ГРАНИЦА ЕТНИЧКОГ ЧИШЋЕЊА

фото: ВИКИПЕДИЈА аилионс

Тестирањем оптерећења главног моста на Ибру, поред психолошког притиска на Србе, Курти тестира и све оне који су против отварања моста као неке врсте унутрашње границе која спречава пун територијални интегритет приштинских власти над целокупном територијом КиМ

Премијеру привремених приштинских институција Аљбину Куртију наједном се жури са отварањем моста између Северне и Јужне Митровице. Сав се дао у фарбање металних делова, малтерисање и крпљење пукотина на конструкцији, уклањање графита и његово тестирање на оптерећење, иритирајући ионако пренапрегнуте живце српске заједнице у Северној Митровици који у претњи отварања моста виде још један притисак у низу који је већ тешко и набројати.
Нису се такорећи ни охладили од шокова изазваних заузимањем пошта, одузимањем НИС-ових бензинских пумпи, насртањем на српске станове и имовину; приватизацију имовине у власништву српских фирми и предузећа одвија се нетранспарентно и махом без знања власника или закупаца. Приштинска влада издваја новац за куповину српских објеката…, све уз немо посматрање тзв. међународне заједнице, Кфора и Европске уније. У међувремену, више српских манастира на југу проглашени су за католичке, за албанску културну баштину, стигли су позиви да се сруши споменик на Газиместану. Настављено је и с рушењем споменика на српским гробљима на југу, преорано је старо српско гробе у Северној Митровици… Косовски „историографи“ открили су да је цара Мурата на Косову пољу убио млади Албанац… Стижу једна по једна пресуда Србима за „ратне злочине“, у Гојбуљи некад српском селу код Вучитрна, осванули су графити УЧК и поруке да је убица српског полицајца у Лозници херој…
Међународна заједница, макар јавно, позива већ данима Куртија да одустане од намере да отвори мост, јер би то довело до нових тензија. И Европска унија и Кфор истичу да би отварање моста требало да буде договорено у дијалогу Београда и Приштине. А како су ти дијалози текли, добро знамо. Србија је испуњавала све што се од ње тражило, док је Приштина своје обавезе опструисала и чинила све супротно, уз амин ових који је сада, наводно, упозоравају.
Мост непрекидно чувају италијански карабинијери јер су Албанци више пута преко моста покушавали да упадну у северни део Косовске Митровице где већински живе Срби, док из ове међународне мисије „све актере позивају да буду уздржани“ и опомињу да „неће оклевати да реагују у случају безбедносних ризика“.
Кфор је недавно имао војну вежбу са 500 припадника чији је циљ био припрема за безбедносне изазове на КиМ под називом „Мост је предалеко“, али остаје нејасно шта је за њих безбедносни изазов – отварање моста, или демонстрације у случају његовог отварања?

СРБИ ПРОТИВ ОТВАРАЊА Грађани Северне Митровице и севера Косова и Метохије су после Куртијевих најава о отварању моста организовали протест на коме су акламацијом одбацили његову идеју. Срби са севера су на митингу подсетили да је управо на главном мосту на Ибру 1999. и 2000. године заустављено етничко чишћење Срба. За 25 година, од 1999, на мосту и око моста десило се више од хиљаду инцидента у којима је 250 Срба теже повређено, а већи број људи задобили су лакше повреде. Градови на Косову који нису имали сличан мост у међувремену су очишћени, па су Срби упутили и поруку КФОР-у и НАТО-у да „дозвола за отварање моста значи и дозволу за етничко чишћење севера КиМ“.
Према извештачу РТ-а само који сат пошто су се Срби на протесту на Тргу браће Милић у Косовској Митровици акламацијом изјаснили против намере Приштине да отвори главни мост на Ибру, у северни део града стигао је косовски министар унутрашњих послова Џељаљ Свечља да, симболично, по ко зна који пут претходних недеља, попије кафу у кафићу на северној страни моста који сада носи име „C’est la vie“.
Тај кафић који је до скора носио име „Долчевита“ и с почетка 2000-их година, када се на мосту бранио опстанак Срба, био је чувено место окупљања бранилаца моста, односно „мостаџија“, сада је омиљено место окупљања Албанаца из јужног дела Косовске Митровице, Вучитрна и Приштине и нарочито место окупљања чланова и симпатизера Куртијевог Самоопредељења. Нема дана да овде, неко од њих не попије кафу, од посланика до министара, доказујући ваљда да је и Северна Митровица сада, “и коначно”, у њиховим рукама.  
Да би то, ваљда, и осигурали велики део Северне Митровице покривен је камерама па мосту не може прићи нико а да не буде снимљен. Сасвим је јасно каква је намена тих камера које контролише полиција. Осим камерама, Северна Митровица још од почетка године, преплављена је приштинским специјалцима који контролишу не само раскрснице у граду, већ и све важне тачке около, по околним узвишењима па је град буквално у челичном стиску, опкољен патролама, оклопним возилима, дугим цевима, панцирима и шлемовима. Неки од говорника на јучерашњем протестном скупу Срба поменули су јуче да се по овдашњим путевима не може прећи ни пар километара а да Србе на заустави нека од бројних патрола, упери цеви пушака у путнике у возилу, а тек онда контролише документа.
Већина Срба на Косову и Метохији осећа се небезбедно (31,9 одсто), у односу на припаднике албанске и других несрпских заједница, који се у великој мери осећају сигурно (85,3 одсто), показало је најновије истраживање мисије Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Приштини. „На Северу се сада навикавамо на оно на шта су се наши сународници на југу навикли пре 20 година. На патроле под кућним прозором, дуге цеви, контроле, претресе, да не можемо ни до продавнице, до комшије, а да нас не сниме камере“, причају Срби са севера КиМ.
Уз много људи који су отишли са Косова последњих годину дана, сада је много људи на одморима, код родбине у централној Србији, факултети не раде, студенти нису у граду, тако да је ово критичан тренутак. Ако Курти планира да нешто уради, онда ће то урадити сада, мишљења су Срби из Северне Митровице.
Потпредседник Владе Србије Александар Вулин изјавио је у Москви, где се налазио у вишедневној посети, да ће се нова ескалација на Косову и Метохији догодити пре почетка септембра, са очекиваним покушајем власти косовских Албанаца да изврше инвазију на север региона насељен Србима. „Ове године очекујем заоштравање на Косову и Метохији до септембра, јер видим по реакцијама Квинте (САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Италија) које само прете (премијеру самопроглашеног Косова) Аљбину Куртију, али не раде ништа. Обично, када се то догоди, ствари се опасно развијају. Сада је идеално време за напад (косовских Албанаца) на север покрајине,“ рекао је Вулин додајући:
„Универзитет у Косовској Митровици са 8.000 студената, који су увек бранили мост између јужног и северног дела Косовске Митровице и спречавали нападе на север, сада је на летњем одмору.“
За Србе и на северу и јужно од Ибра више није питање да ли ће Курти покушати да отвори главни мост на Ибру у Косовској Митровици упркос порукама Срба да ће тај чин угрозити њихову безбедност, отворити пут новим исељавањима. Питање је само када ће се то и десити.

ЧЕКА СЕ ОДЛУКА КФОРА Главно питање сада, у ствари, јесте да ли ће на Куртијеву акцију, најављено „тестирање моста“, уклањање бетонских препрека на северној страни, и како реаговати КФОР чије су патроле свакодневно на мосту, да ли ће се једноставно склонити, са стране посматрати шта се дешава, као и током погрома 2004. године, када, у много случајева, нису спречили распомамљену масу да жари, пали, убија, руши.
Кфор од доласка на Косово и Метохију 1999. године до данас није успоставио безбедно окружење за нормалан живот, рад и кретање свих, као што није омогућио повратак прогнаних на КиМ, што је била једна од најважнијих обавеза које је мировна мисија преузела Кумановским споразумом. Иако одговоран Кфор својим нечињењем не спречава убиства, прогон, етнички мотивисане нападе на српски народ, имовину Срба и СПЦ готово четврт века. Тројица Срба су 24. септембра на северу јужне српске покрајине убијена. Убила их је Куртијева полиција која по свим споразумима није смела да буде на Северу. За то време су припадници америчког контингента Кфора, према речима аналитичара Агона Маљићиjа из Приштине „у потпуности координирали са полицијом тзв. Косова“.
Кфор је 1999. дошао на Косово и Метохију да осигура мир и демократију, а међу њима доминантни Американци и Британци, који су 78 дана раније сејали пројектиле са осиромашеним уранијумом на исти простор – јужну српску покрајину. За 24 године и Кфор и Еулекс су били бастиони у одбрани демократије и људских права, али оних њихових – западних. Не зна се шта је горе за Србе на Косову и Метохији; да л’ оно што им ради Аљбин Курти или оно што чини Запад. 
Ту је и политичка подршка трансформацији тзв. Косовских безбедносних снага у војску јер је, како кажу њихови западни ментори, тај потез „природан“ за „суверену, независну земљу“, наглашавајући да је време да „КБС постане главна гаранција сигурности на тзв. Косову“. Уз Немачку, оружане снаге САД, Велике Британије, Турске и Албаније најактивније су у опремању КБС-а наоружањем и војном опремом.
Косовско тзв. министарство одбране расписаће у септембру конкурс за пријем још 300 војника који ће обуку почети већ у новембру, најавио је министар одбране ове лажне државе Ејуп Маћедонци. У објави на Фејсбуку Маћедонци је истакао да је „војска Косова’ приоритет косовске владе“, као и да су у оквиру овог мандата до сада регрутовали 1.931 војника и кадета и да је 40 кадета у процесу регрутације. Додао је и да косовске власти неће на овоме стати, без обзира што је све у супротности и са њиховим уставом.
У ствари, све има везе са хтењем и жељом Приштине да што пре уђе у НАТО. Очекује се да ће тзв. Косово учествовати на јесењем заседању Парламентарне скупштине НАТО-а, које ће трајати од 22. до 25. новембра у Канади, у Монтреалу.
Подсећамо, Парламентарна скупштина НАТО-а донела је у мају ове године одлуку о унапређењу статуса тзв. Косова, из улоге посматрача у статус придруженог члана те организације. Одлуку је саопштио посланик Покрета Самоопредељење Дритон Хисени. Током гласања уздржано је било 14 чланица, једино је Мађарска била против, док је придружени члан постала и Малта. Делегација Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО саопштила је да одлука те организације да тзв. Скупштина Косова добије статус придруженог члана представља опасан преседан и да ће тиме бити додатно погоршани услови за живот Срба на Косову и Метохији.

У СУСРЕТ ИЗБОРИМА Многи су мишљења да све што Курти ради последњих месеци има везе и с предстојећим парламентарним изборима на „Косову“, које је председница привремених приштинских институција Вљоса Османи расписала за 9. фебруар 2025. године, а пре свега, да увек и свуда покаже да Срби нису добродошли и да могу да оду у централну Србију, што његов превасходни циљ – етничко чишћење целог Космета, а посебно му сметају север и четири општине где су апсолутно доминантни Срби.
Чак, са дозом ироније, Курти изјављује да ће савезници бити унапред обавештени ако буде поново отворен мост који, како наводи, „раздваја Србе и Албанце у подељеном граду Косовска Митровица“.
„Учинићемо то што је пре могуће, али нећемо изненадити наше европске и америчке пријатеље с једне стране, али с друге стране, нећемо дозволити да се ово питање одуговлачи унедоглед“, рекао је Аљбин Курти у интервјуу за „Глас Америке“. Управо је пожурио у Чикаго да би учествовао на конвенцији Демократске партије САД-а, мада је амбасадор САД у Приштини.Џефри Ховенијер изјавио да Курти није добио позив од америчке владе, већ од националног демократског института (НДИ) који је повезан са демократском странком. И то говори колико му се жури да ствари опосли пре америчких председничких избора. Гренела је већ почео да сања.
Иначе, недавно се навршило тачно 25 године откако је Савет безбедности Уједињених нација усвојио Резолуцију 1244, документа којим међународна заједница гарантује суверенитет и територијални интегритет Србије, као правног наследника СРЈ, док се јужној покрајини земље предвиђа „широка аутономија“ јужне српске покрајине Косова и Метохије.
Иако је Резолуција 1244 главни документ којим се у међународном праву дефинише статус Косова и Метохије као аутономне српске покрајине, односно којим се потврђује територијални интегритет Србије, одређени делови међународне заједнице као да су заборавили на његово постојање, будући да је изјава, одлука и потеза који се са њом директно косе било прегршт у протекле 24 године. А једном, томе мора доћи крај.

Један коментар

  1. ЈЕЛЕНА

    Зашто “међународна заједница” не би “заборавила” на Р 1244 или Кумановски споразум – кад су то заборавиле све власти у Србији, до садашње? Да ли је Држава Срба икад тражила повратак расељених Срба, њих преко 250.000? Па да се очекује да то, ваљда, Курти уради?
    Да ли је ико икад од власти тражио поништење Бриселдког споразума којим је Шиптарима поклоњена држава? И да је хтео није могао, јер се капитаални и судбински важан текст држао у тајности. И да не набрајам даље…

    Странцима који су окупирали Космет, иде у прилог српски заборав који тера воду на воденицу геостратешких и других интереса Америке И Брисела који, ни из чега, уз помоћ Срба, праве државу Косово, супротно гаранцијама УН и Р 1244. Србије (власти) се то и не дотиче, четврт века већ! И кад је очито да је враг однео шалу, Србија се, као, нешто буни, а циничне Квинте и остали “страшно прете” Шиптарима – да се уздрже од једностраних потеза! Уз савет, “злата вредан”: да се све решава у оквиру дијалога! Ког дијалога? Толико се праве луди да ми се одавно већ смучило све! А власт се и даље умиљава Европи док зајапурено планира као суза јасну еколошку катасрофу за Србију…

    И ко је крив? Да се не лажемо: Не Курти – КРИВИ СУ СРБИ САМИ, пре свих!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *