Udruženje osiguravača posvećeno povećanju bezbednosti u saobraćaju
Saobraćajna policija MUP Srbije dobila je uređaje kojima se otkrivaju vozači koji voze pod dejstvom narkotika. To su uređaji marke „Drager Drug test 5000 STK“ koji nepogrešivo otkrivaju prisustvo 8 vrsta psihoaktivnih supstanci. Ukupno 4 takva uređaja i 2.000 pripadajućih testova za uzimanje uzoraka telesne tečnosti i testiranje, doniralo je Udruženje osiguravača Srbije.Primopredaji opreme prisustvovao je i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, koji je poručio da je ova donacija značajan pomak za našu policiju, jer će sada moći mnogo više pijanih ili drogiranih vozača da isključi iz saobraćaja.
„Udruženje osiguravača Srbije još jednom je pokazalo koliko je socijalno odgovorno, koliko razmišlja o svojoj industriji, ali i koliko razmišlja o bezbednosti svih nas učesnika u saobraćaju. Nemojte sedati drogirani za volan. Svaka odgovornost je vaša. Ako ste drogirani, a mi to utvrdimo, bićete odgovorni za svaku štetu koju napravite i za vas osiguranje ne važi, baš kao što nema ni popusta kada je u pitanju krivična ili prekršajna odgovornost“, poručio je ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.
Generalni sekretar Udruženja osiguravača Srbije Duško Jovanović naglasio je da Udruženje nastavlja vrlo uspešnu saradnju s MUP-om. Jovanović je podsetio da je ove godine Udruženje osiguravača već doniralo više stotina hiljada evra za potrebe policije.
„Svi oni koji prouzrokuju određenu štetu, a pod uticajem su psihoaktivnih supstanci, postaju regresni dužnici industrije osiguranja. To znači da će morati da plate kompletnu štetu i ta obaveza ne zastareva. U prethodnom periodu imali smo slučajeve kada su ti dugovi dostizali i iznose od više stotina hiljada evra, što je veliki problem. Trebalo bi da svi vodimo računa i delujemo preventivno kako bismo smanjili štetu na našim putevima“, rekao je Jovanović.
Jovanović je podsetio da se šteta naplaćuje iz kompletne imovine regresnog dužnika, odnosno iz plate, penzije, pokretnih i nepokretnih stvari, potraživanja i svake druge imovine kojom on raspolaže, koju će steći ili naslediti.
Šta se dešava ako njegova imovina nije dovoljna da pokrije štetu?
Pre ili kasnije štetnik će steći neku imovinu ili platu iz koje ćemo se naplatiti. Ako se utvrdi da je neko rasprodao ili prepisao imovinu da bi izbegao tu obavezu, vodi se poseban parnični postupak sa ciljem da se iz te imovine namiri dug. Tu je i imovina stečena u braku koja predstavlja zajedničku imovinu supružnika. Iz polovine, koja pripada štetniku, možemo da se namirimo. U svakom slučaju, oni koji koriste drogu i takvi sedaju za volan dovode sebe u situaciju da do kraja života plaćaju štetu.
O kojim iznosima govorimo?
Iznosi mogu da budu višemilionski. Ukoliko u nezgodi pogine jedna osoba, naknada štete po osnovu duševnih bolova za smrt bliskog lica može da iznosi nekoliko miliona dinara. Na tu naknadu pravo imaju deca poginulog, supružnik, roditelji, brat i sestra ukoliko žive u trajnoj zajednici. Iznosi su veći ako su deca školskog uzrasta, jer se njima do kraja školovanja plaćaju troškovi školovanja – po osnovu izgubljenog izdržavanja. To može da bude i desetak hiljada dinara mesečno. Naravno, tu je i materijalna, odnosno šteta na vozilu oštećenih.
Da li je vožnja pod dejstvom droge jedini osnov za gubitak prava iz osiguranja?
Ne. Tu su još i vožnja pod dejstvom alkohola, korišćenje vozila na način koji nije u skladu sa njegovom namenom, ako vozač nema dozvolu za upravljanje vozilom određene kategorije, ako mu je vozačka dozvola oduzeta ili je isključen iz saobraćaja, ako je štetu prouzrokovao namerno, ukoliko je vozio tehnički neispravno vozilo, a da mu je to bilo poznato, odnosno ako je napustio mesto nezgode, a nije dao svoje lične i podatke o osiguranju. Po svim tim osnovama, vozač plaća kompletnu štetu koju je pričinio.