НАША ТЕМА l МЕДИЈСКИ ОДЈЕЦИ МЕЂУНАРОДНОГ ЕКОНОМСКОГ ФОРУМА У САНКТ ПЕТЕРБУРГУ
Спољни знаци „сајма сујете“ на форуму били су и даље видљиви. Ти знаци подсећају на „бароне приватизације“, иако се садржај догађаја суштински мења. И то је сасвим разумљиво, пошто је недавно дошло до тектонских померања у геополитици…
Завршен је велики и важан догађај, Санктпетербуршки међународни економски форум. Поред званичних цифара – састанака, склопљених уговора, обима инвестиција – има и прећутних, неисказаних резултата. Један од главних је – хипноза Запада више не функционише.ОБНОВА СМИСЛА Прилично дубоку и садржајну анализу Петербуршког форума дао је аутор Телеграм канала Незигар (Незыгарь). Он је истакао да су спољни знаци „сајма сујете“ на форуму и даље видљиви. Ти знаци подсећају на „бароне приватизације“, иако се садржај догађаја суштински мења. И то је сасвим разумљиво, пошто је недавно дошло до тектонских померања у геополитици.
„Некад је Петербуршки форум био скуп либерала који је имао за циљ да демонстрира њихову моћ и место у власти“, пише Незигар.
На Форуму није било већине његових неизоставних учесника – лидера, теоретичара и практичара прозападних реформи – Чубајса, Кудрина, Волошина, Абрамовича, Мауа, Јумашева и других личности нижег ранга. Заменили су их они који раније нису позивани или нису имали прилике да говоре: академик Руске академије наука Сергеј Глазјев, филозоф Александар Дугин, пуковник Обавештајне службе РФ, професор МГИМО Андреј Безруков и други. Сви су они присталице јачања изворне државности Русије.
Коначно, изнете су алтернативе тржишној економији. Притом, аргументи су били прилично снажни. Говорници су расправљали о глобалним могућностима руске економије, које су повезане са стицањем њеног „смисла“. Разговарали су о циљу и месту Русије у свету у условима „национално-територијалне расцепканости“.
„Перспективе слома монетаристичког модела (са одговарајућим кадровским променама) на фону ефективних метода етатизма и управљања економским процесима последњих година изазвале су демарш Набиулине, Силуанова, Шувалова, Решетњикова и других присталица тржишних реформи у руској верзији, истиче Незигар.
Присталице идеје „само ће бизнис спасти привреду“ губе. Они су дигли „побуну“, јер отпор олигархијских група нараста. То је разумљиво, јер постоји опасност од прерасподеле имовине у општенационалном интересу. Тиме се објашњава и набацивање теме „нове приватизације“, која може у потпуности да лиши земљу економског потенцијала под директном контролом.
ЗАПАДНА ХИПНОЗА ВИШЕ НЕ ФУНКЦИОНИШЕ Филозоф Александар Дугин је на свом Телеграм каналу идентификовао две супротстављене силе: либерале и патриоте. Први одступају. Али шта ће се десити ако они буду успели да преокрену ситуацију у државној управи? Либерали дефинитивно неће наћи подршку у друштву, што значи да о њиховом било каквом легитимитету не треба ни говорити. Обично се у таквим случајевима надају „бајонетима“, само што су сад „бајонети“ – у зони СВО, а снаге безбедности (изузев корумпираног сегмента) нагињу патриотама.
„У држави и крупном бизнису, олигарси деле места и позиције међу својима, па нема ни говора о било каквој ротацији елита и ни о каквим друштвеним лифтовима, ту никоме нема шта да се понуди. Постоји бесконачна рециклажа људи из арсенала 90-их и њихових слугу“, објашњава Дугин.
Последња нада либерала остаје Запад. Али Русија с њим тренутно ратује, и ратује жестоко. И то ће се, по свој прилици, још дуго наставити. Народ би могао да се „поткупи“ материјалним комфором, али за то више нема средстава. Хипноза Запада више не функционише.
Патриоте имају све адуте у својим рукама: легитимитет, правду, разлагање прозападних агентура и тако даље. Доминација крупног приватног капитала, односно олигархије остала је иза нас. Остварује се прелазак на савез државе са средњим предузећима, као и широка социјална политика. Јавља се и могућност стварне демонополизације – прерасподеле олигархијског богатства између државе, друштва и средње класе. Отварају се могућности за развој каријере херојима СВО, пасионарима и другим људима новог типа. И то је реална ротација елита.
„Нема ту ничег личног. То је објективна картографија непосредне политичке будућности Русије“, закључује Дугин.
СПОЉНА ПОЛИТИКА Све наведено односило се на унутрашњу политику. Александар Дугин је на Форуму говорио и о спољној политици. Формулисао је опције за будућност Русије. Основни избор је: бити колонија или цивилизација. Али постоји и трећа варијанта.
Дугин је био један од главних говорника сесије „Хоризонт 2040: Русија на мапи света“. Филозоф је нагласио: пре него што се говори о развоју Русије, потребно је одлучити „о развоју чега говоримо“. Одговор није тако очигледан.
Русија има три опције за будућност. Опција број 1 – наша земља је колонија. Доминантан у свету је Колективни запад, а остатак човечанства је његова провинција. Како живети и где се кретати, постоји само једна опција. И њу ће диктирати Запад. Опција број 2 – суверена Русија, једна од држава у контексту истог Колективног запада. Суверена држава се интегрише у глобални западноцентрични свет, остајући национална држава. Трећа верзија будућности претпоставља Русију као суверену цивилизацију са сопственим путем и сопственим традиционалним вредностима. Русија, као држава-цивилизација, одбија да призна Запад као једини модел развоја, као норму.
Идеолог руског света је навео да се Русија нашла у „менталној колонизацији“, па би избор прве опције – Колективног запада – значио да је наша земља осуђена на пропаст.
„Интеграција у Колективни запад за нас не представља никакву будућност“, нагласио је филозоф.
ПАРАЛЕЛНЕ РЕАЛНОСТИ Кирил Кабанов, шеф Националног комитета за борбу против корупције, члан Савета за људска права, скренуо је пажњу на још један аспект. На свом Телеграм каналу признао је да није намеравао да пише о Форуму, али није могао да ћути. Догађај је организован на високопрофесионалном нивоу, али су неке тачке програма биле помало неумесне.
Сврха догађаја, што је очигледно, јесте да се читавој планети покаже да је руска економија и даље одржива и ефикасна, а пословна активност веома висока.
„Али постоји нешо што ја, као и већина, не могу, а и не желим да прихватим – то је хистерични позитив у виду сумануто скупих забава и затворених ноћних журки уз цику шоу-издајника. Ови огромни бесмислени трошкови настају у време кад не само да многим нашим суграђанима, из очигледних разлога, много тога недостаје него, што је најважније, много тога није довољно за потребе фронта“, упозорава Кабанов.
Док су у току жестоке борбе, док су руски градови под ватром, пословна елита и бројни званичници се искрено забављају. „Позитив – то није лоше, лоша је демонстративна суперравнодушност према ономе што се дешава у нашој земљи“, образложио је свој став шеф Националног комитета за борбу против корупције.
Многи говорници су расправљали о вештачкој интелигенцији, електричним скутерима, о било чему – само не о Специјалној операцији. Смешили су се и правили се да је све нормално. А обични људи, укључујући и оне из Донбаса, постављали су себи питање „Зашто?“. Кабанов признаје да нема одговор. „Обични људи сакупљају новац, чине све да приближе победу, а припадници елите се веселе на скупим забавама, правећи селфије у овим фабрикама сујете.“
„Присуство две паралелне реалности свакако не ствара услове за консолидацију друштва у нашој земљи, која је данас толико неопходна. Све већи јаз између начина живота народа и елита је веома опасан“, закључио је аутор..
Царьград; dzen.ru/a/ZJAHg88uUALVh8R1