Злато, сребро и бронза за Србију – у науци!

Успех програма „Енергија знања“ компаније НИС

фото: Друштво физичара Србије
Спорт није једина област у којој су српски такмичари недавно бриљирали, освојивши бројне награде. Град Бат у Великој Британији, Ирански град Исфахан као и Ријад, престоница Саудијске Арабије, угостили су, тим редоследом, Међународне олимпијаде из математике, физике и хемије, а представници наше земље су на овим такмичењима освојили укупно 14 медаља и похвалу и тако 2024. годину уписали као значајну у историји такмичења наших екипа у овим наукама.
Пртљаг наших младих научника током повратка у своје родне градове тежим је учинило укупно шест бронзаних, седам сребрних и једна златна медаља, а њихов поуздан партнер у свим тренуцима изазова и радости била је компанија НИС, пружајући им потребну подршку путем свог програма „Енергија знања“.
На 65. Међународној математичкој олимпијади у Великој Британији, чак четири сребрне медаље освојили су ученици Математичке гимназије у Београду Стефан Шебез, Михаило Јанчевић, Новак Деспотовић и Гвозден Лапчевић, а бронзаним сјајем истакао се Страхиња Сврзић, ученик гимназије „Светозар Марковић“ из Ниша. Такође, запажен таленат показао је и Стеван Радивојевић, ученик Математичке гимназије у Београду, награђен похвалом. Чланови екипе показали су од 11. до 22. јула, осим знања наученог у школи, сјајну логику и способност решавања комплексних и захтевних математичких проблема, чиме су показали да труд и таленат иду руку под руку на путу ка сјајним резултатима.
Како би исказао осећај поноса на математичку екипу, проф. др Мирослав Марић, уједно и председник Друштва математичара Србије, истакао је да је конкуренција ове године бројала 609 математичара из 109 земаља света, што постигнут резултат чини још значајнијим.
Саудијска Арабија је од 21. до 30. јула била домаћин најистакнутијим младим хемичарима света, а српска репрезентација је и у тој области достигла високе циљеве. Надметање на Међународној олимпијади из хемије у Ријаду резултирало је освајањем четири медаље од стране српских представника – бронзаном је награђен Душан Ђурђевић, ученик Гимназије Ћуприја, док су сребрне медаље припале Богдану Егеру из Осме београдске гимназије и Лазару Лазаревићу из Ваљевске гимназије. Златна медаља крунисала је таленат и труд ученика београдске Математичке гимназије Јанка Поповића, који сада поносно носи титулу најбољег младог хемичара на свету.
Укупан број медаља који је освојио тим младих хемичара ове године Србију је поставио на треће место од 40 европских земаља, што је додатни разлог да компанија НИС настави да пружа подршку талентима и омогућава њихово представљање на престижним такмичењима у свету.
На 54. Међународној олимпијади из физике, која је одржана од 21. до 29. јула у иранском граду Исфахан такође су постигнути сјајни резултати – српски репрезентативци освојили су укупно пет медаља. Бронзу су освојили ученик гимназије у Крушевцу Тадија Јелесијевић, ученици Математичке гимназије у Београду Вукашин Бабић и Михаило Радовановић и ученик гимназије „Светозар Марковић“ из Ниша Филип Голубовић, а сребрна медаља припала је Андреју Дробњаковићу, ученику београдске Математичке гимназије.
Улагања у науку видљива су тек након више година, некад и деценија, и нису тема која се често налази у жижи интересовања јавности. Ипак, компанија НИС схвата важност подршке науци и младим научницима, што показује и кроз свој програм „Енергија знања“, који из године у годину покреће младе таленте и пружа им партнерски ослонац на путу ка високим циљевима. Још од 2013. године кроз сарадњу са Друштвом математичара Србије и Друштвом физичара Србије, а од 2014. и са Српским хемијским друштвом, НИС у оквиру овог програма подржава учешће наших екипа на домаћим и међународним олимпијадама знања из ових наука. Све то резултирало је десетинама освојених медаља и награда, а тај успех доказ је огромног потенцијала младих у Србији, којима је некада потребна само мала помоћ или подстрек да достигну научне висине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *