ЈАГМА ЗА „АСОРТИМАНОМ“ СРПСКИХ ОДБРАМБЕНИХ ПРОИЗВОДА

Међународни сајам наоружања и војне опреме „Партнер 2023“

На Београдском сајму, где су се представила 154 наша и инострана излагача, са више хиљада производа одбрамбене индустрије, показано је велико интересовање за широк производни спектар Србије

Међународни сајам наоружања и војне опреме „Партнер 2023“, одржан прошлог месеца у Београду, дошао је у време крупних промена у физиономији ратовања које се дешавају већ неколико година. Ваздушно-копнена битка као концепт ратовања западних земаља, пре свих САД, потиснута је у други план, али није одбачена. Ваздушним ,,царством“ крстаре дронови и беспилотне летелице, извршавајући разноврсне задатке. Док један вишенаменски борбени авион кошта и до 100 милиона долара, дотле је цена беспилотне летелице од неколико хиљада до неколико десетина хиљада долара, а могу готово у потпуности да обаве задатке намењене авијацији. Улога артиљерије у ватреној подршци копнених снага је, међутим, остала незамењива. У рату у Украјини до изражаја долази нарочито класична артиљерија, а и артиљеријско-ракетне јединице (ракетни пројектили земља-земља) добиле су на значају.

МАНИЈА НАОРУЖАВАЊА Сајмови наоружања најбољи су индикатори ратова који се воде у актуелно време и оних будућих, што се пројектују. Свет је захватила манија наоружавања, опремања и попуне залиха муниције за стрељачко наоружање, па за артиљеријска оруђа, минобацаче, ракетне системе, минско-експлозивна и друга средства. Празне се складишта и упућују на веома разуђено ратиште, да би се куповале артифиције за попуну ратних резерви. На светској пијаци наоружања регистрована је велика потрага за различитим врстама муниције, укључујући и топовске, односно тенковске гранате. Веома су тражене ракете за вишецевне бацаче ракета различитог калибра. Огромна је потражња за беспилотним летелицама различитих дужина домета. Траже се летеће носеће платформе које савлађују раздаљину и до 2.000 километара. На високој цени су противоклопне ракете, а нарочито ракете за противваздушну одбрану.

ВЕЛИКИ БРОЈ СТРАНИХ ИЗЛАГАЧА Београдски сајам наоружања и војне опреме „Партнер“ бележи стални узлазни тренд, како по броју излагача, приказаних новитета и осталих средстава наоружања, тако и по учешћу пословних сарадника и укупног броја посетилаца. Последњих година Влада Републике Србије уложила је замашна средства за модернизацију наменских капацитета, што већ доноси плодове у виду нових оружја и опреме, али вишег технолошког и производног нивоа. На овогодишњем 11. сајму приказано је више од 170 различитих типова крупних средстава наоружања, од којих се 27 сврставају у групу новитета које су развили Војнотехнички институт и групација одбрамбене индустрије у државном власништву.
Са бројним страним војним делегацијама се разговарало о даљем унапређењу војнотехничке и војноекономске сарадње, а и о заједничким пројектима развоја и опремања оружаних снага. На Сајму је изложен репрезентативни део производног програма свих фабрика Одбрамбене индустрије Србије и њихових коопераната, као и производи водећих европских компанија из Француске, Немачке, Италије, Аустрије, Турске, Швајцарске, Финске. Затим из више технолошких гиганата из Кине, као и компанија из земаља нашег региона, али и других делова света с којима наша земља има вишедеценијску успешну сарадњу.

МНОШТВО НОВИТЕТА На регионалном нивоу „Партнер“ се изборио за статус једног од највећих и најзначајнијих, са циљем да постане још видљивији на укупној светској мапи оваквих манифестација. Минулих септембарских дана наоружање и војну опрему приказало је 154 домаћих и страних излагача, које је имало прилике да види 30 високих страних делегација, више од 7.000 професионалних учесника и велики број посетилаца. Осим тога, присутно је и бројно ново наоружање и компоненте које су изложиле српске приватне компаније.
На овом сајму било је евидентно више новитета него на ранијим, што потврђује сталан и континуиран напредак наших одбрамбених технологија. Изложено је више нових противавионских и противдронских система, беспосадних, земаљских и ваздухопловних платформи, као и бројних типова нове муниције побољшаних карактеристика. Обављено је и прво јавно приказивање најновијег домаћег артиљеријског система нове генерације „перун“, који ће бити нови адут српске одбрамбене индустрије на светском тржишту. Ту су и унапређене серије верзија фамилија точкаша борбених возила – „лазара“, „милоша“, МРАП-а, БоВ-а, чија је производња у пуном замаху, као и модернизованог БВП М 80а Б2 и тенка М 84 АС2, којим се Војска Србије увелико опрема – истакао је министар одбране Милош Вучевић.

УСЛОВ ЗА ИЗВОЗ Сушта је истина да оружја, сложени борбени систем или специфична опрема уколико нису прихваћени у војсци земље произвођача, не могу да рачунају на извоз. А услови увршћавања на листу материјалне формације су веома строги. У Србији зелено светло да је неко оружје положило испит даје Технички опитни центар, после вишемесечног испитивања у најтежим борбеним, атмосферским и другим условима. Између два сајма „Партнер“ (одржавају се сваке друге године) уведено је у наоружање 70 нових средстава, од чега су 22 у серијској производњи.
Издвајају се модернизовани тенк М 84 АС2, БВП М 80 АБ2, „гвоздика“, КОТ, „орао“, нова борбена возила МРАП, „лазар 3М“, као и нову модуларну аутоматску пушку 6,5 и 7,62 мм калибра и нове снајперске пушке. А до краја године очекујемо са нестрпљењем увођење и још 23 нова средства. Као резултат убрзаног и успешног развоја нове генерације наоружања, између два сајма са домаћом индустријом су за потребе Војске Србије уговорени послови у вредности које превазилазе вредности уговора потписаних у двадесетогодишњем периоду до 2015. године.
Само у претходних месец и по дана Министарство одбране је са домаћим фабрикама потписало уговоре за набавку наоружања у вредности од 6,2 милијарде динара које ће у наредном периоду бити испоручено Војсци Србије – рекао је министар одбране Милош Вучевић.

„Перун“ сајамска „звезда“

После серија самоходних хаубица типа „нора“, ове године је премијерно приказана нова која је добила комерцијални назив „перун“. Досадашњи системи уграђивани су на шасију „камаза“, док је нова артиљеријска „звезда“ укомпонована на возило марке „ман“. Тиме је повећана компактност система и унапређен дизајн. Домет „перуна“ је око 50 километара.
Код „перуна“ су постигнути потпуна аутоматизација и висок ниво аутономије током борбених дејстава. Капацитет „норе“ је 36 граната, од чега је њих 30 у аутоматском пуњачу. Са тог средства могу да се испале четири гранате у минуту, а за прелазак из маршевског у борбени положај потребно је само 60 секунди. Шведски систем „арчер“ може да спреми 21, а француски „цезар“ само 18 граната у пуњачу.
„Перун“ у стручним круговима слови као оруђе међу неколико водећих овог типа у свету. Као такво, оно ће не само унапредити способности наше војске него и постати важан извозни адут.

НОВИ УГОВОРИ Последњег дана Сајма потписани су уговори између Министарства одбране и ЈП Југоимпорт – СДПР за набавку и модернизацију 92 сложене борбене платформе, за потребе Војске Србије, у укупној вредности од око 13,5 милијарди динара. Тенденција Министарства одбране и Војске Србије је да настави са опремањем савременим средствима наоружања и војне опреме, која су плод домаћег развоја и произведена у капацитетима домаћих произвођача.
Протеклих неколико година, уз значајну подршку Владе Србије, створени су услови за отпочињање производње савременог наоружања и војне опреме за потребе Војске Србије, ојачано је пословање и потврђен њен статусни симбол регионалног предводника у области производње наоружања и војне опреме.
До краја године Војсци Србије ће бити испоручене и знатне количине новог стрељачког наоружања, оптоелектронских система, нове побољшане артиљеријске минобацачке и стрељачке муниције, заштитне балистичке опреме, униформе и друге опреме.

НА ДОБРОМ ПУТУ Осим ових набавки из домаће индустрије, а на основу уговора које смо потписали и дефинисали између два сајма, до краја године очекује се испорука и капиталних система наоружања из увоза – транспортних авиона, од којих је једна „каса“ већ долетела у Србију, хеликоптера Х-145 које производи „Ербас“, „Талесових“ радара ГМ400 великог домета, као и више других телекомуникационих, оптоелектронских и електронских уређаја, што ће додатно допринети унапређењу способности Војске Србије.
Значајним улагањем у нашу одбрамбену индустрију извршена је модернизација производних капацитета и створени су предуслови за бржи развој нових производа. Новим инвестицијама које су обезбеђене ове године започета је нова етапа напредне, технолошке обнове базиране на концепту индустрије 4.0 са акцентом на аутоматизацији, дигитализацији, роботизацији, кључним производним процесима. Реализацијом ових инвестиција и даљом модернизацијом производних капацитета омогућиће се знатно бржа производња овог наоружања – казао је министар Вучевић.
Једна од новина је посебни бацач граната који може да се монтира на пушку Калашњиков и ручни бацач граната 40 мм продуженог домета са 400 на 800 метара. Мали бацач може бити упозоравајућег и убојитог дејства, објаснио је један од директора Наменске Трстеник Милан Радосављевић.
,,Застава оружје“ је новитетима придружила две врсте модуларних пушака, такође два типа митраљеза и модификовану пушку далекометног домета. Овоме, по речима директора Саше Милошевића, треба додати и нову снајперску пушку. У Србији ће, по свему судећи, отпочети производња жирокоптера, што ће обогатити понуду наменске индустрије.
Одбрамбена индустрија Србије у неким деловима је превазишла некадашњу наменску индустрију СФРЈ, а њен значајнији развој се очекује у неколико наредних година.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *