ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује обележавању Дана сећања на злочиначку акцију “Олуја” у Лозници.
Председник Србије Александар Вучић стигао је на стадион “Лагатор” заједно са председником Српске Милорадом Додиком и српском чланицом Председништва БиХ Жељком Цвијановић. На стадиону су и председник премијер Милош Вучевић, Народне скупштине Ана Брнабић и чланови владе, као и председник Владе АП Војводине Маја Гојковић.
Додик: Наши гробови нас подсећају на тугу
Председник Републике Српске Милорад Додик је поручио да верује да би погром био заборављен, да није било једног човека који је пре 10 година покренуо иницијативу за обележавање страдања – Александра Вучића.
– Сећам се пре 10 година да смо се договорили да заједно обележавамо датуме из наше прошлости, датуме који су најчешће датуми страдања. И када видим овај скуп, поред туге, осећам и понос. У колонама и стратиштима отишао је читав један народ – рекао је он.
Наши гробови нас подсећају на тугу, а споменици наших масовних страдања, које гледамо по федерацији, више су скаламерија и покушај нових понижења, рекао је Додик.
– У Бихаћу је 1939 године било 57 одсто Срба, а данас има 35 Срба. И шта је то? Који је то злочин? То је геноцид у континуитету. Оно што су усташе радиле и говориле током великог рата, десило се на крају деведесетих – казао је председник РС.
Истакао је да морамо ићи даље, али не смемо заборавити и изгубити сећање.
– Поносан сам и на декларацију Свесрпског сабора, која је рекла да сви префикси који су се стављали пред име српског народа морају бити одбачени. Нема босанских или хрватских Срба, већ постоји јединствен српски народ – рекао је он.
Када нападају Србију и Србе, онда је једино истинито да нам боље иде, истакао је Додик.
– Данас гледамо масовне нападе на Србију и председника Вучића, на Србију која се дигла. Не очекујте само да вам држава да, борите се за државу. Ако тога нема, нећемо успети. Окупимо се око идеје која се зове Србија као држава, и Република Српска као држава. Ако будемо подељени и мали, онда ћемо поново бити лак плен – казао је Додик.
Наташа Баста-Ђорђевић: Отац препешачио више од 100 километара само да би нас нашао
Наташа Баста-Ђорђевић, избегла из села Курјак, а данас директорка основне школе у Дебрцу, рекла је да је најлепше године провела у малом селу у срцу Лике, и да никада није веровала да ће живот да јој се промени из корена.
– Већ око шест ујутру видела сам колону трактора који пролазе. Људи су свраћали и тражили освежење, и једна жена ми је рекла да јутро нећемо дочекати. “Усташе су кренуле од Госпића, већ су пала српска села, пробијена је прва линија” – присетила се Баста-Ђорђевић.
Два или три дана смо ишли само напред, тек после неколико дана нас је стигао отац, рекла је она.
– Пешке је препешачио више од 100 километара, само да би нас нашао. Сећам се и дела колоне који су гађали на Петровачкој цести. И дан данас се сећам мириса паљевине и пуцања. Наша агонија се наставила и до Бањалуке, још неких четири или пет дана. Путовање је трајало пуних 10 дана, до Банатској Карађорђева, једног сеоцета близу Зрењанина где смо примљени – рекла је Баста-Ђорђевић.
Истакла је да је захвална држави Србији која јој је омогућила да се образује, и да стекне знање педагога.
– Од 2001. године почела сам да радим као педагог у школи, сада сам директор те исте школе. Имам дете које носи име по свом стрицу, њеном деди, који је дао свој живот на крају, јер је изгубио здравље. Од првог дана је био на аеродрому Батајница, где је преживео бомбардовање. А био је и у заточеништву на аеродрому Плесо, нисмо ни мислили да ће се вратити – рекла је она.
Додаје да се бол никада неће смањити, и да пустош у срцу ништа не може да надомести.
– Али опет, живот иде даље, нашли смо свој кров у држави Србији, и само вас молим све да се ово никада не заборави. Да се учи о страдању српског народа. Да нам се никада више не понови, живела Србија – закључила је Баста-Ђорђевић.
Исповести преживелих
На бини су приказани и снимци преживелих из Олује, који су сведочили о нападу хрватских снага.
– Закључате кућу последњи пут, гурате кваку да проверите да ли сте закључали. И нисте свесни да последњи пут улазите у ту кућу. А неко други ко је отварао ту кућу касније је то радио на други начин, ногом… – рекла је једна жена.
– Ја и даље имам кључ своје куће – рекао је један преживели.
Интонирање химни Републике Српске и Србије
Са бине на Лагатору су интониране химне Републике Српске и Србије, Моја република и Боже правде.
После интонирања химни, почео је програм на ком је изнет историјат и хронолошки описани догађаји који су претходили погрому Срба.
Минутом ћутања одата је пошта свим страдалим.
Патријарх Порфирије: Кључ свих наших недоумица је светосавски програм, а одбрана од свих напада косовски завет
Патријарх Порфирије и старешине СПЦ служили су помен страдалима и несталима у злочиначкој акцији “Олуја”.
Патријарх Порфирије је рекао да смо се данас окупили како бисмо се сетили браће и сестара који су убијани и протерани са својих вековних огњишта.
– Да и овде, на крвљу плаћеној грудви српске земље, потврдимо своју веру у мир и слободу. Да покушамо да разумемо шта је генијални Шантић хтео да стваралачки протумачи и наговести када је пре једног столећа певао нама, о нама: “Ми пут свој знамо, пут Богочовека, и силни, као планинска река, сви ћемо поћи преко оштра кама. Све тако даље, тамо до Голготе, и када нам мушке узмете животе, гробови наши – бориће се с вама” – цитирао је патријарх.
Само када упознамо Христа, и када се и поред слабости трудимо да живимо по његовим правилима, видећемо како јесте и како треба да буде, истиче он.
– Једино што нас може одржати је пут Богочовека. Ако се будемо држали тог пута, заиста много више од наде има за нас и за нашу децу. Биће и снаге, даће Бог. Мир свој остављам вам, мир свој дајем вам. Овим речима Христос је тешио ученике и апостоле, али и све потоње следбенике, молећи се за наше пострадале, и тако одужујући најсветији дуг који имамо према њима – нагласио је патријарх.
Претходно, Вучић је обишао реконструисану касарну “Поднаредник Момчило Гаврић” у Лозници.