ПУТ У МЕТОХИЈУ
Прометеј, Архив Војводине, РТС издаваштво
Истражујући војне операције Ибарске војске и Јаворске бригаде веома важни су нам били богати архивски фондови Војног архива у Београду. Иако су документарна сведочанства о војним операцијама српске војске услед девастације током два светска рата и лоших услова чувања у каснијем периоду фрагментарног карактера, документи проистекли радом Штаба Врховне команде и штабова Ибарске војске и Јаворске бригаде у самом рату, као и радом Главног ђенералштаба и Министарства војног у периоду непосредних ратних припрема, омогућили су нам да реконструишемо еволуциони пут српских ратних планова против Турске и начин сагледавања важности Рашке области и Метохије за Србију, мобилизацију и концентрацију српских трупа одређених за дејствовање на тим правцима, као и да реконструишемо припрему, ток и резултате њихових борбених дејстава. Посебно важне информације о животописима најзначајнијих српских официра који су командовали јединицама Ибарске војске и Јаворске бригаде у балканским ратовима, као и току њихове официрске службе пружио је архивски фонд досијеа персоналних података који се такође чува у Војном архиву. На многа питања на која документарни извори не дају јасне одговоре ова књига успева да одговори и тиме разреши поједине недоумице захваљујући богатим сведочанствима која се чувају превасходно у оставштини Милана Ж. Живановића, пуковника Стевана Ј. Илића и генерала Драгутина Милутиновића у Архиву САНУ. Од посебне важности су нам били необјављени и недовршени мемоарски спис команданта Ибарске војске генерала Михаила Живковића који се чува у Војном архиву, као и мемоари команданта Источног одреда Војске Краљевине Црне Горе сердара Јанка Вукотића. Романсирани мемоари Војислава Шикопарије који се као млад официр током Првог балканског рата борио у редовима Јаворске бригаде пружају живу слику ратног заноса и доживљаја рата млађе генерације српских официра. Исто тако, извештаји, сећања и утисци из балканских ратова угледног политичара и новинара Јаше Томића представљају живо приповедање о ратним напорима српске војске на просторима Косова, Метохије и Рашке области.
НЕВИДЉИВИ НЕПРИЈАТЕЉ – ВАРИОЛА ВЕРА 1972
Службени гласник, Београд
Прихватајући се истраживања епидемије великих богиња у Југославији 1972. године, Радина Вучетић је себи поставила задатак да анализира не само појаву болести и њен здравствено-историјски аспект већ да посматра изузетно сложен сплет процеса које је болест покренула у држави и југословенском друштву. Према речима проф. др Милана Ристовића, „не занемарујући један посебан вид овог сложеног феномена, свакодневицу и живот за време епидемије у градовима и селима у близини жаришта, у болницама и карантинима, ауторка даје слику људског понашања и реаговања, од пожртвованости, прихватања наметнутих мера, до страха, себичности, фатализма, сујеверја…“ Пред читаоцем је, истиче Ристовић, „одлично, и – што није чест случај у историографији – занимљиво написано штиво које нимало не губи од научне аналитичности“, док проф. др Зоран Радовановић у свом осврту на ову књигу каже да је управо њом „заокружен поглед на најскупљу, најдраматичнију, најобухватнију и најамбициознију акцију здравствене службе у послератној Југославији“.
КАПИЈА ФИЛОЗОФА
Лагуна, Београд
Многа класична филозофска дела, на пример Кантова „Критика чистог ума“ или Ничеова књига „Тако је говорио Заратустра“, спадају у општељудску културну баштину и испуњавају полице библиотека широм света, а ипак их многи никада нису прочитали. Филозоф Роберт Цимер прихватио се нимало лаког задатка да нам та дела „протумачи“ како би свима пружио прилику да их разумеју. Кратким приказима шеснаест кључних дела историје филозофије, почев од Платонове „Државе“ па до „Теорије праведности“ Џона Ролса, помаже читаоцу да закорачи у те мисаоне творевине. Цимер нам објашњава суштинске идеје изложене у сваком од тих дела, описује како су настала, као и њихово место и улогу у оквиру филозофске традиције, и све то повезује са животом и мишљењем самог писца. Захваљујући томе, ово је образовно и спознајно, али и забавно филозофско путовање!