ТРАНСПАРЕНТАН ПРОЦЕС СЕЛЕКЦИЈЕ НАУЧНИХ ПРОЈЕКАТА

Одговор Фонда за науку Републике Србије на текст „Друштвене науке и национална безбедност“ објављен у броју 823 магазина „Печат“

Фонд негира информације које је у тексту објављеном на странама 44–48 штампаног издања листа „Печат“ (број 823) изнео аутор Зоран Милошевић. Наслов текста: „Друштвене науке и национална безбедност“.

РЕАГОВАЊЕ:

Фонд за науку Републике Србије је државна институција основана 2019. године са циљем финансирања научноистраживачких пројеката у Србији. Оснивањем Фонда за науку уведен је компетитивни начин финансирања науке у Србији, како би се обезбедио високи научни ниво и иновативност резултата, подигао капацитет научне заједнице, квалитет српске науке и њена конкурентност на међународном нивоу.
Средства за финансирање програма су обезбеђена из буџета Републике Србије, као и на основу заједничког улагања Републике Србије (Министарство науке, технолошког развоја и иновација), кроз зајам и техничку подршку Светске банке и бесповратну финансијску подршку Европске уније, који чине део „Пројекта акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији“ (Пројекат SAIGE), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва. Аутор текста у магазину „Печат“ Зоран Милошевић нетачно наводи да се програми Фонда за науку финансирају из средстава Међународног монетарног фонда.
Процедуре Фонда за науку РС на основу којих се врши селекција пројеката, усаглашене су са процедурама које примењују други европски фондови за науку и обезбеђују једнаке услове конкурса за све истраживаче, компетитивност селекције пројеката, као и транспарентност, независност и објективност приликом одабира научноистраживачких пројеката. Пријављени предлози пројеката пролазе административну проверу и двостепену евалуацију предлога пројеката. Предлоге пројеката оцењују инострани евалуатори према критеријумима изврсности, утицаја и реализације. Аутор текста Зоран Милошевић у тексту нетачно наводи да Светска банка и Међународни монетарни фонд бирају евалуаторе који оцењују предлоге пројеката, као и пројекте који ће добити финансирање.
Критеријуме за избор евалуатора дефинише највише стручно тело Фонда за науку, а евалуатори се бирају кроз посебан јавни позив који је објављен на званичном сајту Фонда за науку. У бази евалуатора Фонда за науку налази се више од 1.000 експерата из 60 земаља света. Сви евалуатори који оцењују предлоге пројеката су доктори наука са више од 10 година радног искуства, искуством у оцењивању пројеката и научним резултатима, што илуструје и средња вредност Хиршовог индекса целокупне базе која износи 20, за све области.
Пројекти које подржава Фонд за науку реализују истраживања у свим научним областима, а подржани истраживачки тимови се баве темама из пољопривреде, медицине, фармације, енергетике, заштите животне средине, културе, развоја вештачке интелигенције, националне безбедности и других важних области друштва.
Фонд за науку кроз своје велике програме попут програма ИДЕЈЕ и ПРИЗМА подржава пројекте из свих научних области, а међу њима и пројекте из области друштвених и хуманистичких наука. Поред тога, Фонд за науку има и мање тематске програме, који су усклађени са националним приоритетима у науци. Један од ових тематских програма је и програм ИДЕНТИТЕТИ који је намењен финансирању пројеката у области друштвених и хуманистичких наука. У оквиру програма ИДЕНТИТЕТИ Фонд за науку финансира 20 пројеката српских научника са укупним буџетом од 2 милиона евра. Програм ИДЕНТИТЕТИ подржава пројекте који истражују етничке, културне, верске, друштвене, економске, политичке и друге идентитете у Србији и начин на који они обликују наше друштво.
Мисија Фонда за науку је да финансира изврсне пројекте српских научника, а то се већ пет године обезбеђује кроз компетитиван, непристрасан и транспарентан процес селекције пројеката у којем учествују инострани научни стручњаци.
За 5 година рада кроз 11 програма Фонда за науку обезбеђено је укупно 81,7 милиона евра за финансирање пројеката. Кроз програме Фонда за науку досад је подржано 497 пројеката на којима учествује 3288 истраживача из 145 научноистраживачких организација у Србији.
Фонд за науку је институција чији је значај препознат како у Србији, тако и на међународном нивоу. Једногласно је примљен као пуноправни члан организација Science Europe и Global Research Council, након што су анализирани програми, процедуре, поступак селекције пројеката и резултати Фонда за науку.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *