Загонетка Вагенкнехт

Да ли иза оснивања нове странке коју предводи Сара Вагенкнехт стоји потреба за темељним променама у Немачкој или је посреди други наум?

Сара Вагенкнехт није нова фигура на политичкој сцени Немачке иако је одлука да напусти Левицу и оснује властиту политичку странку изазвала бурне реакције због чега је цео случај стављен у ранг феномена.
Шта знамо о овој жени која обећава политичке земљотресе и нова прегруписавања немачких гласача, те да ли њен наум да у своје редове привуче бираче Алтернативе за Немачку (АфД) има смисла?

НЕПРЕПОЗНАТЉИВА НЕМАЧКА? Иако је „Листа Вагенкнехтове“ већ месецима присутна у медијским извештајима, напуштање Левице и повлачење са собом присталица из странке дочекано је као бомба с одложеним дејством експлозије. За неке и збуњујућа појава – док износи озбиљне оптужбе на рачун партије Левица (Die Linke), Вагенкнехтова истовремено с њом кокетира.
„Одлучили смо да оснујемо нову странку, уверени да ствари не могу наставити да се крећу током којим тренутно иду“, рекла је Вагенкнехтова на представљању удружења „Алијанса Сара Вагенкнехт“, које је било задужено за оснивање нове партије. На конференцији за медије Вагенкнехтова је истакла ставове који би требало да упуте на закључак да ће Немачка за десет година бити непрепознатљива.
Тајминг за оснивање странке вешто је изабран, посебно имајући у виду да многобројни грађани Немачке, који се не идентификују са ставовима АфД, немају утисак да представници тзв. семафор владе састављене од Зелених, СПД-а и ФДП-а (либерала) заступају њихове интересе.
Истовремено, Вагенкнехтова се још на митингу одржаном у фебруару јасно изјаснила о руском рату против Украјине и дигла глас против немачког извоза оружја. Све то наводи на закључак да би нова политичка опција могла имати велике користи од тренутне кризе странака у Немачкој. Њена циљна група су грађани који напорно раде, покушавајући да живе од свог рада, махом су настањени у руралним срединама и осећају се занемарено од политичке елите.

ЕКОНОМСКА ЛЕВИЦА И СОЦИЈАЛНА ДЕСНИЦА Размимоилажења са ставовима руководства странке Левица очигледна су дуги низ година премда постоје и заједничка уверења попут залагања за левичарску економску политику с највишом пореском стопом и разним другим приступима прерасподели. С друге стране, Вагенкнехтова заступа знатно конзервативније позиције од врха Левице, скептичнија је према миграцијама и мање инспирисана темама које се односе на заштиту климе.
Немачки страначки миље још не нуди ову комбинацију економске левице и социјалне деснице.
Вагенкнехтова инсистира на томе да је њена главна брига повратак разума у политику и економију. Она добро констатује да је индустрија у Немачкој нагло опала због политике санкција и „спољне политике махања прстима“, чиме је ова земља међународно изолована.
Акутни недостатак квалификованих радника није последица недостатка младих људи, већ, како је истакла, дотрајалог школског система.
„Нерегулисана имиграција погоршава проблеме у школама, посебно у сиромашнијим окрузима“, упозорила је она.

Вагенкнехтова се изјаснила да не жели коалицију са АфД-ом, али није искључила могућност коалиције с ЦДУ у Саксонији

ОДМЕТНИЦИ ИЗ ЛЕВИЦЕ Поред Вагенкнехтове, на представљању странке били су и актуелни лидер посланичке групе Левице у Бундестагу Амира Мохамед Али, члан Бундестага Кристијан Леје (Левице) и бивши шеф Левице у Северној Рајни – Вестфалији Лукас Шен. На друштвеним мрежама објављен је први рекламни видео за новоосновано удружење у којем Вагенкнехтова тражи донације.
„Ово удружење има за циљ покретање нове странке“, нагласила је председница удружења Мохамед Али.
Претходно су Вагенкнехтова, Леје, Шен и Амира Мохамед Али иступили из Левице са још седам посланика. По њиховом признању, тај корак је био изузетно тежак јер је Левица дуго била њихов политички дом.
Ипак, тај корак је био „неопходан и исправан“.
„Дуго смо се борили да исправимо курс странке који ју је довео до политичког безначаја“, нагласила је политичарка Мохамед Али. Такође, изборни дебакл у Хесену, који је Левица коштао опстанка у парламенту, није довео до преиспитивања.
„Спремни смо да останемо у левој фракцији док се нова странка и званично не оснује, а данас смо поднели одговарајућу пријаву“, додала је Мохамед Али, објашњавајући наредне кораке.
Њена бивша странка раније је најавила да ће избацити све чланове који су укључени у нови клуб Вагенкнехтове.
„Јасно је да онима који су укључени у формирање ривалске странке више није место у нашој партији и да ће бити избачени“, нагласио је у дан пре конференције за медије лидер Левице Мартин Ширдеван за ЗДФ.

ЗАШТО ЦДУ, А НЕ АФД? Када је реч о релацијама са АфД, треба рећи да нова странка има потенцијал да привуче подршку гласача АфД-а, посебно на истоку земље. Такође, студије показују да њено оснивање не би подразумевало обавезни егзодус гласача Левице, али да због појединих категоричних ставова, најпре када је реч о миграцијама, листа Вагенкнехтове може да утиче на бирачко тело АфД-а.
Уколико Вагенкнехтова буде успешна у привлачењу бирача АфД-а у источној Немачкој, највеће користи имаће странке из владајуће коалиције због којих је наводно и основана нова партија. Избори који ће се следеће године одржати у источнонемачким државама Тирингији, Саксонији и Бранденбургу биће огледни пример. АфД је тренутно водећа политичка снага у тамошњим анкетама, што значи да ће Вагенкнехтова тешко избећи сарадњу са АфД-ом, што би довело до битних политичких промена у Немачкој. Уколико пак нова партија довољно ојача, овај сценарио се неће догодити будући да се Вагенкнехтова изјаснила да не жели коалицију са АфД-ом, али није искључила могућност коалиције с ЦДУ у Саксонији.
Дакле, остаје да се види да ли Вагенкнехтова заиста жели нешто да промени на немачкој политичкој сцени или је њена примарна функција да помогне ЦДУ и другим странкама с којима бар теоретски не дели исте ставове.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *