Откако је у пензији др Бранко Збутега, потомак породице с 500 година поморске традиције, проводи већи дио године на Прчању, недалеко од Котора, у троспратној каменој кући на обали мора, старој 300 година
Др Бранко Збутега (Sbutega), рођен 1948. у Београду, Бокељ је са Прчања. Оснивач је првог одјељења за лијечење тумора локомоторног система на Институту „Бањица“ у Београду, потом и начелник љекарског конзилијума. Пуних 40 година био је љекар стонотениске и тениске репрезентације Југославије. Након ратних 90-их обновио је постојање београдске подружнице которске Бокељске морнарице, чији је београдски оснивач био његов отац Вјекослав. Његов пак ђед Еуген био је оснивач дубровачке филијале Српске банке са сједиштем у Загребу.Имењак је и презимењак познатог католичког свећеника, дон Бранка Збутеге (1952–2006), чији је рођени брат био амбасадор Црне Горе у Ватикану, а данас је адмирал званично најстарије НВО на свијету, преко 12 вјекова старе Бокељске морнарице (since DCCCIX).
Откако је у пензији др Бранко Збутега, потомак породице с 500 година поморске традиције, проводи већи дио године на Прчању, недалеко од Котора, у троспратној каменој кући на обали мора, старој 300 година.
Да ли вашу кућу доживљавате као палату или као палацин? Из ког угла гледате на претке чији портрети висе на зидовима у породичном салону?
Неко би рекао да је палата, али ја је доживљавам као дом, јер је стварана генерацијама. Моја унучад су седмо колено под истим кровом, или пак сводом – јер је дом заправо породични храм.
На портрете предака који се у уљу налазе на платнима у салону гледам заиста као на иконостас.
Сви одреда су били капетани, вукови на мору. Мој деда Ђенко је био један од последњих капетана на једра. Презирао је пароброде, тврдећи да су им команданти бледе сенке наутичких предака. Машински погон убио је уметност једрења, обесмислио је вештину ловаца на бесплатни ветар.
Рођени брат мога деде Бепо био је командант јахте египатског краља Фарука, а отац Мондо и стриц Едвард Бокељи који су с далекоисточних мора донели у Залив рецептуру за производњу свиле.
Бродски топ са Мондовог једрењака је годинама на понти служио као битва за везивање барака, да би коначно завршио као поклон Госпи од Шкрпјела, пред Перастом, где се и данас налази.
Аутор сте промишљања по коме данашњу Боку Которску нико не заслужује. Како то? Да ли Црна Гора има рецепторе да схвати што је то Бока Которска?
Илустроваћу одговор примером… Пре десетак година покренуо сам акцију да се на которској Риви подигне споменик Иви Визину (Visin), првом Бокељу, Јужном Словену, који је својим бродом опловио свет. Обишао сам све ресорне министре и државне секретаре, културе, просвете и туризма, и после мора времена уложеног у вишесатне приче о значају Боке, Бокеља и поморске традиције, остао затечен потпуним неразумевањем са црногорске стране.
Када је реч о Бокељима, ту је ситуација сложенија.
Некако у исто време је започет и процес номинације „Бокељске морнарице“ за нематеријалну листу вредности при Унеску (UNESCO).
Цео поступак је праћен еуфоријом, али и издајом вредносних принципа организације старије од 1.200 година. Никада током историје „Бокељска морнарица“ није била ни српска ни млетачка а још мање француска или аустријска. Била је, по Статуту, бокељска.
Историјат необичне фотографије са британском краљицомУ вашем капетанском салону налази се и урамљена фотографија на којој се с групом студената године 1972. видите у првом плану – с тада младом британском краљицом Елизабетом II. Каква је историја ове необичне фотографије настале у Београду, у доба самоуправног социјализма? |
Ипак у номинационом акту намењеном комисији Унеска постала је хрватско-црногорска католичка удруга. Управо тим актом је избрисан властити идентитет и престала је бити бокељска.
Рекло би се да је дон Нико Луковић (1887–1970), у своје доба најобразованији Бокељ, а наизглед обичан жупник са Прчања, обиљежио ваше погледе на живот. Зашто ваш духовни ментор није постао бискуп за живота?
Дон Нико Луковић је педантни научник и нескривени хуманиста – пореклом из једне од најугледнијих заливских породица – свакако највећи интелектуалац Боке Которске 20. века. Од ране младости носио је у себи идеју уједињавања Јужних Словена која је утемељена на Скупштини на Прчању 1848. године.
Такав државни концепт је тада бурно прослављен топовским салвама са 40 бродова, што је Прчању дало епитет обалног епицентра родољубља и југословенства.
Као визионар и србофил, што му је замерено на путу успона до бискупа, Луковић је покушао да уједини будућу разједињену браћу, тако што је од велике жупске цркве на Прчању направио јединствену галерију савремене југословенске уметности, пуну скулптура и платана које потписују чувени Мештровић, Росандић, Стојановић, Митрић, Милуновић, Милосављевић, Липовац… Заслугом дон Ника Луковића, у Боки је подигнут први споменик Његошу у Црној Гори, и то, куриозитетно – у порти католичке жупне цркве на Прчању, 1954. године.
Ако је наука истинита спознаја сумње, онда је дон Нико Луковић био и остао највећи бокељолог.
МандраћСвојевремено сте подигли једину у Боки, приватну инфо-таблу на којој се налази приказан план вашег мандраћа из 1867. Пођемо ли од тога да је мандраћ одмориште за барке, шта видите, с лулом у зубима, док с клупе на врху мандраћа гледате пут Котора? |
Фото: Н.М.
Програмски формат Светионика јесте да бљеска с управо бококоторске нулте надморске. С једине географије на свијету на којој наш народ и даље живи уз море