Od početka oktobra Studije o osiguranju

Počela saradnja Pravnog fakulteta i Udruženja osiguravača Srbije

Nastava će obuhvatiti 60 časova, počinje u oktobru, a predavači će biti univerzitetski profesori, eminentni stručnjaci iz prakse, advokati i predstavnici nadzornog tela.

Dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran Mirković i generalni sekretar Udruženja osiguravača Srbije Duško Jovanović potpisali su Memorandum o saradnji kojim će na tom fakultetu biti pokrenute studije „Novi proizvodi osiguranja, tehnološke inovacije i zaštita korisnika u osiguranju“. Tim projektom Pravni fakultet i UOS izlaze u susret potrebama tržišta jer će se na studijama proučavati pravna, ekonomska, marketinška i tehnička strana osiguranja, rekao je generalni sekretar Udruženja Duško Jovanović.

Kome su namenjene studije?
„Programom studija biće obuhvaćen širok spektar tema, počev od strategije poslovanja preko Solventnosti II i najnovijih ESG trendova do specifičnih pitanja koje otvaraju digitalizacija i korišćenje pametnih ugovora, kao i zaštita podataka u osiguranju. Studije će podjednako biti namenjene pravnicima, ekonomistima, stručnjacima za marketing u osiguranju ili za likvidaciju šteta, advokatima i agentima za prodaju osiguranja“, precizirao je Jovanović.
Generalni sekretar UOS-a naglasio je da je ovakav projekat, koji podrazumeva specijalizovane pripreme studenata za rad u praksi, prvi put pokrenut kod nas i da je industrija osiguranja godinama čekala ovakav program.
„Osiguranje godinama raste i premašilo je premiju od milijardu evra, ali mi tek očekujemo rast. Postoji konsenzus cele industrije da se radi na maksimizaciji kapaciteta tržišta i buđenju svesti korisnika usluga. U okviru toga edukacija nam je najbitnija i zbog toga smo podržali Pravni fakultet u realizaciji studija za inovaciju znanja o osiguranju. Usavršavanjem stručnjaka različitih profila doprineće se kadrovskom opismenjavanju tržišta osiguranja, a to je preduslov ekspanzije osiguranja“, rekao je Jovanović.
Studenti će na ovoj nastavi dobiti praktično znanje i to je specifičnost novog programa, dodao je dekan Pravnog fakulteta prof. dr Zoran Mirković.
„Našim studentima, generalno, nedostaje praksa i mogućnost da na fakultetima nauče kako da rešavaju probleme s kojima će se susretati u kompanijama. Cilj ovih studija je sticanje upravo takvog znanja. Posebno smo zahvalni Udruženju osiguravača Srbije zbog spremnosti da se angažuje kao suorganizator novog projekta“, naglasio je dekan Mirković.
Vođa projekta biće redovna profesorka Pravnog fakulteta Nataša Petrović Tomić, koja je rekla da je taj fakultet uveliko profilisan kao lider u obrazovanju kadrova u oblasti prava osiguranja. Po njenim rečima, oni su predstavnici beogradske škole prava osiguranja, koja se u Srbiji i regionu izdvaja kao lider na tržištu obrazovanja.

Koji je cilj Pravnog fakulteta da pokrene ovakav projekat?
„Organizacijom studija za inovaciju znanja, koje će okupiti stručnjake različitih profila, Pravni fakultet čini korak napred. Naša namera je da se profilišemo kao vodeći obrazovni centar koji će postati rasadnik znanja i specijalizacije ne samo pravnika u osiguranju već i ekonomista, aktuara, menadžera, stručnjaka za compliance itd. U ostvarenju te namere nam pomaže Udruženje osiguravača Srbije, budući da značajan broj predavača čine eminentni stručnjaci iz osiguranja. Tržište znanja zahteva sofisticirani pristup koji se zasniva na mulitidisciplinarnom metodu“, objasnila je profesorka Petrović Tomić.
Potpisnici Memoranduma, dekan Pravnog fakulteta i generalni sekretar UOS, složili su se da je osiguranje koristan i cenjen proizvod koji je u ekspanziji. Pojavljuju se novi proizvodi, koriste se digitalne inovacije, usvajaju nove poslovne politike, a zakonodavac neumorno radi na uređenju korporativnih uslova za obavljanje delatnosti, ali i na unapređenju zaštite korisnika osiguranja. Ono što je do juče bilo u domenu slobodne volje osiguranika danas ili sutra može postati obavezno osiguranje. U tome leži ključno opravdanje za organizaciju Studija za inovaciju znanja iz oblasti osiguranja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *