ПЕЧАТ НЕДЕЉЕ

СП у атлетици

Златни лет Иване Вулете

Најбоља атлетичарка Србије освојила златну медаљу на шампионату света у Будимпешти са новим државним рекордом од 7,14 метара

Ивана Вулета је, минулог викенда, своју импозантну збирку спортских трофеја увећала освајањем златне медаље у скоку удаљ на Светском првенству у Будимпешти, и то са новим рекордом Србије од 7,14 центиметара. Наша најбоља атлетичарка је овај велики трофеј дочекала са нескривеним одушевљењем, јер га је дуго очекивала. Срећу изразила је смехом, сузама и нескривеним поносом због свог првог злата на планетарном шампионату на отвореном.
„Златна медаља и лични рекорд, па то је остварење најлепшег сна“, рекла је Вулета, пошто јој је око врата засијало одличје на које је, како рече, чекала од почетка каријере. „Не знам да ли сам у животу оволико плакала, ван себе сам, али срећна и поносна“, додала је, па закључила: „Ово су тренуци за које се живи, а главна драж је у подели радости и славља са најближима“.
Осим себи и својој породици, Ивана је огромну радост донела целој Србији, чија је одавно спортска љубимица. Не само због врхунских резултата, него и због спортског држања и сталног истицања неизмерне радости што је у прилици да брани боје своје земље. Зато је природно да је прва честитка новој шампионки света стигла од Александра Вучића, који јој је захвалио на радости коју је донела нашој земљи. „Хвала Вам, драга Ивана, на овој великој радости и успеху који сте нам даровали“, поручио је Вулети председник Србије, који се и сусрео са нашим такмичарима на првенству у главном граду Мађарске. Честитке великој шампионки упутили су и Ивица Дачић, Владимир Орлић, Александар Шапић, Милорад Додик… У честитки пристиглој Ивани од њених Новосађана прва реченица, као израз поноса, гласи: „Наша, а најбоља на свету“. Нашој атлетској звезди су, већ на терену, честитале и све ривалке које су, по резултату, остале далеко иза ње.
Прошлонедељни успех 33-годишње Иване Вулете (девојачко Шпановић) је наставак низа њених сјајних резултата на највећим међународним такмичењима. Златну медаљу из Будимпеште придодала је двема освојеним бронзаним медаљама на светским шампионатима 2013. и 2015. Са светских првенстава у дворани има два „злата“ (Бирмингем 2018. и Београд 2022.), једно „сребро“ (Портланд 2016.) и једну „бронзу“ (Сопот 2014). Бронзану медаљу је освојила и на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру 2016. Праву жетву златних медаља остварила је на европским првенствима, на отвореном и у дворани. На отвореном је једном била вицешампион (2014) и два пута првак, 2016. и 2022. На дворанским такмичења је побеђивала три пута, а једном јој је припала бронзана медаља. Чак пет пута је тријумфовала у Дијамантској лиги, била је шампион Медитерана и друга на Континенталном купу. Побеђивала је на такмичењима за млађе и старије јуниоре, као и на Универзијади.
Ивана је каријеру почела у зрењанинском „Пролетеру“ чији је члан својевремено била и њена мајка. Данас живи у Новом Саду, где се и удала за фитнес инструктора Марка Вулету, а њен садашњи тренер је Горан Обрадовић.

СП у кошарци

(Не)могућа мисија Србије

Наша репрезентација десеткована је отпутовала на Мундобаскет због чега су њене шансе да освоји неку медаљу више теоретске

У Индонезији, Јапану и на Филипинима данас почиње 19. Светско првенство за кошаркаше. Међу 32 националне селекције, наступиће и веома ослабљена репрезентација Србије због чега су њене шансе да се врати с неком медаљом прилично мале, а једва нешто боље у погледу обезбеђивања учешћа на Олимпијским играма у Паризу 2024. Да би остварили макар овај други циљ „орловима“ ће бити потребан најмање пласман у полуфинале, али ће им и тада пролаз зависити од резултата осталих европских селекција јер ће „визу“ за Град светлости осигурати само две најуспешније, не рачунајући Француску која, као домаћин Игара, има сигурно место.
Селектор Светислав Пешић, због повреда или неспремности више играча да пруже максимум, у екипи неће имати Николу Јокића, Лучића, Јарамаза, Смаилагића, Трифуновића, Калинића, Недовића и Мицића. Не памти се када је наш изабрани тим имао оволико кадровских проблема пред неко велико такмичење као овога пута.

ЖРЕБ ПОВОЉАН АЛИ… „Имали смо успешне припреме“, рекао је Пешић пред далек пут, и додао да су сви његови изабраници „спремни да преузму одговорност“. Охрабрење је и доста повољан жреб, јер је Србија у групи са Кином, Јужним Суданом и Порториком. Даље ће ићи две првопласиране екипе, а крајње је реално да једна од њих буде из Србије. У наставку такмичења ће свакако бити знатно теже, мада би наши „орлови“ уз добру игру и мало среће могли да прескоче и четвртфинале. Све више од тога представљало би велико изненађење које би нам донело неочекивану радост.
Према прогнозама прављеним уочи овог Мундобаскета, Србија је тек осми или девети фаворит за освајање златне медаље. Испред нас су актуелни шампион света Шпанија, па САД, Француска, Канада, Словенија, Италија, Литванија и Грчка. Изненађења су, наравно, увек могућа, али је готово извесно да ће медаље понети три од ових осам побројаних екипа.
Селектор Пешић ће списак са именима 12 наших играча објавити кад овај број „Печата“ буде у штампи, а на пут их је повео 13. То су Богдан Богдановић (капитен), Филип Петрушев, Никола Јовић, Вања Маринковић, Алекса Раданов, Огњен Добрић, Стефан Јовић, Душан Ристић, Марко Гудурић, Дејан Давидовац, Бориша Симанић, Алекса Аврамовић и Никола Милутинов.

ЛЕПА ПРОШЛОСТ Последњу медаљу на СП, и то сребрну, Србија је освојила 2014. године. Пре тога, наши кошаркаши су наступајући за репрезентацију СР Југославије, коју су чиниле Србија и Црна Гора, освојили златне медаље на Мундобаскетима 1998. године у Грчкој и 2002. у Индијанополису (САД). Још три злата освојила је селекција СФРЈ – 1970, у Љубљани, 1978 у Манили (Филипини) и 1990, у Аргентини.
У Манили је за најбољег играча и стрелца Светског шампионата проглашен играч Партизана Дражен Далипагић, док је на Мундобаскету у Грчкој МВП био Дејан Бодирога. Светислав Пешић, садашњи селектор Србије, исту функцију је обављао и у Индијанополису.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *