ШАМАР ЗБОГ ПОРАЗА ОД СРПКИЊЕ

фото: printscreen/ reStrike IVR

На Европском првенству у теквонду за најмлађе, тренер Албанац са Косова, ошамаривши своју пуленку, уз то и ћерку, само зато што је поражена од Српкиње, демонстрирао је снагу и бесмисленост мржње Албанаца према Србима, видљиве и у спорту

Узрок незапамћеном скандалу, виђеном овог месеца у Тирани, на Европском првенству у теквонду за кадете и децу, где је тренер ошамарио осмогодишњу такмичарку због пораза у финалу, јесте раширена мржња Албанаца – оних из Албаније и оних са нашег Космета – према Србима и Србији, интензивирана од проглашења лажне државе Косово, пре 16 година. А доказ да је та мржња већ прерасла у право лудило јесте управо овај шокантни немили догађај који је згрануо свет, и то не само спортски. Шта се догодило?

ТРЕНЕР БИЈЕ ЗБОГ СРБИЈЕ – Поменути шамар „пао“ је после финалне борбе најмлађих теквондисткиња Старог континента у којој је представница Србије Нина Савић победила Валину Фетиу са тзв. Косова, а тај чин насиља према пораженој извршио је њен тренер, уз то и отац, Ваљмир Фетиу. Наочиглед публике, судија и других такмичара, он је прво грубо скинуо заштитну кацигу са главе своје пуленке и ћерке, а затим је снажно ударио по лицу, искаљујући тако свој бес што је девојчица изгубила меч баш од репрезентативке Србије, земље према којој он гаји нескривену мржњу. Драматична сцена би се, вероватно, продужила новим шамарима да немоћно и преплашено дете од оца насилника није заштитила судија меча који ће ући у анале као догађај без преседана у историји спорта.
Европска теквондо федерација експресно је казнила побеснелог тренера и родитеља – који то и није у правом смислу – али се при том и обрукала, јер му је забрану деловања у спорту ограничила на само шест месеци. После свега, насилник Фетиу је тврдио да је шамаром само желео да смири своју ћерку која, наводно, није могла да прихвати пораз од такмичарке из Србије, додајући да своје дете воли највише на свету и да ће наставити да је тренира и спрема за нова такмичења. Убрзо је, међутим, демантовао самог себе другом изјавом у којој није крио мржњу према Србима и Србији.
„Ја сам ратни војни инвалид, морате да знате колико мрзим Србе. Исту мржњу има и моја ћерка и по сваку цену жели да победи Србе“, изјавио је „педагог“ Фетиу. Нема сумње да је он пораз своје пуленке од такмичарке из Србије доживео не као спортски епилог, како би требало да буде и чему би ваљало да научи своју наследницу, него као личну срамоту и као издају коју ће му приписати његови сународници који, попут њега, у огромној већини, презиру Србе.

ДУГА ЛИСТА ПРОВОКАЦИЈА АЛБАНАЦА – Догађај из Тиране само је нови у дугом низу случајева који одсликавају огромну снагу анимозитета Албанаца према Србима који се, све чешће, исказују и на спортским борилиштима.
Пре десет година Европа је брујала о дрону са заставом тзв. велике Албаније који је изненада долетао на стадион Партизана у Београду, на ком су репрезентације Србије и Албаније играле квалификациони меч за Европско првенство у фудбалу. Циљ тог срамног чина био је да се изазове скандал после ког ће УЕФА казнити домаћина, а важне бодове доделити гостујућој селекцији, што се и догодило.
Кад је наш играч Стефан Митровић са дрона стргао заставу са црним двоглавим орлом, а на њега се устремили албански репрезентативци да му је отму, на терен су почели да ускачу испровоцирани гледаоци жељни обрачуна са гостујућим фудбалерима што је најављивало драму са кобним последицама. Срећом, полиција и редари спречили су могући трагичан епилог, а у томе су им, и то ваља истаћи, помогли и наши фудбалери, предвођени капитеном Браниславом Ивановићем, који су своје ривале штитили све до уласка у свлачионицу.
Судија из Енглеске прекинуо је меч, а УЕФА је Србији затим узела и бодове и паре драконском казном која је укључивала и суспензију терена. Ликовање због успешног маневра с дроном у Београду преплавило је Албанију и Косово. Приговори нашег Фудбалског савеза европској Кући фудбала због изречене казне за неред изазван туђом намером, имали су ефекат какав, већ одавно, имају жалбе косметских Срба неким другим европским форумима на терор Куртијевог режима према њима, дакле – никакав.
Као со на српску рану дошла је информација наших безбедносних служби да је у операцију „дрон на стадиону у Београду“ био укључен и Олси Рама, млађи брат актуелног премијера Албаније Едија Раме. Иако је он због тога био и ухапшен, убрзо је ослобођен зато што је, како су пренели медији, амерички држављанин. Објављено је, такође, да је провокација с дроном дуго планирана и да је у томе морао да учествује већи број људи.

„ЦРНИ ОРЛОВИ“ НА СТАДИОНИМА – Најчешћи начин провоцирања Срба од стране спортиста Албанаца и њихових навијача је склапање прстију у знаку двоглавог орла на албанској застави, што је политичка порука којом се промовише тзв. велика Албанија. Уз то иду и подизања транспарената са паролама „Косово је Србија“, покличи „Убиј Србина“, истицања симбола терористичке ОВК и њених лидера одговорних за страшне злочине према Србима… Све то се виђа и на највећим европским и светских такмичењима, а провокатори се појављују чак и тамо где српских такмичара уопште нема, на пример на фудбалским стадионима земаља које нису признале самопроглашено Косово, али и других.
На фудбалском мундијалу у Русији 2018, Албанци у дресу Швајцарске Гранит Џака и Џердан Шаћири, обојица пореклом из Србије, победу „земље сатова и чоколаде“ прославили су изазивањем наших репрезентативаца, али и публике, коју су већином чинили српски пријатељи Руси, „вајањем“ прстима албанског орла. Иста двојица су мржњом према Србима привукли пажњу и на СП у Катару, пре две године. Тада је, због исказаног простаклука и псовања наше „клупе“, селектор Швајцарске, Турчин Мурат Јакин, одлучио да Шаћирија изведе из игре.
Посебна прича су антисрпске провокације албанских играча и навијача виђене током летошњег Првенства Европе у фудбалу, одржаног у Немачкој. Пред утакмицу Србија – Енглеска, у Гелзенкирхену, албански хулигани су, у великом броју, дошли на састајалиште навијача наше репрезентације с планом да изазову тучу, а онда и интервенцију полиције која би затим нашим фановима забранила да уђу на стадион и бодре свој тим. Нови антисрпски „шоу“ забележен је пред сусрет Италија – Албанија, из историјских разлога сматраним „запаљивим“. Навијачи из „земље орлова“, удружени са „браћом са Косова“, запалили су заставу, али не италијанску, него – српску!
Врхунац националистичког и мрзитељског гнева према Србима и Србији виђен је, међутим, на утакмици Хрватска – Албанија, у Хамбургу, на којој су навијачи две земље, сложно и врло гласно, приредили не само антисрпски него и антиспортски и антицивилизацијски перформанс са колективним драњем „Убиј, убиј Србина“, и „Србе на врбе“. Пошто таква бесрамност, позивање на убијање једне нације, никада није забележена на тако важном турниру, УЕФА је морала да реагује. Уследила је прво осуда тог „случаја“, па истрага против фудбалских савеза Албаније и Хрватске која, неопходно је и то истаћи, није окончана до ране елиминације обе репрезентације због слабих резултата у првој фази такмичења.

КАД ФУДБАЛЕР КЛИЧЕ ЗЛОЧИНЦУ – УЕФА је ригорознија била према репрезентативцу Албаније Мирлинду Дакуу, пореклом са Косова, који је стадион у Хамбургу претворио у политичку трибину на којој је, користећи мегафон (!), подстицао публику да вређа Србе и Србију (али и Северну Македонију). Кажњен је са две утакмице неиграња, „зато што је спортску приредбу искористио за манифестацију неспортског карактера“. Казну, новчану и дисциплинску, Дакуу је изрекао и његов клуб Рубин из руског града Казања.
Фудбалски савез Албаније није сматрао за потребно да санкцијом жигоше свог политичког агитатора, а фудбалер је, за свој „херојски“ иступ побрао пуно симпатија међу албанском популацијом у Албанији, на Косову и у дијаспори.
Реч је, иначе, о фудбалеру који годинама отворено брутално исказује мржњу према српском народу, велича припаднике терористичке ОВК и залаже се за уједињење Албаније и Косова. Прошле године, у квалификационом мечу за ЕП у Немачкој Албанија – Пољска, показао је на леђима истетовиран надимак „Катана“ убијеног злогласног терористе са Косова Агима Рамаданија, некад официра ЈНА. Пре него што је почео да игра за Албанију, Даку је носио дрес репрезентације тзв. Косова.
На већ поменутом мечу у Хамбургу хрватски и албански навијачи су скандирали и против председника Србије Александра Вучића. што је наш министар унутрашњих послова Ивица Дачић видео као „израз опште мржње према Србима која постоји у тим земљама“. „Играју Хрватска и Албанија, а скандирање ‘Убиј Србина’ и вређање Вучића. Према томе, види се да их уједињује мржња према Србији, мржња према Србима и мржња према Вучићу“, истакао је Дачић.

СЛУЧАЈ „БИРМАНЧЕВИЋ“ Протеклих дана, наши, али и европски медији доста су писали о фудбалском репрезентативцу Србије Вељку Бирманчевићу, који наступа за Спарту из Прага. Повод је било његово изненадно изостављање из првог тима, у ком дуго важи за једног од најпоузданијих играча. Управа клуба је као разлог за то навела повреду Бирманчевића, али су се у чешким медијима и међу навијачима појавила информације према којима се наш репрезентативац нашао на удару клупског руководства због несугласица са четворицом клупских другова Албанаца који према њему примењују неку врсту бојкота, због чега није у могућности да пружи свој играчки максимум. Зато се почело говорити и о скором растанку Спарте и Бирманчевића, можда већ у јануару.
У Спарти тренутно играју четири Албанца, по два из Албаније и са Косова. Навијачи популарног клуба су уверени да је њихово саботирање изнервирало Бирманчевића, а кад је он због тога подигао глас одстрањен је из екипе, а јавности је предочено да је повређен. Незадовољни навијачи су на првој утакмици Спарте без српског репрезентативца у тиму на трибинама развили транспарент са подршком нашем асу исписан на енглеском – „Supроrt Birma“. Ти исти навијачи су и раније, откад је Бирманчевић стигао у Праг, у циљу подршке њему, носили банере са поруком „Косово = Србија“.
Та подршка, односно те просрпске пароле нису се допале Спартиним Албанцима па се знало да ће реаговати на њих. Први је то учинио 24-годишњи Албион Рахмани из Подујева који је, после подршке навијача Бирманчевићу, на Инстаграму објавио велику фотографију заставе тзв. Косова коју су албански навијачи развили у недавном мечу са Кипром уз провокативну поруку „Свачији сан – наша реалност“.
Да сукоба о коме је реч има, иако управа клуба то покушава да сакрије, и да је Бирманчевић практично на излазним вратима, навијаче је уверила изјава тренера Спарте Ларса Фриса да ће репрезентативац Србије бити повређен тачно до завршетка полусезоне.
Антисрпско расположење Албанаца и кад је спорт у питању испољава се и поводом договора националних савеза Србије и Албаније да 2027. заједно организују Европско првенство у фудбалу за играче до 21 године. Иако и у нашој земљи има оних којима се та идеја није допала, много снажније критике тог „заједништва“ чују се у Албанији, а најснажније су, чини се, оне које одашиљу косовски Албанци.
Доказ томе је писмо Удружења фудбалских тренера са Косова ФСА у коме му је спочитнуто да сарађује са „непријатељима наше нације, који су чинили гнусне злочине“. Ништа необично за ногометне стручњаке који су путовали у Тирану на прославу пласмана Албаније на овогодишње ЕП у фудбалу, на којој је спаљена застава Србије, а репрезентативац те земље Иљбер Рамадани парадирао у дуксу са сликом злогласног команданта ОВК Адема Јашарија.
Иначе, коначна одлука о шампионату Старог континента за фудбалере до 21 године треба да буде донета у децембру, а шансе Србије и Албаније су сасвим реалне, јер су њихови једини ривали, Турска и Белгија, недавно повукли кандидатуре. Реална је, међутим, бојазан да би многи Албанци, из Албаније и са Косова, могли ометати ток будућег такмичења због тога што га Албанија организује баш са Србијом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *