Ubedljiva pobeda Nove demokratije

Dosadašnji premijer i lider pobednika izbora Kirijakos Micotakis odbio mandat da formira koalicioni kabinet, uveren da će njegova desničarska partija u drugom krugu osvojiti više od polovine mesta u parlamentu i sama obrazovati vladu

Konzervativna Nova demokratija (ND), koja je minule četiri godine vodila Grčku, ubedljivo je pobedila na prošlonedeljnim parlamentarnim izborima, osvojivši 40,8 odsto glasova, odnosno 146 mandata, svega pet manje nego što joj je bilo potrebno za većinu u parlamentu sa 300 poslanika i samostalno formiranje vlade.
Drugoplasirana je bila levičarska koalicija Siriza, bivšeg premijera Aleksisa Ciprasa, sa 21 procentom osvojenih glasova, a treći socijalistički PASOK Nikosa Andrulakisa, za koji se izjasnilo skoro 12 odsto glasača. Slede komunisti (KKE) i desničarska stranka „Grčko rešenje“. MeRA 25, partija nekadašnjeg popularnog ministra finansija Janisa Varufakisa, ostaje van parlamenta, koji je ovoga puta biralo oko 60 odsto građana s pravom glasa.
Posle ovakvog neočekivanog ishoda, od mnogih proglašenog „političkim zemljotresom“, koji je poništio sve predizborne prognoze, lider ND i dosadašnji premijer Kirijakos Micotakis odmah je izjavio da neće prihvatiti mandat od predsednice države Katerine Sakelaropulu da pravi koalicioni kabinet, čime je, praktično, zakazao novi krug izbora, pošto ostale stranke, zbog manje osvojenih glasova nego što su očekivale i međusobnih neslaganja, nemaju realnu mogućnost i volju da naprave vladu. „Narod je pokazao da želi da Nova demokratija i dalje vodi zemlju i da to čini samostalno“, rekao je Micotakis pred pristalicama u Atini, tokom proslave izborne pobede.

IZVESTAN NASTAVAK VLADAVINE ND Lider Nove demokratije je, čini se, napravio dobru računicu. Raskol između Sirize i PASOK-a, „nove i stare levice“, kao mogućih partnera je i dalje dubok – Andrulakis je i tokom minule kampanje optuživao Ciprasovu stranku da mu „krade glasače“. Uz to, i komunisti i desničari nisu pokazali volju da se udružuju s drugoplasiranom i trećeplasiranom strankom radi pravljenja zajedničkog kabineta. Ako se, u međuvremenu, pokaže da koaliciona vlada nije moguća, biće imenovan privremeni kabinet i raspisan drugi krug izbora koji bi bili održani krajem juna ili početkom jula.
Izborni rezultat je pokazao da Grci i dalje imaju najviše poverenja u ND, pod čijim je vođstvom zemlja minulih godina beležila rast društvenog proizvoda koji je lane bio oko šest procenata. Vrlo izraženo nezadovoljstvo naroda prema Micotakisovoj vladi, posle velike železničke nesreće u februaru, kada je, „zbog nemara države“, stradalo 57 ljudi, uglavnom mladih, i zbog afere prisluškivanja, u međuvremenu je, očigledno, splasnulo ne donevši očekivani priliv glasova opozicionom bloku, predvođenom Sirizom. Većini građana su, očigledno, prijala i Micotakisova obećanja da će nova vlada Nove demokratije nastaviti započete reforme, podići plate i penzije, poboljšati zdravstveni sistem (koji je dosta slabosti pokazao u vreme korone), garantovati bezbednost zemlje i voditi uravnoteženu spoljnu politiku, čiji kurs određuje članstvo Grčke i Evropskoj uniji i NATO-u. Na predizbornim mitinzima je isticao i želju da se grade bolji odnosi sa Turskom, minulih godina obeleženi sa dosta oscilacije pa i opasnih zaoštravanja. Kad je o Srbiji reč, valja podsetiti da su u vreme Micotakisove vlade učestale procene da je Grčka „najslabija karika“ među članicama EU koje nisu priznale nezavisnost lažne države Kosovo. Neprijatno iznenađenje za nas bila je nedavna uzdržanost Grčke na glasanju za prijem „Kosova“ u Savet Evrope, što su osudili Micotakisovi politički rivali na domaćoj sceni, ali i mnogi „obični Grci“.
Kirijakos Micotakis (55), harvardski đak i stručnjak za javnu upravu, dugo je u politici – pojedini hroničari kažu „od rođenja“, jer potiče iz jedne od najmoćnijih grčkih političkih dinastija. Pre nego što je postao premijer, bio je ministar. Njegov otac Konstantin Micotakis i sam je bio premijer u poslednjoj deceniji prošlog veka. Dora Bakojani, Kirijakisova sestra, bila je gradonačelnica Atine, a potom i šef grčke diplomatije. Kostas Bakojanis, Dorin sin, zasad je „dogurao“ do prvog čoveka grčke prestonice, a ambicije su mu, kažu, mnogo veće. Kirijakos Micotakis je oženjen i ima troje dece.

LOŠE PROCENE SIRIZE Cipras je čestitao pobedu glavnom rivalu, ocenivši da je ishod izbora „ekstremno negativan“ za njegovu Sirizu, koja je izgubila i neka tradicionalna uporišta, poput Krita. U ovoj stranci su, smatraju analitičari, napravili nekoliko loših procena, osim što su više kritikovali ND nego što su naciji nudili rešenja za probleme. Pogrešili su u predviđanju da će za njih glasati većina iz novog talasa birača, tj. mladi od 17 godina koji su sada prvi put izašli na glasačka mesta, a nije se, po svemu sudeći, ostvarilo ni očekivanje da će najviše pristalica iz, pred izbore zabranjene, ekstremno desničarske Nacionalne grčke partije podržati baš Ciprasa. Dvadesetak procenata zaostatka za glavnim liderom je vrlo neprijatan udarac za ovu partiju, koja je Grčku vodila u teškim godinama dužničke krize od 2015. do 2019. Ovi izbori su otkrili još jedan trend koji nije obradovao Sirizu. Reč je o usponu, nekad dugovladajućeg, socijalističkog PASOK-a, koji je osvojio skoro tri odsto više glasova nego što mu je predviđano i u najoptimističkijim prognozama. Uprkos svemu, Cipras je najavio nastavak političke borbe uz jačanje stranačke kohezije koja, očigledno, nije na visokom nivou.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *