Кључне тачке разговора Путина и Бајдена

 
Председник Русије Владимир Путин је свом америчком колеги Џозефу Бајдену током онлајн разговора говорио о „црвеним линијама“ и претњама које забрињавају Москву. Амерички председник је, са своје стране, изразио забринутост због заоштравања ситуације око Украјине, саопштио је помоћник руског лидера Јуриј Ушаков.

„Црвене линије“ и претње безбедности

Путин је Бајдену означио „црвене линије“ – даље напредовање НАТО-а на исток и размештање офанзивног наоружања у Украјини и другим земљама које се граниче са Русијом.
Руски лидер је, према речима његовог помоћника, такође рекао америчком колеги да, док је Вашингтон забринут због руских трупа на руском тлу, Москва је забринута за сопствену безбедност на глобалном нивоу.
Ушаков је парафразирао речи председника Русије.
 
„Путин је рекао да вас, Американце, брину наши батаљони на руској територији хиљадама километара од Сједињених Америчких Држава, а ми смо заиста забринути за нашу безбедност, безбедност Русије у глобалном смислу, у глобалним размерама. То је отприлике оно што је Путин прокоментарисао на крају разговора, сумирајући резултате“, прецизирао је Ушаков.
Одговарајући на питање о повлачењу трупа са граница са Украјином, Ушаков је навео да се „руске трупе налазе на својој територији и да никоме не прете, о томе је говорио председник“.
 
Како је приметио представник Кремља, Путин је такође директно изразио Бајдену забринутост што Украјина и НАТО јачају своје војне снаге.
„С тим у вези, наравно, (Путин) је изнео наше ставове о томе да су нам потребне одређене гаранције, укључујући правне гаранције, које осигуравају нашу безбедност и стварају услове за наш нормалан развој“, додао је он.
Бајден је, са своје стране, обећао свом руском колеги да ће разматрати забринутост Москве са америчким савезницима. Председници су се договорили да ће почети дијалог о томе, укључивањем својих представника и помоћника.

Много времена о Украјини

Тема Украјине је у разговору Путина и Бајдена однела „много времена“, објаснио је Ушаков. Руски лидер је обавестио свог колегу да Кијев не реализује и саботира Минске споразуме, као и да се одуговлачи преговарачки процес у оквиру контакт групе.
 
Са друге стране, Бајден је изразио забринутост САД и НАТО-а због премештања руских трупа у близини украјинских граница. Шеф Беле куће је, према речима Ушакова, такође упозорио Путина да САД спремају велике санкције у случају даље ескалације ситуације око Украјине.
„И економске, и финансијске, и политичке, које ће бити искоришћене ако ситуација око Украјине настави да ескалира“, објаснио је помоћник председника.
„Бајден је поменуо могуће санкционе мере. Оно што се раније говорило јавно и саопштавано нам разним каналима, сада је речено, али у прилично прихватљивој форми која је достојна председничког нивоа“, приметио је он.
Истовремено, Ушакову је било чудно питање да ли је Путин давао Бајдену гаранције да трупе неће бити послате у Украјину.
 
„О томе се није ни разговарало. Како слати трупе у Украјину? Шта је то? Инвазија, шта ли? О томе уопште није било говора“, нагласио је он.
На питање да ли то значи да нове америчке санкције не прете Русији, Ушаков је одговорио да за њих нема никаквог повода.

За решавање проблема потребне године

Ушаков је констатовао да онлајн самит Путина и Бајдена није донео никакве помаке, то је за сада тешко и очекивати, али су лидери показали спремност за рад и дијалог.
 
Он је напоменуо да ће Русији и Сједињеним Америчким Државама требати много времена да реше проблеме у односима.
„Нагомилало се толико проблема да ће бити потребно више месеци, можда чак и више година да се они разреше. Видећемо“, рекао је он.
Како је навео, Путин и Бајден схватају да не треба да прекидају дијалог и да они имају посебну одговорност за одржавање мира и стабилности. Лидери двеју земаља сматрају и да је неопходно тежити нормализацији односа и развоју сарадње.
„То је била преамбула разговора“, додао је Ушаков.

Проблем дипломатских мисија

Током преговора са Путином, Бајден је самоиницијативно покренуо питање рада дипломатских представништава, укључујући и недостатак особља у њима.
„Рекао је да се амбасадор у Москви жали да је генерално немогуће радити, нема довољно људи, нема дипломата, нема средстава за физичку заштиту амбасаде и нема њега самог“, испричао је Ушаков.
 
„Рекли смо да је то последица ваших (америчких) акција које сте ви (САД) почели да уводите пре пет година, када сте увели неке забране и ограничења нашим дипломатама и, што је најважније, почели да спроводите масовна протеривања руских дипломата и, што је веома важно, једноставно нам одузели дипломатску имовину“, истакао је помоћник председника.
Амерички председник је у разговору са Путином као први корак навео могућ приступ руским дипломатама конфискованој дипломатској имовини за процену њеног стања.
„Да би само погледали у каквом је стању наша одузета дипломатска имовина“, додао је Ушаков.

Разговор Путина и Бајдена

Разговор лидера двеју земаља одржан је у уторак у онлајн формату и трајао је око два сата.
Како је после састанка саопштила Бела кућа, Бајден је у разговору са Путином изразио забринутост због ситуације око Украјине, позвао на дипломатско решење и упозорио да ће на војну ескалацију уследити колективни одговор Запада у виду одлучних економских и других мера.
Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства“ објашњавајући да никога не угрожава и да нема намеру никога да напада, а изјаве о „агресији“ користе се као изговор за распоређивање све више војне технике НАТО-а у близини границе Русије.
ИЗВОР: https://rs.sputniknews.com/20211208/crvene-linije-i-ukrajina-o-cemu-su-razgovarali-putin-i-bajden-1132281738.html

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *