У сусрет 30. Копаоник бизнис форуму
Живот, нажалост, није саткан само од лепих већ и од тренутака које памтимо по непријатности. Ови други се не могу избећи, али могу њихове негативне последице. Овако причу о значају осигурања започиње професорка Правног факултета Наташа Петровић Томић, модератор панела о осигурању на Копаоник бизнис форуму.„Бесмислено је плашити се нечега унапред, али је мудро управљати ризиком. Осигурање није само вештина заштите од могућих ризика већ производ који је неретко од животног значаја. Његова заштитна улога долази до изражаја и у погледу лоших вести, али и лепих догађаја, какав су куповина стана, рођење детета, почетак студирања…“, каже професорка.
Код нас људи, неретко, погрешно схватају осигурање. Да ли је то тачно?
То је углавном тачно. Куповина осигурања је инвестиција, а не трошак. То је инвестирање у личну или сигурност породице, фирме, запослених, у смислу имовинске или здравствене заштите. За своје трошкове одговорни сте искључиво ви, а полисом осигурања обезбеђујете сигурну будућност. На вама је одлука у коју полису да уложите, а не да ли да уложите.
Представници индустрије осигурања задовољни су резултатима из претходне деценије. Ипак, колико се може веровати осигурању?
Индустрија осигурања враћа око 60 одсто прикупљене премије кроз исплаћене штете. Ако је прикупљена премија у години за нама виша од милијарду евра, то значи да је око 600 милиона евра враћено грађанима кроз исплату штета. Осигурање је и високо регулисана делатност и зато му треба веровати. Ту мислим на константну контролу НБС као регулатора тржишта
Традиционални спонзор Форума и организатор панела је Удружење осигуравача Србије. Генерални секретар Удружења Душко Јовановић каже да је тренутно најважнија тема у тој индустрији осигурање од катастрофалних ризика: „Земљотрес у Турској, и његове стравичне последице по животе и имовину, актуелизују тему осигурања од катастрофалних ризика, какви су земљотрес или поплаве. У Србији су катастрофалне поплаве уобичајене, а и на нашем трусном подручју могући су земљотреси с тешким последицама. Полиса осигурања од катастрофалних ризика требало би да буде обавезна, јер ако је сви буду куповали, неће бити скупа.“
Ко има корист од полисе која би за грађане била обавезна?
– Грађани, јер би та полиса решила проблем осигурања имовине, али и држава јер не би више сама финансирала санирање штета. Део прикупљених средстава осигуравачи би враћали кроз превентивне и инфраструктурне пројекте, што значи додатну корист за грађане и државу. С друге стране, иза наших осигуравача стајале би највеће реосигуравајуће куће, па ни рад друштава, у случају исплате огромне штете, не би био угрожен.
Јовановић каже и да наши грађани све више схватају да је осигурање инвестиција, а не трошак, па је и полиса осигурања све траженији производ.
„- Осигурање је кризу прошло без последица и нема застоја у исплати штета, нити ће их бити. Пандемија је свима донела минусе, али је осигурање стабилно. Све то највише захваљујући доброј сарадњи и подршци коју добијамо од гувернера Јоргованке Табаковић, као и примени препорука НБС“, наглашава Јовановић.
Индустрију осигурања на Копаоник бизнис форуму представљаће председници ИО Дунава, Ђенералија и WinerStadtische осигурања – Ивана Соковић, Драган Филиповић и Зоран Благојевић. |
С посебном задовољством честита Савезу економиста Србије јубиларни 30. Форум. Специјални гост панела Милан Марић, звезда филма „Тома“, каже да о осигурању морамо да учимо јер је битно и за приватни и професионални живот.
„- Посао глумца је високо ризичан, јер снимање појединих сцена може да угрози професионални живот глумца. Ту су и продуцентске куће и осигурање њихове имовине. Од панела очекујем да сазнам да ли се и како те две индустрије могу приближити и да ли осигурање може више да се отвори према мојим колегама. У развијеним државама су уобичајена специјална и осигурања појединих делова тела, па ме занима да ли то може да заживи и код нас“, каже популарни глумац.
Панел о осигурању биће одржан 6. марта од 18.30 часова, уз директан пренос на јутјуб каналу Копаоник бизнис форума.