НАЈБОЉИ ЗАПАДНИ ЂАК

КАКО ЈЕ КУРТИ ПОСТАО ЕКСПЕРТ ЗА ЗЛОУПОТРЕБУ СПОРАЗУМА

фото: kryeministri.rks-gov.net

Као што смо страховали, Аљбин Курти је поново успео да изведе маневар, који му постаје већ заштитни знак, да потпуно нелегалан и нелегитиман једнострани потез претвори у полугу, његово повлачење представи као уступак и извуче корист за себе

Oно што се данас назива Колективним западом има дугу и богату историју вероломства. Да се не враћамо превише далеко у историју, довољно је овлаш се присетити само кључних догађаја у последњих тридесет и нешто година. Од оног чувеног обећања тадашњем совјетском лидеру Михаилу Горбачову о неширењу НАТО-а на исток преко свих опсена које су нама приредили у смислу „духа“ Дејтонског споразума, поштовања Резолуције 1244 и Кумановског споразума, „добронамерне посредничке“ улоге у дијалогу Београда и Приштине до отвореног признања неколико највиших западних званичника попут бившег председника Француске Франсоа Оланда и бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел да су споразуми из Минска у вези са украјинском кризом у њиховим очима једину сврху имали као средство за куповину времена док се не остваре циљеви везани за јачање и трансформацију оружаних снага Украјине.
Данас, после свега овога набројаног и још много тога што сада не помињемо да не бисмо скренули са суштине, сваком „партнеру“ Запада требало би да буде јасно да потписани папири не вреде ништа више од оних потпуно белих, празних и да реч тих људи, влада и држава које заступају нема већу тежину од оног пасјег лавежа што га ветар носи. Владимир Владимирович је то, по свему судећи, схватио и време које је Запад себи купио за јачање украјинске војске и њено спремање за рат против Руса (не само Русије) искористио да и он ојача своју државу и војску. Само брже, јаче и боље, што се види из стања у којем се ова два супротстављена блока налазе две године од почетка отвореног сукоба преко посредника.

ПРЕВАРНЕ РАДЊЕ Сличну ствар коју чине његови западни ментори, ради и лидер косовских Албанаца Аљбин Курти. Да му на памет не пада да испуни обећања која су у име власти у Приштини дали његови претходници потписујући Бриселски споразум, јасно је одавно. Одавно је јасно да је тај човек, односно власти косовских Албанаца, спреман да из сваког постигнутог споразума узме само оно што му одговара, а да на своје обавезе заборави, или да се позове на некакав „дух“ и само помињање свега овога представља неку врсту „откривања топле воде“, али то не умањује обавезу коју осећамо да на то (изнова и изнова) указујемо.
Последњи пример ове, назовимо то правим именом, прљаве игре је замешатељство око блокаде уласка робе из Србије на простор Косова и Метохије и ЦЕФТА споразума. Подсетимо се да је Курти рампу за робу из Србије ставио средином јула прошле године, пошто су српске снаге безбедности на територији уже Србије ухапсиле тројицу Албанаца обучених у некакве полицијске униформе наоружане до зуба, у пуној ратној опреми, са уређајима за навигацију, мапама и другим средствима. Званично образложење власти у Приштини било је да се забрањује улазак робе из Србије из „безбедносних разлога“. Страх је, изгледа, да неки „српски“ цреп неком поштеном Албанцу не падне на главу, или да „српска“ „Плазма“ не отрује неко албанско дете, као што су се селективно тровала ономад почетком деведесетих година.
Наравно, западни ментори албанских сецесиониста одмах су осудили овакав потез указујући на његову штетност у смислу трговине, нормализације и осталог и, у свом маниру, позвали обе стране да се уздрже од једностраних потеза. Српски потез би, ваљда, био агресија цреповима, или малигни утицај „Плазме“ на развој и здравље малих Албанаца. И ником ништа. Забрана уласка робе српске националности на простор Косова и Метохије трајала је дуже од годину дана, све док Немцима (и инима) није пало на памет да би из неких њихових интереса требало остварити слободан проток робе (укључујући и ону етнички српску) у региону и „деблокирати“ Цефту. Аљбин Курти је под овим „притиском“ попустио и одлучио да од 7. октобра омогући улаз робе из Србије на простор своје лажне државе (о томе како мало касније). Укратко, Куртијев маневар се састоји из тога да је урадио нешто нелегално, супротно споразуму ЦЕФТА, а онда чин опозива нелегалне одлуке представио као велики уступак који мора бити награђен. Награда је била прихватање Србије да лажна држава у оквиру Цефте више не буде представљена посредством Мисије УН на Косову, него само као „Косово“. Додуше са звездицом и фуснотом.
Курти је одлуку о укидању забране донео, као што смо навели, у понедељак 7. октобра, састанак Цефте у Београду на којем је донета одлука о уклањању УНМИК-а је одржан 9. октобра, а важан састанак Берлинског процеса (Отвореног Балкана у немачкој режији) одржан је 14. октобра. Преварна радња је у томе што Курти до данас није испунио своје обећање и заиста дозволио улазак робе из Србије на простор Косова и Метохије.

БЛОКАДА ДРУГИМ СРЕДСТВИМА Већ сама Куртијева најава о укидању забране јасно је указивала да се ради о половичној мери која спада у домен „продаје магле“, односно у жанр „блокада не постоји, блокада мало постоји“. Уместо да одмах омогући транзит робе преко сва три административна прелаза између Косова и Метохије и Србије – Јариње, Брњак и Мердаре – камионима је дозвољено да прелазе само преко овог последњег. Опет из „безбедносних разлога“. Овај начин укидања блокаде је јасно штетан по српску заједницу на Косову и Метохији јер се средства од „царина“ не сливају у општине са српском, него са албанском већином, пошто су у региону Мердара места настањена готово искључиво Албанцима. Курти јесте обећао да ће омогућити транспорт и преко Јариња и Брњака, али кад се стекну „безбедносни услови“, односно када се набави неопходна опрема, што се, по свему судећи неће десити никада, јер је такозвана косовска „царина“ 18. октобра обуставила тендер за набавку скенера за робу за ова друга два административна прелаза, очекујући за то помоћ ЕУ.
Проблем је што ни на овом једном прелазу, на Мердару, транзит не иде ни близу од онога како би требало да се одвија. Због дуготрајних прегледа (да не прође неки екстремни цреп) колоне камиона на овом прелазу се претварају у километарске линије, а чекање се мери данима. Да се овде ради о лажном уступку најбоље говори податак који је изнео и премијер Србије Милош Вучевић, да је преко прелаза Мердаре пре увођења ове Куртијеве забране дневно у просеку пролазило око 250 камиона, а сада мање од 40. Није, дакле, Курти укинуо блокаду, него је, да парафразирамо чувену дефиницију рата Карла фон Клаузевица, „наставио блокаду другим средствима“.
Дошли смо дотле да је Курти уместо да безусловно укине потпуно незакониту меру, за повлачење овог потеза добио компензацију у виду онога што његови западни ментори називају „деблокадом“ Цефте, односно пристајања Србије да буде „Косово“ са звездицом (што је велики уступак, да се разумемо) и могућност учешћа на састанку Берлинског процеса. И не само то, него свој део „погодбе“ уопште није ни испунио, нити ће га, највероватније, икада испунити. Једино што нам у овој, и бројним другим ситуацијама у вези са Косовом и Метохијом остаје да се надамо да су и наше власти, као што је то Путин, коначно схватиле да од било каквих споразума са Западом и њиховим марионетама нема ништа и да их користе на исти начин – да нужне и изнуђене уступке и време које се њима купује искористе за јачање позиције Србије за тренутак када буде дошло до правог преговарања и правих споразума.

8 коментара

  1. Јадранка

    Изузетно написано.
    Елем, Курти је директан експонент западне политике, нешто слично попут Зеленског. Чак и то “ђак” подразумева неку самосталност у одлучивању, некакав лични интегритет. Шта год Курти да уради и каже, говори и чини Запад преко њега. Лутка из луткарског позоришта, ништа више од тога.
    Страх ме је само да ће Запад због развоја догађаја пре свега у Украјини, запалити сукоб на Косову. Ако то пожеле да ураде, притисну ће тастер, Курти, Харадинај, неко трећи, четврти, свеједно.

    • народни референдум за Бриселски и Охридски споразум

      Не видим никакву логику да рат избије на Косову када је оно под заштитом Запада и Нато Америке за нјихове геостратешке цилјеве да се стави шапа на цео Балкан (можда нека минорна интервенција за застрашиванје Срба и Србије да пожуре са имплементацијом Охридског споразума за наводну “нормакизацију” за чланство Косова у УН), и за заштиту границе и интегритета-суверенитета Косова по Бриселском споразуму. Асоцијација/Заједница општина са српском већином инсталирана је у “Косово”. Посебно што је Бриселски споразум пред свршен чин након што је 12-годишнјим преговорима све предато Шиптарима!
      Није Вучић 2013-те године джабе прескочио скупштинску дебату о Бриселском споразуму о Косову (да не види народ да је Косово добило све “статусне атрибуте” државе), а споразум искривлјено тумачен! А Уставни суд прогласио да је Косово (КиМ) “политичко” питанје, Вучић га сам решава, када 2013-те године није спроведена скупштинска дебата о КиМ и народни референдум).

      Уосталом, видели сте предходних дана шта каже председница европске комисије Урсула Фон дер Лајен: да је Охридски споразум клјучан за Београд и Приштину, да смо сви посвечени спроводјенју и испоруку тог времена за имплементацију Охридског споразума. Рекла је да је посвећена будућности у којој су свих шест партнера са западног Балкана део Европске уније (вероватно рачуна и Косово са Албанијом, уместо Словеније и Хрватске које су посебно независне), и истакла да ЕУ има све потребне алате и инструменте да то постане стварност.
      Није јасно како Вучић чешће наглашава да Србија води своју, незвисну политику, никог не слуша, а у стварности није тако!

      На питанје зашто Вучић није присуствовао на БРИКС-у, Фон дер Лајен је рекла да је Вучић послао јасну поруку тиме што је нју угостио, а пре нје премијере Полјске и Грчке, “уместо да буде у Казанју”.
      Јасно је да се убрзано финализира Бриселски споразум, отиманје-предаја КиМ, али на речима Вучић и Србија никад неће признати Косово!

  2. глас народа

    Чланак је одличан гледано из једног угла. Постоји и други угао гледанја, да не замери аутор чланка Ф. Родић кога веома поштујем.
    Алјбин Курти експерт за злоупотребу споразума! Наравно, уз подршку колективног Запада. Није “злоупотреба” нека велика мудрост, то је стандардни посао сепратиста (Тачија, Харадинаја, Мустафе… сепаратиста из Титовог времена) да отму неки део тудје територије (пример је албанизација-исламизација КиМ и етничко иселјаванје-чишћенје Срба и неалбанаца од Титовог времена до данас – захвалјујући пасивној, толерантној и контрепродуктивној политице Србије (и македонске власти за Македонију)). То је дело шиптарских-албанских сепаратиста – колективни запад се тада није мешао. Нато је наступио крајем 90-тих година када су видели да се “створила” шанса да Америка стави шапу на Балкан за своје геостратешке цилјеве, да блокира присуство Руса! Америка “производи” и “користи” кризна жаришта у свету за окупационе цилјеве – на КиМ је “искористила” кризно жариште!

    Колективни Запад има богату историју вероломства, показало се на Минском споразуму, “духа” Дејтонског споразуа, Кумановског, Р-1244, “добронамерне посредничке” улоге у дијалогу Београда и Приштине…? Није јасно (али се претпоставлја зашто) се “не” користи термин Бриселски “споразум” (договор) него посредничке и гаранцијске улоге (ЕУ), и “дијалог” (разговори) Београда и Приштине (не тражи “независност и одцеплјенје” од Србије Приштина него Косово… вероватно да се Срби не досете да се отима-предаје Косово и Метохија Шиптарима-Албанцима!
    Такодје није јасно шта ће Бриселски споразум (којим је Косово добило све статусне-државне атрибуте да се отцепи од Србије) – када имамо Резолуцију УН-а 1244 која третира Косово (Косово и Метохију) као саставним делом Србије?

    ПРЕВАРНЕ РАДНЈЕ Што се тиче тога Курти узима све што служи за прогон Срба да заокружи, како каже, територијални интегритет и суверенитет Косова, а не испунјава потписане обавезе из споразима. Јак споразум, Шиптари да добију српску теритриију Косово и Метохију, а Срби да живе у шиптарски гето! Нема другачијег образложенја, јер Србија прихвата, потписује и имплементира медјународно-правно-обавезујући споразум којим Косово добија статусне атрибуте “државе”, једно, а друго – ако косовски Срби нису добили “Асоцијацију/Заједницу општина са српском већином” (зашто двоструко значенје: српске општине за Косово су “Асоцијација СО”, а за Србе – “ЗСО” (да се мисли како је то аутономија за Србе а у суштини није (на не кажем гето)) – запто у старту 2013, 2014, 2015-те године Србија није одустала-одбацила преварантски споразум, него је ишла до краја да све преда шиптарима – за болји живот Срба на Косову и кандидатуру за чланство у ЕУ!!!

    ЦЕТА СПОРАЗУМ (за економско повезиванје који је до данашнјих дана на снагу) Алјбин Курти не поштује ЦЕФТА споразум – забранјује проток српске робе на Косову (КиМ). Тражи се “деблокада” Цета споразума. Шта је са Вучићевом ицијативом “Мини Шенген – Отворени Балкан” (када смо имали ЦЕФТУ)? У старту је било јасно да је та иницијатива (отворени Балкан) у првом плану – за нормализацију односа са Косовом… за финализацију Бриселског споразума (да се сазове медјународна конференција и Косово учлани у УН)) – али се то прећуткивало. Да скратим, можда наставак. Хвала на разумеванју

  3. глас народа

    ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић је сто пута популарнији на медјународној политичкој и еконномској сцени од Алјбина Куртија! Није јасно зашто је и сам Вучић чешће јавно потенцирао да је Курти “Чедо” Запада и Нато Америке, како га они воле и чувају, толеришу му све што ради против Србије за нјегово демократско Косово. Прво, тај термин “чедо” користе мајке према својим бебама и малој деци, и није примерено да се користи за одрасле лјуде на политичкој сцени. Друго, зна се за које цилјеве се користи и популарише Куртијева (сепаратистичка) политика, види се на терену Косова (види то и председник Вучић).

  4. Увек сам мислила, тако и писала, да нама није ни за шта крив Курти. Крива је искључиво наша влада, посебно председник, који чине Шиптарима крупне уступке, презахвални за сваку мрвицу нечег што им заличи на уступак Србима и Србији. Тако и сад: промптно, верујући само обећањима, преурањено су учинили још један уступак који није смео да се деси, после толико превара. Ниједна превара их није бар мало опаметила? Као да је наша влада у служби “привремених косовских институција”! Као да навија за шиптарску државу! Јер и ово представља само заобилазни пут за наше de facto признање Косова iи без потписивања признања!

    Да ли је влада толико наивна? Ма, какви! Сем што болује од синдрома предимензиониране захвалности за НИШТА, убеђена сам да она има своју рачуницу А Курти? Он је само добар извршилац онога чему га уче они чије су и све те преварне идеје – наши “пријатељи” из Еу и САД. И кад саберемо два и два, све је зарад пријема у пропалу “заједницу” већ разједињених народа Европе, за шта наш ђредседник не сме ни да приупита свој народ на референдуму. Комплетно лудило!

    4
    1
    • 5okt kruna Nato agresije

      Sve su to posledice 5okt revolucije koje su nesagledive i beskonačne. Razmisli još malo, mislim da imaš čime.

      • Све је то тачно, последице 5.10. који је изневерио очекивања. Ипак, када говоримо о 5. окт увек морамо поставити питање: шта је била његова алтернатива и да ли је уопште имао алтернативу? Цео наш 20. век од стварања Југославије до 5. окт је условио да 5. окт буде баш такав какав је био. Из овог угла када погледам, не чини ми се да је било могуће нити да Милошевић остане, нити да га замене неки други а да то није ДОС. Једноставно, 5. окт се десило једино оно што је могло да се деси, рачунајући ту и све негативне реперкусије…
        Морамо стално да постављамо питање алтернативе…
        Рецимо и сам понекад замерам Печату на попустљивост у критикама према овој власти од већине аутора. Просто избегавају да их оплету како би требало. Ипак и али! Србијом тренутно не може да влада ни краљ Петар ни Карађорђе, а реално не могу ни ови ултра-десни. Може Вучић и потенцијално Ђилас-Мариника. Зато и када се ово руши треба поставити питање алтернативе – шта реално може да дође? Не у нашим идеалистичким перцепцијама, него шта је реална опција. То и даље не значи да оправдавам 90 одсто урађеног од стране ове власти али разумем одређену суздржаност конкретно и код аутора овог текста, иако је Вучић више крив за стање на Косову него Курти. Заправо, између њих двојице Курта Мурта ради у интересу свог народа, тачније, раде други, неспорно. Али да није тај који јесте код нас, да ли би по питању Косова реално дошао бољи или гори?

        • борба за будућност

          Поред твог врло доброг коментара, Бојане, врло добро пишеш и саставлјаш. Надовезаћу се кратко. Тачно говориш, морамо стално да поставлјамо питанје алтернативе…! Све власти од Тита до данас правиле су кардиналне грешке у решаванју Косова и Метохије, а највеће, катастроалне грешке “Бриселским споразумом” направила – садашнја власт (косметски Срби сатерани у гето у инсталирану државу “Косово”). Кажеш, данас нема алтернтиве да могу други да владају, може Вучић и потенцијално Дјилас и Маринка… То се не уклапа ако гледамо како се решава Косово пред свршен чин у 12-тогодишнјим бриселским преговорима (прочитајте, ЕУ: текст предлога споразума, и Охридског споразума, о путу ка нормализацији односа Косова и Србије – то је агенда произведена Бриселским споразумом).
          АЛТЕРНАТИВА може да буде Народни референдум – да се одбаце антисрпски споразуми а решенје пребацити у Ујединјене нације (уз обаезно чланство Русије и Кине. Знамо за “реалност” али је Вучић преговарао у Бриселу 12. година док се све (КиМ) предало Шиптарима!
          На крају, поштовани Бојане, кажеш: да не значи да оправдаваш 90 одсто уредјеног од ове (Вучићеве) власти. Гледа се територијално КиМ – Срби ништа нису добили – предати шиптарима-Косову! Те нове фабрике и путеви по Србији… углавном се праве од страних кредита и инвестиција које ће Србија дебело да враћа, али ће остати без КиМ (лидерство Србије на Балкану и ван). Вучић је једном јавно рекао: “шта ће ЕУ да нам да за Косово”?. Као што је пре тога говорио, цитирам: “Србија нема ништа на Косову, ако Србија добије један метар квадратан – и то је добитак” (звучи као “порука” Шптарима да наставе сепаратистичку борбу “познатим” методама да протерају Србе, за етнички независно Косово.
          Косметски Срби су колатерална штета политике: Чланство Србије у ЕУ нема алтернативу!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *