ОРУЖАНИ СУКОБ ТРАЈАО 15 САТИ

Напетост на КиМ после сукоба косовске полиције и групе Срба

Један полицајац је убијен, два рањена, страдала четири Србина који су означени као нападачи, а још шесторица ухапшена. Размена ватре на подручју Бањске почела у 2.30 у недељу, 24. септембра, и трајала до 18 сати

Коначан број настрадалих и рањених Срба који су се сукобили с припадницима косовске полиције у недељу, 24. септембра, на подручју села Бањска, 12 километара северно од Звечана, још није познат. У саопштењу полиције од понедељка наведено је да су убијена четири Србина и да их је шест ухапшено, а сви су означени као припадници „криминалне групе“. Медији наводе да има још рањених Срба и да се они, наводно, лече у Новом Пазару и Београду.
Иако представници Опште болнице у Новом Пазару нису званично потврдили колико је рањених у тој установи, медији, позивајући се на лекаре, тврде да се тамо налазе два лица, од којих је једно погођено у руку и ногу, а друго, које је носило панцир, у пределу грудног коша.

Притвор од 30 дана двојици Срба

Специјално одељење Основног суда у Приштини је 26. септембра одредило притвор у трајању од месец дана двојици ухапшених Срба у Бањској Благоју Спасојевићу и Душану Максимовићу, потврдио је адвокат Дејан А. Васић.
Душану Максимовићу стављено је на терет кривично дело припремање тероризма, док се Благоје Спасојевић терети за извршење кривичног дела тероризма.
Адвокати Спасојевића и Максимовића, Љубомир Пантовић и Дејан А. Васић, уложиће жалбу на одлуку суда.

Размена ватре с 460 полицајаца

Према наводима званичног Београда, у овом оружаном обрачуну против тридесетак маскираних и наоружаних лица, за која је председник Александар Вучић рекао да нису из Централне Србије него са Косова и Метохије, учествовало је чак 460 припадника косовске полиције, највише из састава специјалних јединица РОСУ.
Оружани сукоб се догодио после покушаја Срба да блокирају пут испред моста преко Бањштанске реке на улазу у насеље.

У Бањској 400 становника

У Бањској има 120 домаћинстава и нешто више од 400 становника. Насеље има пошту, пет продавница, здравствену амбуланту, Основну школу „Бановић Страхиња“ са око 60 ученика, неколико угоститељских објеката… Почетком априла 2015. овде је 12 породица добило кључеве од станова прве стамбене зграде изграђене у Бањској. После равно 520 година монашко братство се вратило у манастир Бањска 15. августа 2004, а пре пет година је отворена „Рајска бања“, објекат са више базена, смештајем и рестораном.

Чак 460 полицајаца је учествовало у недељном обрачуну са групом од 30 наоружаних Срба

Председник Александар Вучић је, у телевизијском обраћању грађанима Србије у недељу увече, истакао да је дан сукоба један од најтежих за нашу земљу од 2004 – када су (у марту) Албанци прибегли великом насиљу са циљем етничког чишћења Срба – и 2008. (када је проглашена лажна држава Косово).
У ноћном оружаном обрачуну у Бањској први је настрадао полицајац Африм Буњаку. Двојица Срба, како је рекао Вучић, убијена су из снајпера с велике удаљености, када није било потребе да буду ликвидирани.
Два ухапшена лица су нападачи, док су остале четири особе ухапшене на подручју Рудара (општина Звечан) истог дана у поподневним сатима и сумњиче се за сарадњу с нападачима.

УНМИК тражи кажњавање криваца

Специјална представница генералног секретара УН и шефица УНМИК-а Каролин Зијаде изразила је дубоко жаљење због смрти косовског полицајца у Бањској и оштро осудила, како је навела, овај трагични инцидент.
Зијадеова је позвала да починиоци буду приведени правди и пожелела повређеним полицајцима брз опоравак, саопштено је из УНМИК-а.
„УНМИК пажљиво прати ситуацију и позива све стране на уздржаност“, поручила је Зијадеова.

Ситуација на северу Косова и Метохије, која је и пре овог обрачуна била врло напета, сада се још више искомпликовала, а страх српског становништва је врло изражен. Косовска полиција је увела блокаде и контроле на више путних праваца, укључујући и прелазе Јариње и Брњак, где је касније дозвољен само излазак са Косова.

КФОР прати ситуацију, спреман да реагује

Мисија КФОР саопштила је у понедељак да наставља да помно прати ситуацију у Бањској, као и да су њене трупе присутне у том подручју и спремне да одговоре ако буде потребно.
Како се наводи у саопштењу, косовска полиција има примарну одговорност за управљање инцидентом на терену и додаје да је командант Мисије у блиском и сталном контакту са свим међународним инстанцама, укључујући ЕУ, начелника Генералштаба Војске Србије и са институцијама у Приштини.
„Мисија КФОР-а под водством НАТО-а оштро осуђује напад на косовску полицију и упућује изразе најдубљег саучешћа породици и вољенима преминулог“, наводи се у саопштењу.

За време сукоба на територији Бањске је било најмање 50 припадника Кфора

Приштинске власти су објавиле да су јединице за брзе интервенције у недељу после поноћи кренуле ка Бањској јер су, на улазу у село, односно на мосту, била два камиона без регистарских таблица која су блокирала пролаз.
„Јединице за ред Полицијске станице Звечан, по добијању обавештења, реаговале су у вези са случајем и кренуле са три јединице у правцу локације и чим су стигле у близину места где је пријављена блокада, полицијске јединице су наишле на отпор, када је са више различитих положаја пуцано на њих из арсенала ватреног оружја, при чему су упуцана два полицајца“, навели су из полиције.
Јединице су, према том саопштењу, реаговале у самоодбрани.

Ходочасници из Новог Сада напустили КиМ

Група од 30 ходочасника из Новог Сада, који су током инцидента били под опсадом у манастиру Бањска, где су провели и ноћ, у понедељак по подне су, преко прелаза Јариње, ушли у Србију и наставили пут кући. До Јариња су имали пратњу косовске полиције и Еулекса.
Епископ Теодосије посетио је у уторак манастир Бањску, где га је игуман Данило упознао с дешавањима у манастиру и околини. Епархија рашко-призренска наводи да су Еулекс и косовска полиција истог дана у манастиру извршили увиђај на основу ког се могло закључити да монаси и поклоници ни на какав начин нису учествовали у трагичним збивањима.
Епархија рашко-призренска је најоштрије осудила напад код Бањске.

Бањска блокирана

Прилази Бањској су брзо блокирани чак и за возила Хитне помоћи, а већ ујутру затворени су и прелази Јариње и Брњак и то у оба смера. У самој Бањској мештани нису могли ни из кућа да изађу, а био је блокаран и саобраћај у месту. Од уторка у подне, 26. септембра, у Бањску могу ући и изаћи само мештани уз обавезан претрес од стране косовске полиције.
После оружаног сукоба на путевима у општини Звечан почела су да патролирају возила Еулекса, а у Бањску је кренуло осам возила америчког Кфора која су тамо била и у уторак.
Јавно предузеће Пошта Србије саопштило је да су у ноћи између недеље и понедељка у пошту у Бањској упали, како су навели, „албански терористи“ и начинили велику материјалну штету. Радници поште до среде нису могли доћи у Бањску на посао.
Косовска полиција је у понедељак и уторак упадала у сваку кућу у Бањској и обављала претрес тражећи оружје.
У српским срединама на Косову проглашена је тродневна жалост, док је Влада у Београду одредила 27. септембар 2023. за дан жалости у Србији због трагичних догађаја на Косову и Метохији.

фото Зоран Влашковић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *