Suočavanje s bahatošću secesionističkog režima u Prištini, na širem političkom i psihološkom planu za srpsko društvo danas biva izuzetno teško, budući da je uvezano s pretećim primicanjem osećanja nacionalnog poniženja čitave zajednice. Poniženja kao udesa doživljenog usred zaoštravanja i drugih dramatičnih kriza – političke, identitetske, ekonomske, kulturne. Uz hipotetičnu kapitulaciju, u ovdašnjem javnom i polujavnom diskursu, promišljaju se sada odgovarajuća pojmovne „kopče“: istorijski poraz, kolaboracija, nacionalna izdaja, krivična odgovornost. Sve to učvršćuje uverenje da je zemlja na istorijskom raskršću i da je ne samo u prilici već i da mora da donosi sudbinske odluke. Da se osmeli na korake odlučujuće za budućnost, možda i na strateška rešenja udaljena od papagajskog ponavljanja „budućnost vidimo samo u EU“.
Otuda biva logično, a pravno i diplomatski celishodno, rešenje da se, makar „s velikim zakašnjenjem“, deluje u novom smeru. U prošli ponedeljak Srbija je naime uputila pismeni zahtev kojim je zatražila hitno održavanju sednice Saveta Bezbednosti UN, „zbog otvorenog etničkog čišćenja na Kosovu i Metohiji“. U zahtevu za sazivanje sednice skreće se pažnja na aktuelnu situaciju na teritoriji pokrajine. Prilike su u oštroj suprotnosti sa Poveljom UN i Rezolucijom SB UN 1244, prema kojoj se teritorijalni integritet zemlje ne dovodi u pitanje!
Da li je kapitulacija Srbije na KiM neminovna? Situacija s kojom se, de fakto i de jure, u sadašnjim geopolitičkim i istorijskim okolnostima srpska država i njen narod moraju pomiriti? Odrečan odgovor, koliko god ga u ovom trenutku događaji smeštali u „zaluđivanje“ i bandoglavo poricanje „stvarnosti“, nije bez smisla. Takav odgovor vredan je, čini se, koliko i onaj suprotnog značenja. Ne samo zato što međunarodno pravo još postoji i što bi njegovo ukidanje, pa i u ovom slučaju, značilo početak ere potpunog planetarnog haosa i bezumlja. Ne samo zato što – parafrazirajući velikog pesnika – imamo pravo na logično pitanje: ako smo deo svoje zemlje već predali (kapitulirali), šta još tako uporno traže od naše države i njenih zvaničnika? I ne samo zato što nasilni i moćni deo sveta – Kolektivni zapad, metodama žešćim od „terapijski“ sprovedenog opšteg mentalnog terora i propagandne masovne hipnoze – nameće Srbiji obavezu da veruje da mora da bude poražena. I da je to navodno pravedno rešenje jer Srbija je, ponavljaju, izgubila KiM na bojnom polju.
Postupak ubrzavanja „otvorenog etničkog čišćenja Srba sa Kim“ upravo se događa – preko (o)smišljenih mera i poteza koji će, budu li nesmetano sprovedeni, učiniti da država Srbija u narednih nekoliko meseci potpuno nestane s KiM. „Nakon ukidanja dinara i najverovatnije zabrane rada privremenim opštinskim organima na Kosovu koje imenuje Vlada Srbije, uslediće i potpuna integracija srpskog zdravstva i školstva u kosovski sistem. Osim toga, sve srpske firme sa severa Kosova moraće da se preregistruju u kosovskoj agenciji za privredne registre“ (Nebojša Vujović).
Međutim, prostor i mogućnosti da se usred albanskog i zapadnog nasilja situacija na KiM preokrene – postoji. U okolnostima geopolitičkih promena i resetovanja svetskih prilika, taj prostor, naravno, raste. Upravo je učinjen važan korak ka poželjnom „premeštanju“ rešavanja problema u domen odlučivanja pod okriljem UN. Razumna odluka uprkos već izraženoj rezervi da će do ove sednice stvarno doći („Ne verujem da će je odobriti“, rekao je predsednik Vučić i podsetio da je „od 15 članica SB UN devet priznalo nezavisnost Kosova, a da je za odobravanje sednice potrebna saglasnost devet članica“).
Ambasador NR Kine u Srbiji Li Ming u intervjuu „Politici“ pak upozorava: „Pitanje Kosova i Metohije je tačka rizika za Balkan i Evropu, a političko rešenje ovog pitanja i održavanje stabilnosti na Kosovu i Metohiji su u interesu svih strana i zahtevaju stalne napore svih strana. Kineska strana smatra da bi u okviru Rezolucije 1244 SB UN dve strane trebalo da dođu do obostrano prihvatljivog rešenja (…) da u tom procesu treba u potpunosti poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.“
Razmatrajući moguće poželjne obrte ove za Srbiju izuzetno teške situacije, prof. dr Slobodan Samardžić, iz Pokreta za odbranu KiM, savetuje i pita srpskog predsednika: „Da li će se napraviti jedan važan korak, koji može biti vrlo jednostavan, i stvar se tako može zaustaviti, i možda jednog dana i preokrenuti, a to je da (predsednik –prim. aut.) kaže: Ja neću više da pregovaram, dok Kurti ne povuče sve one odluke i korake koje je preduzeo jednostrano.“ „Zaokružujući sada i finansijski suverenitet tzv. Kosova, Aljbin Kurti dakle vodi igru ispred nosa svima. Verovatno jeste u vezi sa Briselom i Vašingtonom, ali on vodi igru, nameće teme koje će stalno da nas zatiču. Zatiču našu vlast pre svega, koja je zadužena da prati iz dana u dan sve što se događa, dakle ne samo ono što vidi nego i ono što čuje od obaveštajnog sektora koji bi trebalo da bude tamo prisutan.“
Među detaljnije upućenima u hroniku kosmetskih zbivanja, kao i u političkim i stranačkim krugovima u Beogradu, danas se navode različiti predlozi i rešenja koja neretko savetuju proglašenje okupacije KiM. Ističe se da niz sporazuma Beograda i Prištine, i sporazuma Beograda i zapadne međunarodne zajednice koji se tiču Kosova „nažalost jesu realnost, ali ta realnost ne mora da bude trajna“, jer je nad srpskom državom, crkvom i narodom na Kosovu izvršeno nasilje (Aleksandar Raković).
„Srbija mora proglasiti okupaciju dela državne teritorije dok svi relevantni međunarodni činioci ne budu uvažavali Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine, kojom se štiti teritorijalna celovitost Srbije i predviđa povratak srpskih snaga bezbednosti na Kosovo“ (Nova DSS).
„Idu ka tome da im nije stalo do stolice u Ujedinjenim nacijama već do fotelje u NATO-u, ali je realnost sasvim drugačija – to je teritorija koja je pod NATO okupacijom. To im treba reći i u Briselu“ (Nebojša Čović).
Najzad, u srpskom društvu, u njegovom ubedljivo većinskom delu, postoji velika saglasnost u stavu: Srbija nikada ne sme da odustane od odbrane Kosova. Pomenuli smo ovde tek deo glasova i argumenata kojima se, kontra povremenom iskazivanju malodušnosti, potkrepljuje, među Srbima snažno prisutno ubeđenje povodom sudbine Kosova i Metohije: „Nije gotovo! Kosovo je bilo, jeste i biće – srpsko“!
Sve što je u Briselu potpisano sada se izvršava. Nemojte se ljutiti.
Jelena
NIŠTA NIJE GOTOVO DOK NIJE GOTOVO!
Ono što traže zapadni moćnici (ne svetski, jer Amerika sa satelitima nije “svet”)ne može da prođe bez pristanka Srbije; tek tada bi bilo “gotovo”. Zato, bandoglavost Srba koji, u izuzetno teškim okolnostima kukavičluka i servilnosti odgovornih, nastoji da sačuva svoje predačko nasleđe, nije beznadežna.
Dve-tri magične rečenice zaustavile bi sve – možda i preokrenule – stvari dok se ne stvore bolje prilike za Srbiju (i ovaj svet u celini). Jedna je ona g. Samardžića “NEĆU DA PREGOVARAM DOK… ” Druga: ODUSTAJEM OD EVROINTEGRACIJA.Treća mogućnost je: PROGLAŠENJE OKUPACIJE i pljusak zahteva, a ne ZSO, ZSO…
Bez te “magije” predsednik bi se, do u beskonačnost, zadovoljavao, otvaranjem novih “klastera“ (bez značaja), tapšanjem (ili šibom) po leđima, sve dok ne počne da šalje svoju decu (srpsku) u tuđe (američke) ratove…
Ali ne! Nije to nedostatak hrabrosti ili nerazumevanje ODGOVORNOG PREGOVARAČA, nego nije u duhu onog: “Nismo se tako dogovorili!”. I to je suština svega, a možda bi mu, čak, izmakla i (obećana?) nominacija za Nobela !
Gotovo nije gotovo/Kosovo država nije država. Šta kaže Briselski sporazum kojim je Kosovo dobilo sve statusne atribute države. A Asocijacija/Zajednica opština sa srpskom većinom nalazi se po sporazumu u državi Kosovo (mora da se redefiniše Br. sporazum – da se izbrišu svi statusni državni atributi Kosova). Nedostaje proglašenje “normalizacije odnosa” Srbije i Kosova (franc. nemačkim predlog rešenjem-ultimatumom i Ohridskim sporazumom) koju će potvrditi medjunarodna konferencija – za članstvo Kosova u UN i svim medjunarodnim organizacijama (sada uključeno u poglavlje 35). Zato je intenzivirano svestrano nasilje nad kosovskim Srbima dase sprovede Ohridski sporazum za konačno rešenje – Kosovo u UN!
Nameće se pitanje zašto se Srbija u zadne vreme intenzivno poziva na “važeću” Rezoluciju UN 1244 za zaštitu suvereniteta Srbije, nakon 12. godina Briselskih pregovora, a Briselskim sporazumom Kosovo (KiM) se otima-predaje kosovskim šiptarima-albancima? Šta će Briselski sporazum kada imamo R-1244 UN-a?
Zašto su u startu 2013. godine u Briselu Dačić i Vučić prihvatili i potpisali Briselski sporazum koji sadrži sve elemente “države Kosovo”? Dokumenti se potpisuju na kraju (današnje vreme) kada obe strane usaglase stavove!!! To “startno” potpisivanje sporazuma je danas dovlo do teške bezbednosne i političke probleme, sa ogoljeni nasijem nad Srbima da opstanu na Kosovu (KiM). Pored toga – sporazum nisu dostavili Narodnoj skupštini na “javnu” raspravu – da vidi narod šta piše (čije će biti KiM?) – nego su ga tumačili dvosmisleno da se prikrije predaja KiM, u stilu: lažna država (koji je rok, kad su rekli Šiptari da lažu…, privremene kosovske institucije, naša južna pokrajina KiM – to nigde ne piše u sporazumu, nema ni reč da piše Srbija. Laže se srpski narod! Sledi nastavak! Hvala na razumevanju!
Ako ste vi pisali ovaj komentar, da podsetim da u Srbici (ćirilici) postoje Slova: LJ (umesto – Lj, NJ – umesto Nj i tako dalje).
Ovako korištenje sa lj i nj naše azbuke je skaredno.
Odličan članak!
“Ništa nije gotovo dok sve ne bude gotovo” (nastavak komentara).
To je (dvosmislen) princip koji je dogovoren za Briselski sporazum 2013. godine izmedju prdsednika Vučiča i Hašima Tačija: “Ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno”. Obojica su dali zasebno (slično) obrazloženje. Vučić je rekao otprilike: Najbolje je kada se pregovori do kraja završe, da se ondak zvanično izadje u javnost, da se ne razvodnjavaju dogovori po tačkama u detaljima. Tači je isto bio vidno zadovoljan.
Za mene je takav princip dvosmislen, tajanstven, neprihvatljiv, pisao sam više komentara, jer je takav pristup Briselskom sporazumu (ništa nije gotovo dok sve ne bude gotovo) – dovesti do svršenog čina Briselskog sporazuma (otimanje-predaje KiM), kada će biti kasno da se nešto ispravi, da se povrati teritorija! To se, kako vidimo, danas na Kosovu strašno dešava.
Na takav zaključak me podstakao Briselski sporazum kojeg sam u startu 2013. godine pročitao (Kosovo teritorijalno dobilo sve statusne atribute “Albanske države”, i napisao komentar: BRISELSKI SPORAZUM: “Albancima teritorija KiM – Srbima ništa, nula, i manje od ništa – Srbija se obavezuje da će dugoročno finansirati opstanak Srba na Kosovu i Metohiji”. Nisam mogao da verujem da u naslovu piše kontradiktorno – Sporazum za “normalizaciji odnosa”. Kakva je to normalizacija odnosa da Srbija preda teritoriju!? Bio sam vrlo razočaran takvom politikom.
Što se tiče “Nobela”, Vučić kaže:
Za predaju Kosova i sankcije Rusiji dobio bih “Nobelovu nagradu”. To je sigurno. Tebe predsedniče neće da iznevere, kao što su izneverili premijera 2013. Ivicu Dačića. Prvi put sam nedavno gledao na TV Dačićevu izjavu, koji kaže, citiram: “Meni su obećavali Nobelovu nagradu ako potpišem Briselski sporazum. Ja sam potpisao i… ništa. Gde je ta nagrada, nisam je dobio”! Verujem da je ogroman broj gledalaca videlo na TV tu Dačićevu izjavu. Čudno, nema komentara. Verujem da zna i Vučić.
Da se odbaci Briselski, Franc. Nemački i Oridski sporazum – pregovore nastaviti u UN! Da skratim, hvala na razumevanju!
NIJE GOTOVO pod uslovom da skori neslućeno uspešan manevar naše vlade koji obećava da se rešavanje kosovsakog problema, iz osvedočeno neprijateljsko okruženja EU ,vrati u UN., kruniše sledećim logičnim i hitnim korakom. A to je da se, uz obezbeđenje podrške Kine i njene meke moći u SB i UN, kao i ostalih nama prijateljskih zemala, zatraži hitno preispitivanje odluke komande kosovskog KFOR-a kojom je, UZ NAJGRU-BLJE KRŠENJE ODREDABA REZOLUCIJE 12-44 UN, odbačen naš nedavni zahtev za stacioniranje odreda naših oružanih snaga na KIM, a čije prisustvo,, brojno stanje (nešto manje od hiljadu vojnika i policajaca) kao zadaci su decidirano pobrojani u navedenoj rezoluciji.
Jasno je da će hitnim preduzimanjem ovog odlućujućeg koraka, u čiji uspeh ne bi trebalo sumnjati, pogotovo jer ima međunarodno zakonsko pravno utemeljjenje. uveliko predstavljati snažno ohrabrenje za oastanak Srba na KIM. Zapravo to je jedini mirotvorački manevar kako bi se neutralisala isplanirano tempirana odluka administracije EU o viznoj liberalizaciji sa lažnom državom Kosovo. Evidentno širenje glasina kako je ova odluka donesena u najtežem trenutku za Srbe da bi potakla Albance na masovno iseljavanje, nije ništa drugo nego podvala Srbima , kako bi upravo oni ispraznili KIM. E tek, tada bi bi sve bilo gotovo.A moguće je da u našem narodu ima snaga koji bi upravo na ovaj nači da spasu svenarodna”m..a iz procepa”.
Ono što je apsurdno je činjenica da nijedan do danas saziv Vlade ali nijedan nije proglasio okupaciju dijela sopstvene teritorije države članice i osnivača UN od trenutka napada a zatim okupacije od strane koalicije ratnih zločinaca ?
Zašto ?
To su fakta , i to je nažalost nijemi odgovor na članak.
Pitati “ gospodu “ iz Vlade kao i sve prethodne sazive kako nazivaju ono kad ti neko na silu otme i drži dio teritorije, ubija, i pljačka ti sopstveni narod ? .
Nije imao ko da proglasi okupaciju djela sopstvene teritorije , jer Srba u Vladi Srbije poodavno nema, da je bio makar i jedan njegov glas bi se već čuo .