У трци с неолибералним зецом конфучијанска корњача креће се неочекивано брзо
Резолуција Централног комитета КП Кине о даљем свеобухватном продубљивању реформе у циљу унапређења кинеске модернизације, усвојена претпрошлог четвртка у Пекингу, на Трећем пленарном заседању Централног комитета КП Кине, показала је да Кина, како је наведено у једном од коментара у кинеској штампи, неће одустати од јела због страха од гушења. Кина је током протеклих десетак година свету представила врло озбиљну алтернативу неолибералном „посткапиталистичком“ концепту који намећу САД.Суштина кинеске алтернативе је да интереси компанија не могу бити надређени интересима друштва окупљеног у ономе што називамо државом. Другим речима, оно што је добро за власнике компанија није аутоматски надређено држави. Да би такав концепт опстао и напредовао, Кина сада мора убрзање свог развоја да убаци у „пету брзину“, како би одржала економски, дакле иновативни и технолошки корак са својим глобалним изазивачима.
У трци с неолибералним зецом („Што је добро за ‘Џенерал моторс’, добро је и за САД“) конфучијанска корњача креће се неочекиваном брзином у области иновација, технолошког и укупног економског развоја.
ОТВАРАЊE KAO МАГИСТРАЛНИ ПРАВАЦ Политика отварања остаје магистрални правац кинеске реформе, а креатори те политике биће усредсређени на ширење институционалног отварања, реформу система спољне трговине, управљање страним улагањима и одлазним инвестицијама, оптимизацију распореда регионалног отварања, побољшање и унапређење висококвалитетне заједничке изградње механизма Појас и пут, са релевантним политикама, акционим плановима и мерама које треба направити и спровести.
Важан део овог посла је привлачење страних инвестиција, а с тим у пакету иде још дубље повезивање с међународним економским и трговинским правилима високог стандарда и рад на још транспарентнијем, стабилном и предвидљивом институционалном окружењу. Ово је у потпуности у супротности са тврдњама Запада да Кина затвара своја врата. Кинеска реформа и отварање допуњују се и две су стране кинеског развојног новчића.
У Европи није толико видљиво да је Кина протеклих месеци спровела једнострано, али веома значајно ширење политике слободног визног режима.
Све ове мере, уз остале непоменуте којих заиста има много, као што су мере подршке развоју домаћих и страних предузећа и даље јачање тржишних потенцијала, Кину позиционирају наспрам протекционизма и изолационизма којима, на први поглед парадоксално, прибегава Запад.
Запад, напросто, није спреман да игра тржишну утакмицу уколико резултат унапред није познат.
КАПИТАЛ СЛУЖИ ДРУШТВУ, А НЕ ДРУШТВО КАПИТАЛУ Кина нуди концепт обострано корисне сарадње који је природан наставак идеје о томе да капитал служи друштву, а не друштво капиталу. Када Си Ђинпинг каже да свет треба да изгради заједницу заједничке будућности, односно да је највећи дил створити свет који истински деле сви, он заправо парафразира кључни део конфучијанске „Књиге обреда“, старе око две хиљаде година.
Кинески аналитичари верују да је резолуцијом, чији је текст објављен 21. јула, одаслат јасан сигнал да ће убрзање кинеске политике отварања према свету, уз нови план реформи, створити могућност за остатак света да учествује у дељењу те врсте „дивиденде“. Другим речима, Кина жели да политика њеног развоја, а нарочито убрзања тог развоја, користи и остатку света, што је потпуно нова доктрина у међународним односима.
За такву тврдњу, Кина има добре основе. Она је седам година заредом прва у светској трговини робом и рангирана је међу прва три места у свету по страним инвестицијама и то једанаест узастопних година. Токови капитала у које је Кина укључена обухватају 155 земаља и региона, а дубина интеграције Кине са светом је без преседана.
Од промовисања изградње заједнице са заједничком будућношћу за човечанство, до изношења глобалних развојних иницијатива, глобалне безбедности и глобалне цивилизације, Кина је предузела акцију да докаже да оно чему сама тежи није модернизација једне земље, већ светска модернизација коју карактерише миран развој, узајамно корисна сарадња и заједнички просперитет. Међутим, да би задржала правац на ком нација није у служби капитала, већ капитал служи друштву, Кина у знатној мери мора да остане ослоњена на државни капитал, али само у областима витално значајним за независност земље. О томе сведочи навод из поменуте резолуције:
„Државни капитал биће усмерен ка главним индустријама и кључним областима које су од виталног значаја за националну безбедност и које служе као жила куцавица националне економије, ка секторима као што су јавне услуге, реаговање у ванредним ситуацијама и јавно благостање, који се тичу просперитета наше земље и благостања нашег народа. и ка индустријама које гледају у будућност и стратешким развојем.“
СВЕ ВИШЕ СТРАНИХ ТУРИСТА
Кинеска влада је ове године новом политиком слободног визног режима и низом олакшица за долазак странаца привукла велики број иностраних туриста у Кину која је у све већој мери омиљена дестинација многим гостима из света. Портпаролка Министарства спољних послова Мао Нинг, коментаришући интернетски мим који, промовишући доласке у Кину, приказује њене специфичности, лепоте и достигнућа, изјавила је да ће земља наставити да оптимизује мере за олакшавање посета и што удобнији боравак странцима на различитим дестинацијама. Мим је имао 700 милиона прегледа на друштвеним мрежама изван Кине. |
ИСТИЦАЊЕ ВАЖНОСТИ БЕЗБЕДНОСТИ ЗЕМЉЕ Кретање кинеске модернизације путем мирног развоја доводи нас до треће ствари коју покреће резолуција Централног комитета КП Кине. Иако посвећена мирном развоју и инсистира на консултацијама и договорима с другим државама, Кина је, од 1999, постајала све свеснија да мора бити способна да одговори на безбедносне изазове у свом окружењу. Зато у резолуцији ЦК КП пише: „Ојачаћемо систем националне безбедности, побољшати интеграцију између националних стратегија и побољшати наше капацитете за очување националне безбедности. Креираћемо нове институције, механизме и методе друштвеног управљања и изградићемо нову безбедносну архитектуру.“