У организацији Компаније „Новости“ данас је у Београду одржана панел дискусија „Наша одржива заједница“ о значају одрживог развоја, као и о важности пружања доприноса остварењу Циљева одрживог развоја Уједињених нација, на којој је учествовао и Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а.
На панелу одржаном у Краљевском двору, такође су учествовали Дубравка Ђедовић Хандановић, министарка рударства и енергетике у Влади Републике Србије и Милун Тодоровић, градоначелник Чачка.У уводном делу скупа говорио је Слободан Крстовић, директор Одељења за одрживи развој НАЛЕД-а, који је навео да је изузетно важно размишљати о томе шта остављамо у наслеђе будућим генерацијама и да је за изградњу дугорочно одрживе заједнице потребна синергија бројних друштвених чинилаца.
Посебан фокус дискусије био је на потреби развоја људских и очувања природних ресурса, као и на унапређењу квалитета живота наших суграђана. Дискутовано је и о начинима како да нашу заједницу учинимо инклузивнијом, безбеднијом и омогућимо јој дугорочан одрживи развој у изазовним временима.
Дубравка Ђедовић Хандановић, министарка рударства и енергетике, истакла је да је држава подржала грађане субвенцијама које омогућавају не само уштеде већ и мању потрошњу енергије унапређењем енергетске ефикасности у домаћинствима.
„То је дало резултат, на претходним јавним позивима је око 20.000 домаћинстава имало прилику да спроведе неку од мера енергетске ефикасности. На актуелном јавном позиву учествује 131 локална самоуправа у којој ће домаћинства санирати своје објекте, а укупно око 50.000 домаћинстава у наредних неколико година. За овај програм обезбедили смо 50 милиона долара у сарадњи са Светском банком“, рекла је она.
Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, казао је да су људи најважнији део сваке заједнице и да зато компанија НИС предано ради на професионалном развоју запослених, али и доприноси унапређењу квалитета образовања у Србији.
„Само у 2022. години организовали смо више од 3.400 обука за више од 4.400 запослених. Поред тога, пружамо шансу младим људима да прве каријерне кораке учине у нашој компанији и већ годинама смо један од најпожељнијих послодаваца у Србији. Такође, континуирано подржавамо образовне и научне установе у Србији. Путем програма „Заједници заједно“ ове године уложићемо 144,5 милиона динара у унапређење наставног процеса и инфраструктуре основних и средњих школа, као и научно-истраживачких организација и научно-технолошких паркова широм земље“, рекао је Тјурдењев.
Милун Тодоровић, градоначелник Чачка, говорио је о значају едукације у локалној заједници и истакао да Град Чачак на сваких седам година доноси Стратегију Одрживог развоја која подразумева и много едукативних елемената, од предшколског узраста до основних и средњих школа.
„Едукација се реализује и кроз сарадњу са друштвено одговорним компанијама као што су НИС и компанија „Новости“, као и кроз континуирану сарадњу са Владом Србије. Кроз различите заједничке пројекте доприносимо томе да се деца већ од малена едукују о томе колико је важна посвећеност заштити животне средине. Заједно са Владом Србије и ресорним Министарством интензивно смо радили на мерењу загађења у најгушће насељеним деловима града. Угаљ и мазут смо заменили са енергетски прихватљивијим горивима, у нашем случају гасом, а у блиској будућности ће комплетна територија Града имати могућност укључења на гасне инсталације“, рекао је Тодоровић и истакао да НИС и Град Чачак већ 15 година заједно раде на различитим пројектима чији је циљ бољи и квалитетнији живот грађана Чачка и околине.
На панелу је разговарано и о значају енергетске транзиције за остваривање Циљева одрживог развоја.
Дубравка Ђедовић Хандановић је навела да улагања у енергетику морају да буду приоритет у наредних 20 година.
„Имамо три циља, први је енергетска независност, затим да обезбедимо најнижу цену за грађане и привреду и трећи да имамо сигурност снабдевања и рада нашег енергетског система. Енергетика је ресор који тражи дугорочна планирања и потребно је доста времена како би се видео резултат. Усвојили смо план инвестиција у енергетску инфраструктуру у наредних 10 година који предвиђа инвестиције од 15 милијарди евра, најпре у обновљиве изворе енергије, дистрибутивну и преносну мрежу, реверзибилне хидроелектране“, рекла је министарка.
Кирил Тјурдењев је казао да за компанију НИС енергетска транзиција није новина, већ пут којим се креће већ годинама.
„На том путу од великог значаја је наша зелена агенда – у еколошке пројекте и бизнис пројекте који индиректно позитивно утичу на заштиту животне средине од 2009. године уложили смо више од 900 милиона евра. Унапређење заштите животне средине је међу нашим основним приоритетима и пројекте реализујемо са намером да они не доприносе само нашим пословним резултатима, већ и бољој еколошкој слици целе Србије“, закључио је Тјурдењев.
Милун Тодоровић рекао је да је за грађане од великог значаја стабилност.
„Поред здравог и квалитетног ваздуха, добре, здраве и укусне хране, квалитетне воде, људи желе стабилност у свим овим елементима – здравом ваздуху, електричном напајању, водоснабдевању. Чињеница је да је све већа потрошња у Чачку због индустријског раста. Како би грађани имали бољи квалитет живота потребно је да оснажимо привреду и ојачамо инфраструктуру на чему интензивно радимо са Владом и ресорним министарствима. Моја лична препорука је да локална самоуправа мора увек да буде уз своју државу, министарства и руководство како би грађани имали што више бенефита“, закључио је Тодоровић.
Компанија НИС је један пионира у области извештавања о одрживом развоју и у јуну је на корпоративном сајту објавила Извештај о одрживом развоју за 2022. годину, што је 13. узастопни верификовани извештај. У овом документу се наводи да компанија својим пословањем пружа снажан допринос основним принципима одрживог развоја: економском напретку, развоју људских ресурса, заштити животне средине и подршци заједници. У области одрживог развоја компанија НИС се руководи глобалним циљевима Уједињених нација и у Извештају препознаје 12 од 17 ових циљева чијем остварењу доприноси својим активностима.
Данас је у Београду, у организацији Компаније “Новости,” одржана панел дискусија под називом “Наша одржива заједница.” Дискутовано је о значају одрживог развоја и важности приноса остварењу Циљева одрживог развоја Уједињених нација. На овом догађају учествовао је и генерални директор НИС-а, Кирил Тјурдењев.