ИЗЛОГ КЊИГЕ

Милош Црњански
БЕОГРАД
Службени гласник, Београд

У овој књизи, чији је главни јунак један град, налазе се и три приче о њему: „Свитање Београда“, „Београд у снегу“, „Љубавно предграђе Београда“ и једна од најлепших песама – „Ламент над Београдом“. Преко 400 фотографија старог Београда дочараће вам овај узбудљив и незабораван град, град који се воли и у који се враћа.
„Сингидунум, најстарији назив града, по свој прилици је келтски. Вероватно су Келти ту саградили утврђења која су у IV веку пре н. е. освојила илирска племена. У доба Илира почиње крвава и драматична историја Београда, која се наставила све до данашњих дана. Римљани су утврђење звано Сингидунум коначно освојили у Августово доба. Римски путеви који су водили на исток пролазили су кроз Сингидунум, а они који су водили на запад кроз Таурунум, данашњи Земун…
По свом положају, Београд је један од најлепших градова у Европи. Александар Хумболт га је упоредио с Лисабоном, Истанбулом и Стокхолмом. Положај старе београдске тврђаве подсећао је великог југословенског научника Пупина, професора на Универзитету Колумбија у Њујорку, на Гибралтар. Лепота београдског предела одувек је мамила путнике. У Београд треба доћи лети и почетком јесени. Септембар и октобар нигде нису толико лепи.“

Малте Хервиг
МАЈСТОР СВИТАЊА: ПЕТЕР ХАНДКЕ – БИОГРАФИЈА
Лагуна, Београд

Петер Хандке је један од најконтроверзнијих и најплоднијих савремених писаца. Када је Шведска академија 10. октобра 2019. године обзнанила да је управо он добитник Нобелове награде за књижевност, уследила је међународна узбуна какве у историји ове награде још није било. Скоро нико није очекивао да ће писац вечито неприлагођен моди времена добити Нобелову награду. Награђени понајмање. Његову јавну слику обликују крајности: првосвештеник уметности, усамљени монах, пријатељ Срба. Колико истине стоји иза ових представа? Чини се да је и цео Хандкеов живот шетња између таквих крајности: између усамљености и љубави, страха од људи и жудње за славом, језика и политике, снова и света. Новинар и књижевни критичар Малте Хервиг дуго је разговарао са Хандкеом, његовом родбином, пријатељима, сапутницама и противницима и стекао увид у његове необјављене текстове. Резултат је свеобухватна биографија која анализира лик и дело овог великог писца. Посебно поглавље посвећено Југославији увелико осветљава Хандкеов политички и књижевни ангажман на нашим просторима. Биографија је богато илустрована и укључује досад необјављене фотографије, факсимиле страница дневника, као и Хандкеове цртеже и скице.

Мирослав Ж. Симић
ЈА, ДРАГ(ИЊ)А – СУДБИНЕ ДИНАСТИЈЕ ОБРЕНОВИЋ
Прометеј, Нови Сад

У маниру романтичарске историографије, Мирослав Ж. Симић је књижевним приступом и поетским изразом уз обиље историјских извора, биографски веома успешно приказао личност краљице Драге Обреновић. Рукопис поседује не само књижевну, већ и научну вредност. Ерудита Симић је коришћењем историјских извора и литературе, уз богат научни апарат превазишао оквире публицистике и методолошки приступио историјској науци у истраживању и проучавању једне тако значајне личности у српској историји. Његов списатељски стил у пракси је веома редак и занимљив, јер нам везано за један податак даје неколико драгоцених информација…
Драгиња Луњевица била је зналац више страних језика, писац, преводилац и новинар, пијанисткиња и играчица, бавила се цртањем и креирањем, пливањем и јахањем… Њен живот, како је и сама записала, одвијао се у матичњаку са седам ћелија: породична – везана за Милићеве Луњевице; духовна – за СП Цркву и Рафаиловиће; учевна – за школе, књижевност и уметност; нехотећа – за инжињера Машина; родољубна – за Србију; судбинска – за краља Александра, и историјска – за династију Обреновић. Токове развоја и промена ћелија Драгиног живота ова књига прати и испраћа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *