ИЗЛОГ КЊИГЕ

Жил Верн
ПАРИЗ У ДВАДЕСЕТОМ ВЕКУ
Чигоја

Ако постоји неко ко је имао моћ и способност предвиђања будућих историјских догађаја и технолошких чуда то је Жил Верн. Ова чудесна књига, последња коју је објавио, говори о нечем што тек данас и последњих година гледамо – а то су технолошка чуда и нестанак књига – укидање књиге као литературе и филозофије. У Паризу их нема – нико не зна за Игоа и његове савременике, њихове књиге не постоје, нема музике, нема историје, библиотеке су зазидане – крај цивилизације у којој су одрасле многе генерације. Париз је технолошки унакажен, мислећи људи се прогањају, боре се за живот. Крај једног света – Верн предвиђа оно што данас живимо – технолошко постварење… и уништење ума – потпуне историје културе. Књига је фасцинантно наличје људског бића, кретање у бесмисао са поништавањем било ког облика креативности… култура и књиге у Паризу више не живе – живи само профит. То и ми данас живимо!

Милош Кордић
ГРЛО У РЕБРИМА
Српска књижевна задруга

Шест деценија присутан на песничкој сцени Југославије и Србије, Милош Кордић се први пут појављује, и то с новим песмама, у издању СКЗ. Име које је стекао аутентичном префињеношћу потврђује и овом збирком песама које углавном имају оквир савременог града у којем трепери и пулсира биће – мисао и осећање песника каогод и уоченог пролазника. Мудрост и филозофија сенче лирику овог мајстора песничке слике.

Мира Радојевић
ЈУГОСЛОВЕНСКА ИСКУШЕЊА
Прометеј

„Срби се не налазе у оквиру и под дисциплином икоје јединствене идеологије. Искушења кроз која су прошли, разочарања у идејама за које су се читаве генерације залагале, довели су ту до дубоких поремећаја, пометености и разбијености. Требало је времена да један народ преболи ударе што их је проживео у последњих тридесет година, кроз узбудљиве, истрзане и ничим доследним повезане датуме од Кумановске битке, преко албанских мука до Крфа, Крфске декларације, Кајмакчалана, Видовданског устава, до 6. јануара 1929. и 26. августа 1939. Требало је времена, да се народ, који је сваких десет година опијан илузијама једне идеје да би се у других десет година од ње одрицао и залагао за другу, разабере у том батргању у једној историји коју он не схвата, јер је његова историја увек била доследна и права. Требало је времена да један народ преболи своја разочарања и да из крвавих и горких искустава извуче потребан наук. Требало је нарочито да се иза свега тога оспособи да верује у шта било и у кога било, и пре свега да верује у себе сама. Да ту веру уздигне на њену историјску меру, Српски народ треба да нађе своје место у овој земљи, и себе у њему, са вредностима које су му ваљале у датумима које је он правио у својој историји. Свестан да су многе данашње недаће, па и ово беспуће национално, дошли заборављањем тих вредности и кобном деморализацијом јавног живота, Српски народ пре свих разговора о реформама, данас поставља на дневни ред сабирање националних снага – остварење уједињене солидарности националне и моралне, из које једино могу доћи мерила о ономе што треба чинити“ (Милан Грол, 1940).

Миладин Милошевић и Душко Топаловић
СРПСКО-ШВЕДСКИ И ЈУГОСЛОВЕНСКО-ШВЕДСКИ ДИПЛОМАТСКИ ОДНОСИ 1882–1992
Прометеј

Ово дело пружа оквирни приказ главних линија развоја допломатских веза и билатералних односа између Краљевине Србије и њених југсловенских наследница и краљевине Шведске у периоду од 1882. до 1992. Даљу временску границу чини година када је остварен први дипломатски контакт између две државе док се горња граница односи на дефинитивни распад федералне социјалистичке југословенске заједнице. Књига је настала на основу анализе обимне дипломатске грађе домаће и шведске провенцијенције прикупљене приликом истраживања која су обављена у: Државном архиву Србије, Архиву Југославије, Архиву Министарства спољних послова Републике Србије, Музеју Југославије, Државном архиву (Риксаркивет) и Националној библиотеци (Кунглига библиотекет) Краљевине Шведске. Приликом обраде теме аутори су се трудили да изврше укрштање извора у оноликој мери колико је то било могуће. Од велике користи приликом обраде теме ауторима су били објављени дипломатски извори, мемоарски списи, официјелни државни шематизми, новинска грађа, периодика те релевантна научна литература домаћа и шведска.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *