ПАНЕЛ О РОДНОЈ РАВНОПРАВНОСТИ
Значај родне равноправности, положај и утицај жена на друштвени и јавни живот у Србији, као и изазови са којима се суочавају жене на професионалном плану, били су тема панел дискусије „Родна равноправност – жене као мотор развоја друштва“ коју је организовао лист „Дневник“ у Културној станици „Свилара“ у Новом Саду.На панелу су учествовали Маја Гојковић, председница Покрајинске владе, Дина Вучинић, председница Скупштине града Новог Сада и Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а. Уводничар на панелу била је Татјана Пријић, заменица поверенице за заштиту равноправности.
Председница Покрајинске владе, Маја Гојковић, истакла је да је област родне равноправности постављена као приоритет Владе Србије и Покрајинске владе, те да ће кроз деловање Координационог тела за равноправност полова та област бити додатно унапређена:
„Држава Србија јасно је исказала посвећеност промовисању родне равноправности и превазилажењу родних подела и дискриминације. Положај жена у нашем друштву иде узлазном путањом. Имам, при томе, у виду и лични пример, с обзиром да сам била прва градоначелница Новог Сада у његовој историји, и то изабрана непосредно, вољом грађана, а да сам сада прва председница Покрајинске владе, такође у њеној историји. Заговорник сам да се политиком баве жене“, изјавила је Маја Гојковић.
Председница Скупштине града Новог Сада Дина Вучинић истакла je улогу жена у друштву, посебно у политици и привреди.
„Равноправност жена се не огледа само у функцијама. Посвећеност унапређењу положаја жена у последњих 10 година још јасније се види кроз подршку женском предузетништву. Кроз различите програме, Град Нови Сад је од 2012, у три мандата Милоша Вучевића и током двогодишњег мандата Милана Ђурића, за подршку женском предузетништву издвојио 170 милиона динара, односно 1,6 милиона евра. Путем доделе субвенција за самозапошљавање жена у циљу поштовања принципа родне осетљивости, самозапослило се 439 жена, а Град је издвојио 105 милиона динара“, навела је Вучинићева.
Заменик генералног директора компаније НИС-а Вадим Смирнов изјавио је овом приликом да је питање способности кључно када говоримо о лидерству у пословним системима.
„Енергетски сектор се традиционално доживљава као мушки. Међутим, ствари се мењају, и то најбоље показују примери. Раније је геолог више било мушко занимање јер је био теренски посао, а данас имамо висок проценат геолога-жена. Када говоримо о лидерству у пословним системима, то питање је искључиво питање способности, с тим да је важно обезбедити право жени да покаже способност. На томе треба још радити. Једно од решења може да буде и промоција примера добре праксе који свакако постоје“, навео је Смирнов.