СПЕЦИЈАЛНА операција руске војске у Украјини данас је ушла у 96. дан. Председник Украјине Владимир Зеленски отпустио је током посете Харковској области локалног шефа Службе безбедности Украјине. Представници ЕУ разматрају увођење шестог пакета антируских санкција, али за сада није постигнут договор о санкцијама на руску нафту.
Фото: Танјуг/АП
Пољска престала са бесплатном испоруком горива Украјини
Пољска је престала да испоручује гориво Украјини бесплатно и сада то ради за новац, изјавила је пољска министарка климе и животне средине Ана Москва у интервјуу за „Бизнис алерт“, јавља Спутњик.
– На почетку (специјалне операције)… давали смо ово гориво бесплатно. Тренутно су то комерцијалне испоруке ОРЛЕН-а – саопштила је министарка.
– Редовно их спроводимо, задржавајући приоритет испорука пољског тржишта. Компаније за гориво у Украјини се сналазе. Наше испоруке су одговор на кризу, али овај сектор је добро организован, тако да тамо постоји тржишни потенцијал – додала је она.
Уништена батерија италијанских хаубица
Руска војска уништила је батерију хаубица италијанске производње у Украјини. Министарство одбране објављује снимак.
Путин данас разговара са Ердоганом
Руски председник Владимир Путин ће данас одржати оперативни састанак са члановима Савета безбедности и обавити телефонски разговор са турским лидером Реџепом Тајипом Ердоганом
Оштећене три школе у Доњецку
ДНР је саопштила да су украјинске снаге напале центар Доњецка, три школе су оштећене – хуманитарна гимназија, 5. и 22. школа. Три особе су погинуле, а три су повређене, преноси Спутњик.
Градоначелник тог града је прецизирао да је у 22. школи двоје страдало, а 12 рањено, међу којима су двоје с тешким повредама, док је у 5. школи једна особа погинула.
Поред тога, једна особа је погинула током гранатирања Динамичке улице и још једна на раскрсници улица Генерала Антонова и 50. годишњице СССР-а.
Русија гранатирала хангар у бродоградилишту у Миколајеву
Министарство одбране Русије саопштило је данас да су њене снаге напале бродоградилиште у граду Миколајеву на југу Украјине.
Руска артиљерија је гранатирала хангар Океан у миколајевском бродоградилишту и уништила возила и другу опрему, саопштило је министарство, али Ројтерс није био у могућности да независно провери извештај.
Конашенков: „Руска авијација погодила 67 подручја концентрације људства Оружаних снага Украјине“
У руским ваздушним ударима уништено је 320 милитаната и 47 комада украјинског оружја за један дан, изјавио је у понедељак генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол руског министарства одбране.
Високопрецизне ракете са ваздушним лансирањем погодиле су два командна и осматрачница батаљона Оружаних снага Украјине, центар везе, као и 34 подручја концентрације људства и војне технике Оружаних снага Украјине“, рекао је генерал.
Фото: Ruptly/Printscreen
Руси оптужили Украјину за експлозију у Мелитопољу
– Иза терористичког напада у центру Мелитопоља стоји украјинска диверзантско-извиђачка група – изјавио је члан главног савета војно-цивилне администрације Запорошке области Владимир Рогов, преноси Спутњик.
– Иза терористичког напада стоји украјинска диверзантско-извиђачка група, али то је заправо терористичка група. Уверен сам да у региону треба појачати противтерористичке мере безбедности како би се спреччило да украјинске снаге застрашују становништво и покушавају да ометају миран живот – објаснио је Рогов за Спутњик.
Погинуло 40 Украјинаца у ЛНР
У сукобима у Луганској Народној Републици украјинске снаге су током протеклих 24 часа изгубиле су 40 припадника и четири оклопна транспортера и седам возила, саопштила је Народна милиција ЛНР.
„НАТО има право да ојача позиције у источном крилу“
Због специјалне операције Русије у Украјини НАТО има право да ојача позиције на источном крилу, изјавио је заменик генералног секретара НАТО Мирчеа Џоана.
– Они (Руси) су донели одлуке, обавезали су се (У Оснивачком акту Русија-НАТО) о ненападању својих суседа, што они и чине, и одржавању редовних консултација са НАТО-ом, што не чине… Стога мислим да овај Оснивачки акт у суштини не функционише због Русије – рекао је он за агенцију Франс прес.
– Сада немамо ограничења да имамо јаку позицију на источном крилу и гарантујемо да ће сваки квадратни центиметар територије НАТО-а бити заштићен чланом 5 (Повеље НАТО-а) и нашим савезницима – додао је Џоана.
Гувернер Луганска: „Руске снаге напредују из предграђа Северодоњецка“
– Нажалост, имамо разочаравајуће вести, непријатељ напредује ка граду – казао је Гајдај за украјинску државну телевизију, пренео је Ројтерс, јавља Танјуг.
Гувернер Луганска је нешто раније рекао да су руске трупе напале град свим оружјем, уз подршку из ваздуха, и ушле у његове југоисточне и североисточне делове.
Налет руских Су-25
Авиони су извршили ракетне нападе на објекте Оружаних снага Украјине у ниском лету и уништили прикривена непријатељска утврђења, опрему и наоружање.
Јака експлозија у центру Мелитопоља
У центру Мелитопоља одјекнула је јака експлозија, саопштио је члан главног савета војно-цивилне администрације Запорошке области Владимир Рогов.
Рогов је прецизирао да је центар града био испуњен црним димом.
Гаук: „Украјини треба испоручивати оружје“
Бивши немачки председник Јоахим Гаук сматра да су испоруке оружја Украјини сада неопходне за јачање њене одбрамбене способности.
– Без оружја савезника у светском рату Европа би била под влашћу нациста. Али и без тог историјског прегледа требало би да нам буде јасно да у садашњој ситуацији пре свега морамо дати реч Украјини – рекао је Гаук за лист „Билд“.
– Ако нам људи затим кажу: Желимо да се боримо за своју слободу, чак ризикујемо и животе, онда није наш посао да им са безбедног места објашњавамо шта је исправно – нагласио је он и додао да би то било „безосећајно и крајње надмено“.
На насеља Гољмовски и Доломитно испаљено 10 мина
Украјинске трупе пуцале су на насеља Голмовски и Доломитно, испаливши 10 мина калибра 120 милиметара, саопштило је представништво Доњецке Народне Републике у Заједничком центру за контролу и координацију режима прекида ватре.
Украјинске трупе су раније у понедељак испалиле шест граната калибра 122 мм на Голмовског, наводи агенција РИА Новости.
Украјинске трупе гранатирале су село Бајрак, испаливши пет граната калибра 122 мм, саопштило је представништво Доњецке Народне Републике у Заједничком центру за контролу и координацију режима прекида ватре.
Антируске санкције ће шкодити Јапану
Антируске санкције које је увео Токио на неки начин ће негативно утицати на рад 15.000 јапанских компанија које су пословале са Русијом, израчунали су локални медији.
Ердоган намерава да данас разговара са Путином и Зеленским
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган саопштио је намеру да данас разговара телефоном са руским и украјинским колегама, Владимиром Путином и Владимиром Зеленским, јавља Танјуг.
– Наравно, Русија неће позитивно гледати на те ствари (приступање Шведске и Финске НАТО). Русија је, пре свега, забринута због финског питања. Зашто? Зато што је ово гранична земља и зато не подржава чланство Финске у НАТО. У ствари, Русија не подржава улазак ниједне скандинавске земље у НАТО – рекао је Ердоган новинарима у недељу по повратку из посете Азербејџану, јавила је телевизија НТВ, пренео је ТАСС.
Фото: ЕПА
Путовање у Херсонску област се не препоручује
Путовање у Херсонску област из региона Украјине које контролишу кијевске власти је отворено, али данас није безбедно због непријатељстава, рекао је Кирил Стремоусов, заменик начелника војно-цивилне администрације региона.
– Пролаз у Херсонску област је данас отворен, али није препоручљиво ићи тамо – рекао је Стремоусов за РИА Новости.