ЗАМЕРАЈУ НАМ РУСЕ, КИНЕЗЕ И СРЕБРЕНИЦУ: Шта пише у нацрту Европске комисије о напретку Србије на путу ка чланству у ЕУ

Србија није увела санкције против Русије, задржала је односе на високом нивоу са том земљом и интензивирала са Кином, што отвара питања о њеном стратешком смеру.

Ова дежурна пацка стоји у нацрту извештаја Европске комисије о напретку наше земље према чланству у Европској унији, у који је хрватска агенција ХИНА имала увид, и у којем се Београду замера што се није придружио Бриселу у низу рестриктивних мера према Кини, Белорусији, Ирану, Северној Кореји, Венецуели. Хладноратовско цепидлачење иде дотле, па нам европске бирократе пишу минус и за то што су летови ка Москви постали – фреквентнији?!

У документу је констатовано да је Србија наставила да сарађује са ЕУ у напорима за спречавање избегавања санкција Русији и пружањем финансијске и хуманитарне помоћи Украјини. Од нас се очекује и да се поступно усклађујемо са политикама према трећим земљама са политикама ЕУ. Комисија ће данас објавити пакет о проширењу чији су кључни део извештаји с оценама о напретку у реформама сваке од земаља које су на путу ка чланству у ЕУ.

Као и раније, примедбе на рачун става Србије према Русији, односима са Кином, Косову и Метохији су политички услови који су у вези са пристпуним преговорима, сматра бивши дипломата Зоран Миливојевић.

– Појачана је димензија у вези односа са Русијом, односно за тему усаглашавања спољне политике, зато што су у овом тренутку геополитички интереси нарасли и добијају на динамици. Ствар око Украјине се заоштрава, иде се ка расплету који неће бити у корист Запада и Украјине. То се види по стању на фронту, које диктира политичке услове и критеријуме за расплет. Друга ствар је што су на власти и у Америци и у већем делу Европе оне елите које имају тврд став према Русији. Ту се преноси и став према Србији, у чему нема ништа ново. Дилема око нашег става је разрешена и кроз БРИКС, али и у разговору Путина и Вучића. Нема промене става Србије.

Миливојевић истиче да је усаглашавање спољне политике процес и да он следи динамику у приступним преговорима. Подсећа да ми две и по године нисмо отворили ниједан кластер:

– Према томе, и друга страна треба да нешто учини, не можемо стално робовати политичким условима. Ми смо све друго урадили. Друго, ми смо у потпуности у обавези да ускладимо спољну политику тек у тренутку кад се потписује приступни уговор, а ми нисмо ни близу тога.

У нацрту Извештаја се још наводи и да се од Србије очекује и да побољша резултате у процесуирању ратних злочина, те да и даље избегава да подиже оптужнице против високорангираних осумњичених, иако смо Хагу испоручили све које су нам тражили. По питању ратних злочина, констатују, настављена је сарадња с БиХ, док је у сарадњи с Хрватском и тзв. Косовом забележен мали напредак.

– Србија тек треба да покаже истинску преданост истрази и пресуђивању ратних злочина. Низ српских политичких странака, политичара и медија и даље без реперкусија пружа подршку и јавни простор осуђеним ратним злочинцима и негира ратне злочине, укључујући и геноцид у Сребреници – каже се у нацрту извештаја.

Европска комисија усвојиће данас Пакет проширења за 2024. годину, који се састоји од саопштења Комисије и извештаја за десет кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ, међу којима је и Србија.

(С.В. Вечерње новости)

Један коментар

  1. Од ЕУ само услови, услови, услови… лажи и преваре – далеко јој лепа кућа! Тога у БРИКС-у – нема па се закључак сам намеће. Тржишта Азије и Африке су огромна; зар је то мало?! Па зашто се Вучић залепио за ЕУ?! – а није нас ништа ни питао Може да се нагађа, али сад нећу о томе, може да се погађа.

    А кад год помену помоћ Украјини и санкције читавом низу земаља које им нису по вољи, дигне ми се коса на глави! И шта друго него да завапим: Русијо: завршавај то са Одесом, Херсоном, Делтом, Покровском… завршавај са ђаволима – Америком и НАТО – иначе сви одосмо дођавола заједно са грешним Украјинцима!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *