Скоро да се понављају идентичне амбивалентне реакције Београда на потезе Приштине и тамошњег премијера Аљбина Куртија, које се крећу између звецкања оружјем и безалтернативног мирног решења проблема наше јужне покрајине
У Србији се све више развејавају наде у добре намере Европске уније, њених представника и оних који стоје иза њих у случају проблема наше јужне покрајине Косова и Метохије. Све по систему један корак напред, два корака назад. Ако и дође до неког договора, малог компромиса, макар и трулог, Приштина се потруди да стави до знања да она не жели ништа мање од пуног признања, а до тога ће доћи, ако треба, и „пузајућом доктрином“ коју одреде њихови ментори.Нису се ни смирили коментари на тек постигнути енергетски споразум а Приштина отвара нови, односно само оживљава стари проблем који је већ неко време „висио у ваздуху“. Оно што је наједном букнуло пре годину дана, у међувремену развлачено и избегавано решење, нагло је „бачено“ на сто у једном, наизглед, врло деликатном моменту. Када је у „обиласку терена“ био специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.
ПРЕРЕГИСТРАЦИЈА ВОЗИЛА Влада у Приштини увела је реципроцитет за особе које са личном картом издатом у централној Србији улазе на Косово и Метохију, затим понудила могућност пререгистрације возила са српских на локалне – „РКС“ таблице, а одлучила је и да се настави са применом стикера за регистарске аутомобилске таблице.
Од 1. августа па све до 30. септембра ове године у 33 општинска центра на Косову и Метохији биће организован процес регистрације возила, а тиме и прелазак са, како кажу, „илегалних таблица“ на оне важеће према законима „њихове“ „државе“.
Да би, ваљда, одобровољио Србе са севера КиМ, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти је чак објавио видео-поруку на српском, у којој је позвао грађане на Косову и Метохији да пререгиструју своја возила до 30. септембра на таблице са РКС ознакама, без царине, техничког прегледа, а све у „тежњи да се успостави законитост и владавина права“.
ПРАВО ЛИЦЕ ЕУ Да ли случајно, или са изразитом намером, тек, приштинска одлука је „затекла“ изасланика Мирослава Лајчака који је управо дошао у посету Приштини и Београду после „славодобитног“ окончања енергетског споразума.
Е, ту је уследио онај моменат где ЕУ показује своје право лице. Док је Лајчак био разочаран реципрочним мерама и, глумећи „доброг полицајца“, затражио њихово моментално повлачење јер, како каже, једнострани акти подривају могућност обнављања дијалога, његов колега и портпарол Европске уније Петер Стано рекао је да сматра да „Косово“ има право да постепено укине КМ таблице које издаје Србија јер то, по његовим речима, произлази из споразума из дијалога о слободи кретања из 2011. и 2016. године. Стано је рекао и да је Брисел био обавештен, али не и консултован о плановима власти у Приштини који се односе на регистарске таблице и слободу кретања на територији Косова.
Наравно, у Београду је дошло до праве буре реаговања, те је, ваљда да би избегао шкакљива питања, Лајчак одлучио да се не појави пред новинарима са председником Србије Александром Вучићем, покушавајући да све завије у дипломатску обланду „нове ситуације“ која, ето, мења и „планове и теме“. Мало је вероватно да Лајчак није знао или очекивао оно што ће учинити Приштина, а још мање да је био у несагласју са својим „газдом“ у чије име је наступио портпарол Стано.
БЕОГРАДСКА ЛАВИНА Београдску лавину реакција први је покренуо председник Вучић држећи, и сам је то нагласио, најоштрију конференцију за медије са осмехом на лицу, посвећујући посебну пажњу, како је рекао, лажима „Квинте“ (незваничне „дружине“ за доношење одлука која се састоји од САД и велике четворке Западне Европе – Италије, Немачке, Велике Британије и Француске, која делује као „директоријум“ различитих субјеката као што су НАТО, Г7, Г20), при томе описујући Американце као најмање бахате и арогантне у односу на све друге (ваљда рачунајући на њихов утицај у Приштини јер су већ једном склањали Куртија с власти).
Исте те земље, са фајтерском упорношћу од нас траже да занемаримо наше националне интересе тако што ћемо одустати од војне неутралности, одрећи се Републике Српске, увести санкције Русији, дрско тражећи да подржимо интегритет Украјине док нам они отимају Косово и Метохију.
У том контексту су и речи председника Вучића. „И они су нама дали рок за ове таблице до 30. септембра, што значи да планирају општи напад на север Косова најкасније 1. октобра“, рећи ће Вучић, уз већ више пута поновљено упозорење: „Да допустимо нове ’Олује’, нови ’Бљесак’, тај филм нећете гледати…“, што је дало шлагворт министру полиције Александру Вулину да упита председника „колико још уцена и напада треба да стигне из Брисела, пре него се одлучите да питамо Србе да ли желе и политичку неутралност“.
Говорећи даље, Вучић је нагласио да од дијалога Београда и Приштине нема ништа и да не постоји ништа о чему би могло да се разговара после најновијих одлука Приштине. „Нема ништа од тога, пустите тај дијалог, све су то шупље приче. Какав дијалог, после оваквих одлука чему дијалог, о Заједници српских општина, а не смеју да залепе транспарент. О чему?“, упитао је Вучић, алудирајући на хапшење Србина Богдана Лабана на Газиместану само зато што је имао српску заставицу у аутомобилу. „Шта, је л’ то кривично дело? Рекао сам Лајчаку, замисли ти идеш са заставицом Словачке па те ухапсе и држе три сата у затвору у Приштини. На шта то личи?!“
СТИКЕРИ И ТАБЛИЦЕ А личи на оно што се догодило пре нешто мање од годину дана, када је Приштина забранила српске таблице, што је изазвало протесте Срба са севера КиМ који су два прелаза блокирали тешком механизацијом. Прелазе су, до зуба наоружане, обезбеђивале „косовске“ специјалне јединице (РОСУ), а с времена на време подручје су надлетали авиони Војске Србије.
Путници који прелазе преко Јариња били су принуђени да са „косовске“ стране пешице ходају око четири километара магистралним путем до самог прелаза, или назад, а у једном делу пута се провлаче између возила, да би се у неко време појавили и војници мисије Кфора. Тако су таблице са ознаком КМ (има их готово 9.500) које се издају у Србији постале неважеће, иако је то договорено Споразумом о слободи кретања који су Београд и Приштина потписали још 2011. године.
Тензије су превазиђене тако што су и на једне и на друге таблице стављани стикери који су прекривали ознаке, али до договора о коначном решењу није дошло, па је Приштина увела реципроцитет, ваљда да покаже да је држава иако је не признаје више од половине чланица УН и на свим међународним скуповима се појављује са звездицом и фуснотом која то објашњава.
У разјашњењу настале ситуације, уједно демантујући тврдње Петера Стана, директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић је за београдску „Политику“ нагласио да ЕУ као посредник у дијалогу треба да зна да постоје две врсте таблица, РКС и КС. Ове прве су таблице такозване Републике Косово, а друге су статусно неутралне а грађани је сами требало да се определе за једне или друге, нагласио је Петковић и подсетио да је у септембру 2020. Приштина једнострано донела одлуку којом је укинула статусно неутралне КС таблице. Оценио је да Приштина, најновијим једностраним потезима да се укину српске личне карте и регистарске таблице с регистарским ознакама КМ, ГЛ, ПР које издаје Република Србија, на најгрубљи начин, противправно, не само да врши институционално насиље према Србима на КиМ већ апсолутно крши све договоре и споразуме. „Пре свега споразуме о слободи кретања, али и најдиректније угрожава мир и стабилност на простору Западног Балкана“, рекао је Петковић.
РЕАКЦИЈЕ ОПОЗИЦИЈЕ Занимљиво је да су се они исти који су 2011. кумовали поменутим споразумима, дакле, данашња проевропска опозиција, у овим бурним данима састали с Лајчаком и, не марећи превише за националне интересе и искривљена тумачења ЕУ, своју негативну критику и нагласак ставили на Србију, у којој се, кажу, ствара неповољна атмосфера у којој се Албанци сматрају лошим а Европа као неко ко нам жели зло, уз оцену да у Србији нема дијалога о важним темама што не доприноси решавању проблема између Београда и Приштине. На разговор с Лајчаком дошли су председник Странке слободе и правде Драган Ђилас, председник Демократске странке Зоран Лутовац, Добрица Веселиновић из Покрета Не давимо Београд, Ђорђе Микетић из политичке организације Заједно и Стефан Јовановић, генерални секретар Народне странке.
Насупрот њима, коалиција НАДА је саопштила да је „сагласна с анализом председника Вучића о дугогодишњој непринципијелној политици већине држава ЕУ према решавању питања КиМ“, наглашавајући да су веровања у добронамерност ЕУ и САД и њихову приврженост поштовању међународног права недопустива наивност, а политика којој је приоритет чланство у ЕУ грешка с последицама о којима је и председник државе говорио после састанка с Мирославом Лајчаком, а на које Нови ДСС указује годинама, навео је председник Новог ДСС-а Милош Јовановић.
СРПСКА ЛИСТА Нападајући еврофилску опозицију у Србији, „Српска листа“ са КиМ саопштава да ће „Срби уз свог председника наћи најбољи пут за народ на КиМ“, уз ироничан нагласак да никада напади из Приштине нису прошли а да уз њих не иду напади, како кажу, квази Срба, квазипатриота и квазиотаџбинара који су више од деценије на власти наводно бранили Косово и Метохију. Они су, истичу, „бранили“ Косово и Метохију тако што су бежали у Румунију кад су у Приштини једнострано проглашавали независност, или тако што су дозвољавали да у мартовском погрому нестају српска села, убијају Србе и уништавају српске манастире а да при томе прстом нису мрднули.
Иако подржавају оштре коментаре на рачун владе у Приштини, представници „Српске листе“ не намеравају да јој откажу поверење. У складу с косовским уставом 10 посланичких места загарантовано је за српску мањину, а десет је загарантовано за друге мањине. Гарантована су и три министарска места, од чега су два намењена српској заједници, а једно је за остале мањине. Горан Ракић, тренутни потпредседник Владе „Републике Косово“ и министар администрације и локалне самоуправе (кршећи устав Курти није ни поставио другог српског министра), није се јавно изјашњавао о проблему који је изазвала влада у којој седи, нити је најавио оставку, као и приликом септембарске кризе о истом питању.
Иначе, када би дошло до оставке српског члана владе из „Српске листе“ која има свих десет мандата у скупштини тзв. Републике Косово, нови не би могао да буде изабран без подршке „Српске листе“ па би, вероватно, дошло до пада владе и нових избора, ако Курти не би нешто ново „избургијао“.
Уосталом, то је његов проблем а питање је зашто му Срби помажу. Или је и то неки прећутни договор, попут низа претходних, за који јавност не зна. Рецимо, како би се избегле санкције према Русији и још неки „незгодни“ захтеви који се пред Београд постављају. О томе ћемо сазнати тек када протекне неко време, а једном мора.
Preregistracija vozila, lične karte…
Od 1. avgusta u 33 opštinska centra na Kosovu i Metohiji biće organizovan proces preregistracije vozila, skidsnje “ilegalnih tablica” na one važeće prema zakonima “njihove” “države”? Šta čovek da kaže na ove “zavrzlame”? Prvo, u uvodnom, načelnom tekstu nije naveden “dokument” – Briselski sporazum koji proizvodi akcije, dogadjana na Kosovu, sporazum nije “naznačen” u načelu teksta. Drugo, nigde u Brisel. sporazumu ne piše Južna srpska pokrajina Kosovo i Metohije, niti se spominje reč Srbija. Treće, na kraju sporazuma: ostala dokumenta: integrisano upravljanje granicom, piše: Kosovo prepoznaje administrativne prelaze kao “granica” (za Kosovo granica). a Srbija prepoznaje kao “administrativna linija”: ako Srbi kreno do administrativne linije na Jarinje i Brnjak – ne mogu da predju na Kosovo jer je Kosovo-Albance granica!? To nema nigde u svetu. I Vučić je o tome javno govoriocitiram, da su “prelazi” za Srbiju administrativna linija, a Albanci smatraju, kako hoće, da je za njih granica, ali nije rekao da je “u sporazumu naznačena granica”? Četvrto, Kosovo demonstrira “državnu silu” da će oduzimati vozila Srba koja nisu preregistrovana na tablice “Republika Kosovo-RKS”. Sve “državne atribute” su dobili Briselskim sporazumom, još samo da sklope “kompromis” sa Vućićem o “sveobuhvatnom obavezujućem sporazumu o normalizaciji odnosa sa Srbijom” koje će im poslužiti za punopravno članstvo Kosova u SB UN-a. Zato sam ja u brojnim komentarima pisao da se “stopira-otkaže Briselski sporazum dok još ima vremena – da se zaustavi otimanje-predaja KiM. Ako u brojnim izjavama srpskih zvaničnika stoji da je Srbija sačuvala teritorijalni integritet, uz podršku mnogih država sveta – šta će preregistracija vozila i granica izmedju Srbije i Kosova?
OTVORENI BALKAN je takodje vezan za temu: kada je trebalo 2013 godine da se ispune zahtevi Prištine da Srbija zaustavi “paralelne, kriminalne i švercerske srpske strukture koje operišu na Sever Kosova” – to je perfidno iskorišten “izgovor” da Srbija sa Kosovom postavi “granilnu i carinske kontejnere na Jarinje i Brnjak: od administrativne linije (0tvoreni Balkan) – napavljena je “granca” – ZATVORENI BALKAN). Sada pred finalizaciju Briselskog sporazuma (svršen čin) da Kosovo i Srbija ostvare “medjusobno priznanje” za učlanjenje Kosova u UN – Javlja se inicijativa OTVORENI BALKAN (navodno bez granica, ekonomslo povezivanje je posebno) – u sklopu normalizacije odnosa za ostvarivanje “kompromisa” i “sveobuhvatnog obavezujućeg sporazuma” (za Kosovo u UN).
U Titovo vreme do 90-tih godina bio je “univerzalni OTVORENI BALKAN” sa administrativnim linijama izmedju Republika (sa raspadom Jugoslavije vraćene granice) i totalnom slobodom kretanja ljudi, usluga, robe i kapitala, to se zaboravlja. Sada se u Otvoreni Balkan umesto Slovenije i Hrvatske ubacuju Albanija i Kosovo (primljeno Vapingtonskim sporaumom u Mini Šengen), a i EU zvaničnici govore o šest država Otvoreni Balkan, i Dritan Abazi je u emisiji “OKO” RTS-1 rekao “šest država (sigurno i Kosovo”, čudno je da voditelj nije pitao koja je to šesta država pored planiranih: Srbija, S Makedonija, Albanija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina…? Odužio sam, hvala na razumevanju!