Завршене 33. Олимпијске игре у Паризу
Иако је председник МОК-а еуфорично исхвалио Игре у француској престоници, истичући да су „биле сензационалне од почетка до краја“, сенку на тај велики догађај бацила је забрана равноправног учешћа такмичарима из Русије и Белорусије, јер представља победу политике над спортом
Крај Олимпијских игара у Паризу, 33. по реду, био је у холивудском стилу: глумац Том Круз је „слетео с неба“, узео олимпијску заставу и на мотору из својих акционих филмова понео је ка Лос Анђелесу, домаћину наредне Олимпијаде 2028. године. Председник Међународног олимпијског комитета (МОК) Томас Бах је, у завршном говору, за париске Игре рекао да су „биле сензационалне од почетка до краја“, док је Тони Естанге, председник Организационог комитета, хвалећи рекорде и рекордере, поменуо и нашег Новака Ђоковића као једну од највећих звезда париског спортског спектакла у који су очи читавог света биле упрте више од две седмице. Естанге је подсетио да ће француска престоница, овога лета, бити домаћин и Параолимпијских игара, од 28. августа до 8. септембра.Нико од званичника, према очекивању, није казао да је минула Олимпијада била с фелером, јер је на њој, због рата у Украјини, спортистима из Русије и Белорусије било забрањено тимско учешће, а дозвољена само индивидуална појављивања такмичара. Та забрана је, наравно, значила победу политике над спортом, јер су многи предвиђени руски и белоруски олимпијци морали да остану код куће, иако су испунили олимпијске норме што би требало да је једини критеријум за стицање права да се надмећу са колегама из других земаља. Апсурдност те строгоће МОК-а додатно је појачала чињеница да је спортистима из Израела био дозвољен наступ у Паризу иако је њихова земља, због бруталне војне акције против Палестинаца, већ тужена међународном суду за геноцид.
Свечано затварање Игара обележено је са више од три сата музичко сценског програма пред око 70.000 гледалаца на Стадиону „Француска“, пред којима је, претходно, продефиловао велики број такмичара. На затварању, за разлику од свечаног отварања, није било мучних сцена попут приказа у славу ЛГБТ популације и исмевања Исуса Христа, што је озлојeдило многе хришћане, са папом на челу, па и припаднике других вера.
На завршној „фешти“ заставу Србије носили су Зорана Аруновић и Дамир Микец, наш „златни“ микс у стрељаштву.
НА ВРХУ АМЕРИКАНЦИ На ОИ Паризу учествовало је 206 екипа – 204 државе и територије, тим под заставом Игара (Русија и Белорусија али само са појединцима, без екипа) и састав који су чиниле избеглице. За медаље се борило 10.714 такмичара у 32 спорта, односно у 48 дисциплина, а неизвесност која ће нација бити најуспешнија по броју освојених одличја трајала је до последњег дана. Тада су америчке кошаркашице, освојивши златну медаљу у дуелу са Францускињама, допринеле да се репрезентација САД, у укупном пласману, пласира на прво место испред Кине. До тог меча, обе земље су имале по четрдесет златних одличја, а Американцима је челну позицију осигурао већи број осталих медаља.
Треће место припало је Јапану са 20 златних медаља (укупно 45 одличја), а онда следе Аустралија 18 (53), Француска 16 (64), Холандија 15 (34), Велика Британија 14 (65), Јужна Кореја 13 (32), Италија 12 (40) и Немачка 12 (33).
На коначном списку освајача медаља Србија је на 27 месту, што је бољи резултат од оног са претходне Олимпијаде у Јапану (28), иако су наши такмичари тада освојили девет одличја, а сада пет. Наша земља је најбоље пласирана међу државама са подручја бивше Југославије. Хрвати су остали иза нас иако су се домогли седам медаља – предност Србији донела су три „злата“ у односу на два хрватска. Словенија је укупно освојила три медаље, док су Босна и Херцеговина, Македонија и Црна Гора остали без медаља.
ЂОКОВИЋ МЕЂУ ЈУНАЦИМА ИГАРА На олимпијским борилиштима у Паризу виђена су врло узбудљива надметања у свим спортовима, постављено је доста нових рекорда, а публика у француској престоници и гледаоци телевизијских преноса широм света могли су заиста да уживају. Иако је, наравно, свако навијао за своје, неколико такмичара је баш задивило планету, освајајући опште симпатије.
Према анкетама и проценама светских медија, међу најбоље међу најбољима сврстан је и наш и светски најбољи спортиста Новак Ђоковић. Дивљење које су му љубитељи спорта исказали и током ових Игара било је искрено и огромно. С правом, јер нико пре њега није освојио „злато“ у тенису у 37. години. Место међу најбољима заслужио је и 22-годишњи француски пливач Леон Маршан, освајач четири златне медаље. Одушевљени свет већ га пореди са чувеним Американцем Мајклом Фелбсом који је на Олимпијади у Пекингу (2008) стигао до чак осам златних одличја. Уз Новака и њега стала је сигушна америчка гимнастичарка Симон Бајлс која је из француске престонице отишла са четири медаље, од којих су три златне. Њену собу сада краси 11 олимпијских одличја и још 30 са светских првенстава. Дивљење је изазвао и крхки Швеђанин Арманд Дуплантис који већ годинама нема правог ривала у скоку с мотком па рекорде поправља борећи се против себе. У Паризу је за центиметар био бољи од свог светског рекорда: прескочио је 6,25 метара. Међу хероје летошњих игара „улетео“ је и Лециле Тобого и то са стазе од 200 метара коју је претрчао за свега 19.46 секунди. Овај 21-годишњак из Боцване победу је посветио недавно преминулој мајци, а председник те афричке државе га је прогласио националним херојем. Велико признање заслужила је и алжирска боксерка Иман Хелиф коју су, због надмоћи у рингу, и у Паризу неки сумњичили да је – мушко. Успела је да издржи све сумње и нападе и да се домогне златне медаље.
ПЕТ МЕДАЉА, ПРЕГРШТ ПЕХОВА И ДВА АНТОЛОГИЈСКА МЕЧА
|
На дочеку освајача медаља више од 50.000 људиНаши најуспешнији олимпијци су по повратку из Париза свечано дочекани у Београду. Њихов излазак на „балкон шампиона“ на Старом двору поздравило је више од 50.000 Београђана и људи из других градова Србије и Републике Српске, као и из региона. Окупљеној маси, у којој су доминирали млади са мноштвом српских застава, у име свих олимпијаца захвалио се Новак Ђоковић, па додао: „Нисте ни свесни колико нам дајете снаге и подстрека да изађемо овде пред вас. То је најлепши осећај који спортиста из Србије може да доживи“. |