Dakle: Šta Rusiju (sada!) čini velikom zemljom, a da to nisu Puškin, Tolstoj, Dostojevski, 9. maj 1945, Gagarin, Oktobarska revolucija…? Oljšanski je kategoričan: „Rusija je velika zemlja jer ona, samo ona u celom svetu, pokušava da ospori sopstveni poraz, posrtanje i slom s kraja dvadesetog veka.“
I pre nego što bi njegovi čitaoci mogli eventualno da krenu u prebiranje po savremenim svetskim prilikama, i „pecanje“ mogućih kandidata-zemalja koje protivreče navedenoj tezi o ekskluzivnosti „ruskog slučaja“, Oljšanski „sipa“ argumente: „Mnogo je, baš mnogo naroda na planeti koje je neko nekada opljačkao, ponizio, prevario i prisilio na nepovoljan rezultat. To, naravno, niko ne zaboravlja… Ali i Srbi, i Mađari, i Turci, i Poljaci, a sad i Jermeni (da ne nabrajam dalje) ćute jer znaju gde su i kada nasankani. Čak i Kina oko Tajvana obilazi kao mačka oko ribe na stolu. Jedino je Rusija odlučila da prekroji za sebe nepovoljan, porobljavajući aranžman. Da vrati nešto od izgubljenog. Da prevrne sto za kojim su dugo i uspešno igrali šibicari.“
Pod utiskom tragičnih prilika koje su Srbiju nedavno zadesile na prostoru njene južne pokrajine, gde joj je decenijskim geopolitičkim, diplomatskim, vojnim i bezbednosnim pripremama, konačno, smrtima u Banjskoj, nametnuta uloga „agresora“, „kriminogenog faktora“ i „teroriste“ u sopstvenoj kući, srpski čitalac poruke Oljšanskog doživljava bolno. One su vredna lekcija. „Opljačkan, ponižen, prevaren i prisiljen na nepovoljan rezultat“, kako prema Oljšanskom glase formalna polja koja u svojoj sudbinskoj kartoteci obavezno „štrikliraju“ narodi-žrtve, srpski narod u sadašnjim okolnostima kao da ispunjava i drugu pronicljivu opasku ruskog analitičara: „Ćuti, jer zna gde je i kada nasankan“! Od oktobra daleke 2000, kada se dogodilo kapitalno važno „nasedanje“ čijim je učinkom napravljena kolektivna zlosrećna budala od naroda koji se „obećao“ tzv. međunarodnoj zajednici, naivno uveren da obračunom s jednim političkim režimom, neminovno i direktno, hrli „u demokratiju, blagostanje i napredne reforme“, nizala su se dalja, i sve pogubnija nasankavanja!
Bilo ih je – nasankavanja! – bezbroj, prevare su bile pažljivo režirane, vodeći akteri velikih i manje velikih predstava uvek pažljivo birani, ali jedna obmana, čije su posledice zaista kobne po srpske interese, dogodila se pod „brižnim“ EU patronatom, u Briselu 2013. godine. Potpisivanjem poznatog sporazuma između Beograda i Prištine, tada su dobrano ojačani „poraz, posrtanje i slom“ s kraja prethodnog veka, veka za Srbe okončanog čudovišnom oružanom agresijom, razaranjem zemlje i stradanjem civila.
Tragom epohalnih duhovnih i političkih isijavanja – kako ih razume Oljšanski – može li Srbija ikada odlučiti da se, poput Rusije, upusti u operaciju „prevrtanja stola za kojim dugo i uspešno ’njenom glavom’ igraju šibicari“? Argument – „lako je Rusiji“, koji podrazumeva vojnu, privrednu i svaku drugu, ne samo u odnosu na Srbiju već u svetskim razmerama, superiornu moć ove zemlje, koliko god da jeste razuman, nije neoboriv. Jer – kako to dokazuju i analitičar kojem ovde poklanjamo pažnju, i kolektivno istorijsko iskustvo mnogih naroda, treba „imati petlju da se ospori poraz“. Ta kuraž je neizostavni uslov i početak. Važan korak na dobrom putu da se neprijatelju iskezi u lice, umesto što se on licemerno tetoši! Početak otpora događa se podjednako u mentalnoj i duhovnoj, koliko u materijalnoj i opredmećenoj sferi. Ukoštac s porazom znači prevladavanje kukavičluka i malodušnosti, veru, samosvest i (samo)pouzdanje da se može uspeti u pomenutom metaforičkom „prevrtanju stola“ za kojim sede i vode dugu i uspešnu igru potčinjavanja, pljačke i ponižavanja pravi satanski igrači skriveni pod ovde upotrebljenom metaforom „šibicari“. Kaže sada predsednik Srbije: „Za nas nema pravde i za nas važe posebna pravila“! E, upravo to pravilo o „posebnim pravilima“ moraju Srbi svetu pod nos staviti. Osporiti i poništiti. Koliko god to bila nemoguća misija, nove prilike u svetu mogu dati krila našoj, još uvek hipotetičkoj, mada pomalo i probuđenoj odlučnosti i samosvesti. Veruj, pa će biti moguće, ne važi samo u religiji!
Naš ruski analitičar zaključuje: „Uprkos svemu, sam ovaj proboj – jedinstven te vrste u dvadeset prvom veku – nesumnjiv je dokaz veličine Rusije. Veličine koja nastaje sada (…) I da se ništa ne desi, bar smo pokušali, at least we tried – kako govore ozloglašeni Anglosaksonci. A ja mislim da ćemo u koječemu uspeti.“
Ima mišljenja (u medijima glavnog toka ono se tretira kao nonsens) da su tragični događaji u Banjskoj zapravo presretnut, brutalno sasečen, i ozvaničenim lažima izobličen srpski pokušaj hvatanja ukoštac s porazom. Da li su Srbi „pokušali“da načine „proboj“? Da započnu borbu i promene pravac vektora sudbine koja im je namenila mirenje s porazom? Videćemo, pogotovo ako u budućnosti i Srbi, uprkos opakom nastojanju zapadnih „prijatelja“, „u koječemu uspeju“, što reče Oljšanski. Nemoguće? Verujemo da – nije!
Razmislimo o još jednoj činjenici koja važi za Rusiju, a to učinimo svesni da uprkos ogromnim razlikama, istovremeno postoje i velike sudbinske sličnosti u uticaju novijeg istorijskog i geopolitičkog loma čije su žrtve postala oba naroda.
Kada je o Rusima reč, na svojevrstan način, ubeđenje o uspehu i nastajanju velike zemlje podržava i ruski istoričar Roj Medvedev, koji na pitanje novinara o važnim procesima za Rusiju, a koji izmiču opštoj pažnji, daje neočekivan odgovor. „Najvažnije je da je sada u toku formiranje ruske nacije.“
Zar ruska nacija nije odavno formirana? Zar njena identitetska matrica nije upravo jedan od najvažnijih momenata koji pobuđuju svu silu zapadnog neprijateljstva i mržnje usmerene na Ruse?
Navodeći „znake“ koji potvrđuju istinitost njegovog zaključka da proces formiranja ruske nacije sada teče prilično brzo, istoričar je poređao: „Rusi koji žive u Ukrajini priključuju se Rusiji. Brzo se asimiluju Donjecka i Luganska republika, prelaze na ruski jezik i rusku kulturu! Rusi takođe žive u Belorusiji (…) a nakon Lukašenkove smrti ili odlaska Belorusija će se priključiti Rusiji – očigledno je. Formiranje ruske nacije je najvažniji proces u državi i on se dešava ne zbog volje Putina.“
Dakle, u moćnoj državi, koja od početka SVO u Ukrajini zapravo ratuje s Kolektivnim zapadom, najvažniji proces je unutrašnji: u odlučnoj, duhovnim zadatostima i vrednosnim postavkama podstaknutoj i vođenoj krvavoj borbi formira se i konsoliduje nacija.
Da li je to iskustvo koje bi i za Srbe – takođe već oblikovanu naciju – trebalo da bude podsticajno? Ne da započnu rat već da se osvešćeno uhvate ukoštac s porazom i preokrenu sudbinske tokove.
Još 2000. godine, odmah posle “revolucionarnih”, u suštini, rušilačkih i grotesknih (bageri ispred Skupštine!) nasilnih promena u srpskom društvu, pisala sam – kad je već tako, da treba “pokazati zube” – ne samo bespogovorno izvršavati i dalje sve zahteve pristigle (i plaćene) spolja, jer će broj zahteva postati beskrajan. Dala sam i čitav niz saveta novim “gazdama” Srbije kako da postupaju na unutrašnjem i spoljašnjem planu, kako da očuvaju dostojanstvo (apsurdno pogaženo činom ljubljenja ruke Medlin Olbrajt!) .
I šta se desilo? Nijedna vlast, do dana današnjeg, nije “pokazala zube”, ni u jednoj prilici, i Srbija je nastavila da klizi u kolonijalno ropstvo. Pitala sam se, stalno: Gde su Srbi? Ima li, uopšte, Srba ili smo se svi pretvorili u amorfnu masu s kojom može svako da radi šta hoće, a željnu “igara”, tj beskrajnih zabava po notama tuđe muzike. I željni – fotelja. Fotelja!
Odavno je sazrela potreba da se i Srbi konsoliduju, ujedine oko zajedničkih ciljeva koji se tiču nacije i opstanka Srbije. No, rukovodstvo ne pokazuje ništa osim kukavičluka i nipodaštavanja pravih problema – kao da i ne postoje, zataškavanja, tihog, puzajućeg ispunjavanja – mic po mic – svega što adekvatno nazvani “šibicari” zatraže.
Novi izbori nisu nikakav izlaz za boljitak Srbije. Narod je sluđen – koga birati kad su svi isti, jer duvaju u istu tikvu, otvoreno ili perfidno; otud i velika apstinencija, pa iz potrebe, i niska izlaznost postaje validna.
Neko uman, poznajući Srbe, davno je u naš grb postavio četiri S: SAMO SLOGA SRBINA SPASAVA, da nam bude opomena i podsetnik. Ujedinjenima oko najvažnijih nacionalnih interesa niko nam ne bi mogao ništa. A ne: Ukidanje frekvencija, rijaliti programa, itd TRICE I KUČINE!
Odlican i vrlo poucan clanak veoma uvazene autorke LJ. Bogdanovic. Ali sta to vredi. Sve zavisi od celnika politickog rukovodstva, a nasi politicari od 50/tih godina do danas su bili veoma defanzivni, cak naprotiv, isli na ruku separatistickim neprijateljima, narocito danas (da ne navodim brojne primere).
Inace Minski sporazum uspostavljen sa Ruskom federacijom 2014. sa Briselskim sporazumom o Kosovu i Metohiji. Iako sa zakasnjenjem Rusi su konacno krenuli u oslobadjanje ruskog naroda u oblastima Donbask i Donjesk od nadiranja nacistickih elemenata i Banderasa koji sprovode diskriminaciju, nasilje i progon pravoslavnih Rusa / A Srpsku teritoriju (Pokrajinu) KiM koju su Siptarski-Albanski separatisti albanizirali, islamizirali, i decenijama vrsili nasilje i progon srpskog pravoslavnog stanovnostva – danasnje politicko rukovodstvo Briselskim sporazumom za Kosovo prihvatilo i imlpementiralo sve statusne elemente “drzave”. A za konacno resenje intenzivno se vrsi agresivan pritisak i ultimativna pretnja da Srbija pozuri da implementira Ohridski sporazum za precutno uclanjenje Kosova u UN i svim medjunarodnim organizacijama.
Posebno defanzivna i nedelotvorna politika, naprotiv, iskazana je nakon bombardovanja Srbije kada se preslo na “politicko resavanje” ocigledno “novog statusa” KiM. – Iako nas perfidno ubedjuju da je u pitanju “normalizacija odnosa” Srbije i Kosova (!). To se pokazalo nakon 2000/te godine:
— Srbija je prihvatila fakticko stanje-realnost na Kosovu proizvedena visedecenijskim separatistickim delovanjem i etnickim ciscenjem Srba… da se resi Kosovo na bazi “realnosti”(!);
— Od 2004. do 2008. godine bili su mnogobrojni medijski i politicki razgovori u TV emisijama – kakav “status”, “model” resenja da se da Kosovu: Kiparski model, Model dve Nemacke (isti narod, nezamislivo…). Ja sam nakon 2015,17 godine saznao od briselskih zvanicnika i nekih domacih izjava da je za resenjje Kosova (tajno, perfidno iza ledja) primenjeno resenje za Kosovo “MODEL” dve Nemacke(!). Zasto to u startu javno nije obznanjeno u Srbiji?
Srbija nije imala zvanicno “nikaakav predlog” za nemetnuto novo resavanje KiM, iako su EU zvanicnici upozoravala da Srbija nema svoj stav o Kosovu sve do 2008. godine (da predlozi svoj stav)… nakon cega su te 2008. godine briselski zvanicnici dali signal Kosovu da proglasi nezavisnost. Dalje sta je bilo svi znamo, sve do dolaska predsednika Vucica na vlast, kada su kosovski Srbi od obecavane autonomije slicno Republici Srpskoj pre potpisivanja Briselskog sporazuma 2013-te – danas saterani u geto od Siptarske separatisticke vlasti(!)!
Da skratim. Hvala na razumevanju!