ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УН О КИМ

foto: printscreen RTS

Савет безбедности Уједињених нација (СБ УН) расправљао је данас о новом, шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Мисије УНМИК.

Земље чланице Савета безбедности УН данас су на седници СБ УН о ситуацији на КиМ указале да једностране акције приштинских власти доприносе порасту тензија и остале подељене по питању мандата Унмика.

Чланице СБ УН су на седници СБ УН на којој је разматран шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, позвале Београд и Приштину да наставе дијалог.

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је на седници Савета безбедности УН о извештају Унмика да Србија остаје непоколебљива у својој посвећености миру, стабилности и пуном поштовању принципа Повеље УН, Резолуције 1244 и међународног права. С друге стране, он је упозорио да кршење људских права и једнострани потези режима Аљбина Куртија на КиМ стварају климу страха и нестабилност.

– Дозволите ми да почнем тако што ћу вам се свима захвалити на континуираној пажњи у вези са ескалацијом кризе на Косову и Метохији. Суочена са тешким изазовима за сигурност и добробит свог народа, Србија остаје непоколебљива у својој посвећености миру, стабилности и пуном поштовању принципа Повеље УН, Резолуције 1244 и међународног права. Док се носимо са овим изазовима, желим да истакнем да је Србија у потпуности посвећена изградњи просперитетне будућности за све своје грађане – казао је Ђурић.

– Будући да смо одржали рекродну стопу раста БПД-а Србија је успела да га удвостручи у последњу деценију… Србија ће 2027. бити доаћин излжожбе Експо што ће отворити могућност развоја за цео Балкан – рекао је Ђурић.

Осврнуо се и на иницијативу Отворени Балкан коју су покренули председник Вучић, премијер Албаније Рама и Влада Републике Северне Македоније и створили, како је рекао, јединствено регионално тржиште рада. Такође је поенуо и иницијативе попут пројекта Дигитална Србија која има за циљ да интегрише технологију у српску економију, промовишући друштво засновано на знању.

– Како показује низ извештаја у последње две ипо године стиуација на КиМ се погоршала, а понашање Куртија ствара климу страха и несигурности – рекао је он те додао да апелује на хитну и одлучну акцију СБ УН.

Ђурић је поменуо да се други талас етинчког чошћења десио деведесетих.

– Прво, ове године обележавамо тужну годишњицу која се не може превидети – навршило се 20 година од погрома 17. марта 2004. године, када је убијено 28 невиних људи, а рањено скоро 1.000 људи. Био је то други талас етничког чишћења Срба после оног 1999. године који је довео до насилног протеривања 250.000 људи и 150 српских цркава, као и још 40 уништених српских православних цркава.

– Блиска прошлост је била болна и компликована… Поражавајуће је посматрати садашњост коју је режим Куртија створио. Увели су мере усмерене на маргинализацију српске заједнице. Замислите да је ваша валута забрањена, примања укинута и то је реалност са којом се суочавају људи на КиМ. У септембру ове гдоине тешко наоружана полиција упала је у поште… Основна права постала су немогућа. Насиље је ескалирало. Током 2024. било је више од 90 напада усмерено на српске појединце и имовину при чему се нико није суочио са правдом. Посебно су узнемиријући они усмерени на децу… – каже Ђурић.

– Недавно је децу господина Ненада ножем напао један човек – што је шеснаести такав напад од када је господин Курти преузео дужност. Колико напада мора да се деси пре него се преузме нешто конкретно? – упитао је Ђурић.

Како каже на КиМ управља полиција наклоњена Куртију, и администрација је наметнула градоначелнике који су “изабрани” без подршке српског дела заједнице, али ипак су на власти.

– Пре само два дан, у изјави која опсорава процесе дијалога и закона Курти је навео да не планира да спроведе споразум о ЗСО. То није одбацивање обавеза, већ директна увреда овог савета и ауторитета Међународне Заједнице… Свечља је проширио увреду када је рекао да његова администрација не планира спровести Члан 9. Бриселског псоразума, који гарантује колективни повратак српских представника у Косовску полицију на северу. Иако то није изненађујуће то доводои у сумњу намере Приштине да гради заједничку будућност – каже Ђурић.

Према његовим речима незаконито се ускраћују права Српској листи и то додатно говори о непоштовању права на КиМ и указује на неопходност да се осигурају механизми против таквог понашања.

– Зашто би Срби гласали на надолазећим изборима ако за њих не важе основна права – каже Ђурић те додаје како је и патрајарху Порфирију забрањен одлазак у Пећ.

– Овај акт представља нарушавање не само верских слобода већ и вишевековног српског културног наслеђа, показујући непоштовање основних права и слобода – казао је.

– Насиље над Србима је достигло алармантан ниво – каже Ђурић, те додаје да је ове године пуцано на шесторо Срба и још увек нико за то није одговарао.

Ђурић каже да су напади на Србе порасли за 50% од како је Курти преузео власт.

– Прошле године је на дечака од 11 година пуцано од стране тзв. косовских безбедносих снага за време Божићне поворке, а нападач је до дан данас слободан. Каква се то порука шаље? – упитао је Ђурић.

Како каже хиљаде породица и даље не смеју да се врате. Како каже за расељене Србе повратак остаје „далека и често опасна нада“ јер хиљаде породица које су биле присиљене да напусте Косово 1999. године и даље живе у изгнанству, јер повратак подразумева „тешку дискриминацију и лични ризик“.

– Српски повратници су затекли своје домове спаљене… Таргетирајући српске породице које су се усудиле да се врате данас је нешто више од 1% Срба успело да се врати… Прошлог августа притворени су Драган Петковић и Милош Шошић и то по неоснованим оптужвама – рекао је Ђурић.

– У светлу онога што сам управо рекао пред овим Саветом, желим да кажем ово нашој српској заједници на Косову и Метохији: нисте сами. Србија је са вама у вашој борби за правду, достојанство и безбедност. Нећемо одустати од подршке вашим правима да живите у миру, да подижете породице и да чувате ваше наслеђе. Ваша храброст у суочавању с тешкоћама сведочанство је ваше чврстине и снаге. И док се и суочавате са овим изазовима будите уверени да се Србија и међународна заједница боре да обезбеде ваша права, сигурност и будућност. Нећемо дозволити да се ваши гласови не чују и неуморно ћемо се залагати за ваше право да живите слободно и безбедно у земљи ваших предака. Свет мора да схвати да ваша борба није само за територију – то је борба за основно право да се живи без страха, достојанствено и с правдом – рекао је Ђурић у поруци који је упутио нашем народу на КиМ.

Ђурић је показао слику Свечље како стоји испред спаљеног возила Еулекса, те упитао да ли њега треба сматрати неким ко поштује ред, а ухапшене Србе терориристима.

Такође се обратио албанској заједници на Косову и навео да Србија није у сукобу са њима.

– Ми се споримо с потезима и политиком режима Аљбина Куртија, не са албанским народом. Ми схватамо ваше жеље за миром и просперитетом, баш као што схватамо и жеље српске заједнице. Позивамо вас да одбаците политику подела и сукоба и да нам се придружите у трагању за будућношћу заснованој на узајамном поштовању, безбедности и сарадњи. Аљбин Курти је постао одраз режима против кога је почео да се бори пре више од четврт века и нажалост га је и премашио у неким аспектима. Израстао је у угњетавача, дискриминатора и онога који нас дели. Хајде да заједнички замислимо будућност у којој албанска и српска деца уче и одрастају заједно, у којој комшије подржавају једни друге и у којој од привредног раста имају користи сви. Таква будућност је могућа, али зато је потребно одбацити екстремистичку политику која продубљује јаз. Станите уз нас и тражите од косовске владе да поштује све грађане и да испуњава своје међународне обавезе – казао је.

– Позивамо вас да одбаците политику подела и да нам се придружите у трагању узајамне безбедности и сарадње. Курти је одраз режима против кога се он борио и нажалост га је премашио… Израстао је у угњетавача и онога који нас дели – каже Ђурић

Према његовим речима потребно је да се одбаци политика која продубљује јаз те да влада тзв. Косова поштује све грађане и обавезе.

– Потребно је да за дела постоје последице, морају се увести снакције Куртијевој влади и исказати нулта толеранција за даље изазивање сукоба. Позивамо СБ да се спроведу постојећи споразуми посебно Бриселски… Замислите будућност коју заједно можемо да створимо ако заједно применимо међународно право и време је да се Курти позове на одговорност… Да ли ће овај Савет поштовати вредности за које се залаже? Србија је одлучна да се настави борити за мир и позивам овај савет да заштити основне слободе и очува их – казао је Ђурић.

Ђурић је казао да сви заједно треба да тежимо заједничкој будућности која ће подразумевати трајни мир и поверење.

– Историја ће нам судити – рекао је он.

Izvor: https://www.novosti.rs/c/vesti/politika/1424187/zavrsena-sednica-saveta-bezbednosti-kim-obratio-marko-djuric-ponasanje-kurtija-stvara-klimu-straha-nesigurnosti-video

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *