МИ, представници Француске, Немачке, Италије, Велике Британије, САД састали смо се са Куртијем да га обавестимо да наше владе, у консултацији са НАТО, не могу да подрже било какву промену тренутног статуса моста у Митровици у овом тренутку.
Ту поруку пренео је јуче амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер, након састанка представника земаља Квинте са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем. Овај сусрет је заказан након што је Приштина опет покренула тему отварања за саобраћај моста између два дела Митровице, а на којем је било стотине међуетничких инцидената и преко кога је забележено скоро хиљаду насилних упада Албанаца с југа на север, где су Срби већина.
Портпарол ЕУ Петер Стано пренео је став Брисела да то питање треба да се решава у оквиру дијалога Београда и Приштине, са чиме се сложио и командант Кфора Озкан Улуташ.
Свака најава приштинских представника о отварању за саобраћај главног моста на Ибру изнова узнемири житеље Северне Митровице, а Српска листа је већ поручила да је тај потез непотребан, неприхватљив, ескалаторан и срачунат с циљем даље дестабилизације прилика на терену. Из СЛ указују да ниједан Србин из Митровице и са севера КиМ не би подржао отварање моста.
Да је циљ Куртија да управо изазове тензије, потврђује и то што се саобраћај из јужног у северни део града тренутно нормално одвија преко три моста и једног локалног пута.
Представници српског цивилног сектора истичу да је, уместо да буде место повезивања житеља јужног (албанског) и северног (српског) дела града, главни прелаз преко Ибра од 1999 – мост раздора.
– Због акција албанских екстремиста усмерених на северни део града, тај мост је спорадично затваран за саобраћај, да би 2014. накратко био отворен. Међутим, због поновног упада Албанаца, који су провоцирали гласном музиком из возила и носили заставе ОВК, на мосту је постављен “Парк мира” и уследило је затварање за саобраћај – подсећа Александар Арсенијевићи, из Српске демократије.
(Д.Зечевић, Вечерње новости)