв. косовске безбедносне снаге „потенцијално стационирају“ на северу, али је мисија НАТО то одбила. Хладан туш за Куртија била је и реакција америчког амбасадор у Приштини Џефрија Ховенијера. Амерички дипломата, који је увек био лак на оштрој реторици када је требало, и пре истраге, показати прстом на Београд и Србе на КиМ као „дежурне кривце“, овог пута је после састанка дипломатских представника земаља Квинте у Приштини са Куртијем, признао да САД у овом тренутку не могу да кажу ко стоји иза напада и позвао на темељну истрагу.
Курти је брже-боље атерирао, па је од првобитног етикетирања криваца – од давно угашених такозваних „Северних бригада“ и бивших јединица Цивилне заштите, до Србије у целини, па чак и бившег председника тзв. Косова Хашима Тачија – у недељу увече признао да не зна докле је стигла истрага око експлозије на каналу, јер је – викенд?!
Али није одустао од покушаја да наметне лажни наратив о Србији као дестабилизујућем фактору и „малој Русији“ на Балакну, па је тако констатовао да је у „дану када се десио напад на полицијску станицу у Звечану, Москва испалила много ракета на Украјину“, а напад на канал искористио да поново подсети на случај Бањска.
Међутим, засада Куртију не иде од руке да створи атмосферу попут оне након дешавања у поменутом насељу и да лажним оптужбама створи климу међународне осуде Србије. С друге стране, Вучић је одмах јасно указао да Србија остаје привржена миру, стабилности и истини и да категорички одбацује ове неосноване оптужбе. Званични Београд позвао је на темељну, непристрасну истрагу, уз строг међународни надзор, како би се утврдило ко су наручиоци и извршиоци напада на витални инфраструктурни објекат на КиМ, али и каква је политичка позадина овог догађаја.
Председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун каже за „Новости“ да чак и ако би се показало да Курти није организатор инцидента, он је одмах искористио тај догађај за бруталну кампању лажи против Београда, увезујући то са наводном некаквом заједничком хибридном претњом Београда и Москве.
– Курти има два циља. Први је политички, да ојача своју позицију у албанском бирачком телу пред изборе, представљајући се као одсудни бранилац тзв. Косова од некаквих агресивних планова Београда. Други је да доврши физичку окупацију севера КиМ, преко присуства тзв. косовске полиције, специјалних параполицијских јединица, обавештајног сектора, и коначно, инсталирањем тзв. војске Косова.
Куртију су овакви инциденти и оптужбе на рачун Београда да организује „наводне терористичке акције и групе, убацује наоружање на КиМ“, аргументи за захтеве да су му на северу потребни јачи капацитети од ових којима располаже у оквиру полиције.
– То је нарочито користио после Бањске, континуирано је говорио да постоје терористичке групације, чак су непостојећу „Северну бригаду“ прогласили терористичком групом, Цивилну заштиту, која је такође расформирана. Он је градио тај наратив да му, ето, прети не знам каква опасност од стране Београда и зато би било потребно да му се у једном тренутку дозволи да уђе са војском – каже Дрецун.
Подсећа да је Курти успоставио административну контролу над севером тако што је инсталирао нелегално изабрану власт у четири српске општине и покушава у потпуности да онемогући рад свих српских институција.
– Он сад жели да са својом војском уђе на север. План му је и да ускоро затражи да се уведу заједничке патроле тзв. КБС и Кфор уз административну линију.
Историчар и аналитичар из Центра за друштвену стабилност Срђан Граовац каже за „Новости“ да осим отимања севера и протеривања Срба, Курти пошто-пото жели да изазове сукоб Србије са НАТО:
– Он хоће да прикаже како Београд и Срби онемогућавају Албанцима живот на КиМ, па ево сада и нападом на канал ускраћују им електричну енергију и воду. У тој стратегији изнуђивања конфронтирања Србије са Западом стално нас оптужује да смо руска испостава и да желимо дестабилизацију. Зна да Србија са Русијом и Кином има добре односе, па би да наруши односе наше земље са САД и земљама ЕУ. Нарочито после доласка Доналда Трампа на власт, свестан је да је и његова и позиција Албанаца све тежа. Јер, председник Вучић је успео да са Француском изгради добре односе, да их поправи са Немачком. Све то Куртију не иде на руку и зато жури да доведе своје војне снаге на север и настави да застршује и терорише Србе.
(Д. Милинковић, Вечерње новости)
Упркос свим лепим жељама Срба ма ову тему (истрага, истина, Трамп…) , биће „пресуђено“ само онако како то, ма и најмање, користи „међународној заједници“, засад уздржаној. Још је рано, још нису „мућнули главом“, још нису стигла права наређења. Све то тек следи! А било би једноставно: поћи од МОТИВА – ко би имао мотив за рушења канала? Једино шиптарска страна – и ма колило сам чин био глуп, искористиће се већ против Срба с обе стране „административне линије“, пардон, границе. А слутим да Шиптари ни ово нису сами смислили… нису они толико „паметни“, само су бескрајно безобразни и – нестрпљиви.