Povodom rasprave o izjavama predsednika SANU
Da li najučeniji, najmudriji i, pretpostavka je, najbolji među nama više ne mare za svoju zemlju i svoj narod, naročito onaj sateran u geta na okupiranom Kosovu i Metohiji?
Pišu Miloš Ković i Časlav D. Koprivica
Još nisu utihli odjeci povodom istupa predsednika SANU prof. Vladimira Kostića, koji je o Božiću podsetio javnost na svoj višegodišnji stav o tobožnjoj „izgubljenosti“ Kosova i Metohije, ali i o štetnosti borbe za njegov povratak u okrilje srpske države. Budući da je taj slučaj izazvao višestruku reakciju na različitim stranama, ali i da su pokrenuta pitanja koja nemaju nikakve veze sa stavom akademika Kostića i SANU prema Kosovu i Metohiji, verujemo da je potrebno da se istakne ono što je u čitavoj stvari najvažnije.IDEALISTIČKA ZABLUDA? Niko izvan SANU ne bi trebalo da se u ime same SANU bavi pitanjem ko će voditi tu ustanovu, jer to na svaki način spada u domen njene institucionalne autonomije. Nije primereno ni pozivanje na njeno raspuštanje i ponovno osnivanje – po čijim kriterijima i pod čijim nadzorom? Gde god ljudi, pa makar bili i najbolji, biraju, tu treba računati i na mogućnost nesavršenosti pojedinih izbora, što je prirođeno konačnosti karaktera realnih istorijskih institucija. Ako je toga bilo u SANU – a to se ne može isključiti, mada to NIJE predmet „slučaja Kostić“ – tada nešto takvo treba prihvatiti kao neminovnost istorijskog života kulturnih ustanova.
Ovo, međutim, ne znači da javnost nema pravo na stav o delovanju SANU, u okviru široko prihvaćene pretpostavke o tome šta ona jeste, odnosno šta oličava. Naime, naša javnost je, oslanjajući se na sopstveno, istorijsko iskustvo i po inerciji iz ne tako davnih vremena, pošla od toga da je Srpska akademija nauka i umetnosti najviša naučno-umetnička i kulturna ustanova srpskog naroda, u kojoj sede najpozvaniji i najdobronamerniji ljudi koji, pored ostalog, (i dalje) bdiju nad sudbinom svoga naroda i svoje zemlje. Pošavši od takvog iskustva i te pretpostavke, javnost je reagovala na nešto što joj je nepojmljivo. Je li to „idealistička“ zabluda, stvar potrebe naroda da veruje da najučeniji među nama brinu o našem blagostanju? Posmatrano s takvog (naivnog?) stanovišta, predsednik SANU, u čije bi institucionalno a priori trebalo da bude ugrađena regulativna ideja dobrobiti srpskog naroda, ne sme da javno zastupa antinacionalne stavove, u koje nesumnjivo spada i onaj o tobožnjoj bespredmetnosti naše odbrane sunarodnika, svetinja i države na Kosovu i Metohiji.
Akademija je nastala u vremenu borbe za oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda, i ona stoga za sve vreme svoga postojanja nije bila nekakav slobodni klub za neobavezno iznošenje i razmenu ličnih mnjenja – što bi bilo na liniji više puta iz Akademije ponovljenog stava da svako, pa i predsednik SANU, ima pravo na „lični stav“ o KiM – već ustanova čije je delovanje i postojanje neodvojivo od pretpostavljene ideje dobrobiti naroda i zemlje iz koje je ona institucionalno izrasla. Samo to može i sme da bude podsticaj za upliv spoljne javnosti u rad SANU. Lične potrebe pojedinaca, ambicije da uđu u SANU, ili povređenosti zbog toga što se to nije desilo, ne bi smele da imaju bilo kakve veze sa zabrinutošću javnosti i zajednice da li se SANU, naš ponos, i dalje oseća obavezanom time što nosi časni „prefiks“ Srpska.
STRATEGIJA SRODNA KOSTIĆEVOM STANOVIŠTU Zato, kada se uzburkaju duhovi zbog onoga šta se na nacionalnom planu dešava u SANU, to nije samo stvar trivijalnog argumenta da građani plaćaju SANU, pa stoga imaju pravo da znaju šta se radi „za njihov novac“. Uostalom, građani plaćaju i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, koji već najmanje tri i po godine najaktivnije radi na sprovođenju u delo svoje kosovoizručiteljske „strategije“, suštinski srodne kostićevskom stanovištu. U vezi s time, primećuje se da je kod nekih prorežimskih medija i iznajmljivih javnih intelektualaca („analitičara“) u toku koordinisan pokušaj da se jedino stav Aleksandra Kostića o KiM prikaže kao duboko sporan, što bi poslužilo kao dimna zavesa za nastavak Vučić–Kostićeve „Kosovske politike“.
Javnost je, međutim, duboko uznemirena sledećom spoznajom: ako čelnik SANU tvrdi da Kosovo i Metohija nije srpsko, i za to, vidimo, dobija (aktivnu ili pasivnu) podršku članova Akademije, da li to znači da najučeniji, najmudriji i, pretpostavka je, najbolji među nama više ne mare za svoju zemlju i svoj narod, naročito onaj sateran u geta na okupiranom Kosovu i Metohiji? U vezi s time javnost ima pravo da Akademiji uputi sledeće pitanje: Da li je za SANU Kosovo i Metohija deo Srbije? O tome najviša sekularna duhovna ustanova srpskog naroda naprosto mora imati jedinstveno i merodavno korporativno mnjenje, kao što ga je imala od svog nastanka.
Zastupanje stava o ne više srpskom Kosovu nedostojno je položaja predsednika SANU, bez obzira na nečije stručne kvalifikacije, u koje šira javnost ne bi trebalo da ulazi. Nedopustivo je, međutim, i kada se u kritikama povodom stava SANU o Kosovu i Metohiji prepoznaju tragovi javne i uporne kampanje smanjivanja broja žrtava i poricanja genocida nad Srbima u NDH. I kosovoizručiteljstvo i jasenovački revizionizam nanose srpskom narodu nenadoknadivu nacionalnu štetu.
Kakva adekvatna reč – “kosoizručiteljstvo”! Mic po mic, preko potpisivanja raznoraznih štetnih ugovora (o kojima nerod Srbije ne zna skoro ništa, a valjda bi morao da zna, sem ako nije na njegovu štetu pa se krije) i poklanjanja, jednog po jednog, atributa državnosti nakaznoj tvorevini nazvanoj R. Kosovo, radi se, punom parom, na tome – kosovoizručiteljstvu. I to počev od vrha države, pod masama i parolama koje bi trebalo da nam olakšaju “gutanje” i prihvatanje “realnosti”.
A realnost je, gospodo sledeća:
Kosovo i Metohija su deo Srbije. Dok to piše u Ustavu Srbije, tako i jeste, za svakog čoveka u ovoj zemlji, te rad na kosovoizručiteljstvu automatski potpada pod definiciju veleizdaje.
To što su Amerika, Nemačka, i… priznale Kosovo, ne menja činjenicu da više od polovine zemalja planete nije to učinila, uključujući najveće države sveta, isto kao što nije ni deo EU. Niti menja činjenicu da su brojne zemlje povukle svoja priznanja (treba nastaviti rad na povlačenju priznanja – kako može, na našu štetu, da nas obaveže smešni papirić iz Bele kuće? potpisan pod smešnim i ponižavajućim okolnostima) – jer je važeće međunarodno pravo na našoj strani. Jer rezolucija SB pod brojem 1244 još uvek važi. Jer Kosovo i Metohiju JOŠ NISMO POKLONILI… a na korak smo…
U tom smislu, ni predsednik SANU, koji, noseći teret prvog među najumnijim ljudima u zemlji, treba da prestane da pomaže u uveravanjima naroda da je Kosovo izgubljeno – jer nije, a ma šta on sam intimno mislio, NIKAD I NIGDE ne može da istupa kao obično privatno lice, jer svaka njegova reč ima veliku specifičnu težinu; od njega se, s pravom, očekuje da zastupa interese Srbije, a ne njenih neprijatelja, dokle god je međunarodno pravo na našoj strani. I dok još imamo one koji nas podržavaju, tj. dok ne dignu ruke kao od beznadežnog samodestruktivnog slučaja…
A SANU, naravno, MORA da izađe sa svojim zvaničnim stavom, a ne da se skriva iza debelih zidova , praveći se da radi nešto važnije nego što je, u ovom trenutku, pitanje opstanka, ne samo celovite Srbije, nego, bukvalno, njenog fizičkog postojanja u budućnosti.
Dakle, gospodo Koprivica i Koviću, šta je konačno ? Niko izvan Anus ne sme da dira u njihovu politiku, ali imamo pravo da protestujemo ? Ili tako nekako. Ali niko nije ništa drugo ni radio, čak ni govorio, osim što se predviđalo da se u zgodnom vremenu ta ustanova reformiše. Ovako, Vaš stav kao da propoveda pasivnost zarad principa. Lako se složiti sa Vama da u civilizacijske norme ne treba dirati, no naša kuća gori. Pogledajte šta rade savremeni učitelji i promoteri demokratije kad tamo neki Tramp malo skrene sa puta. Ovi naši alademici nisu samo skrenuli nego pogrešnim putem daleko odmaglili. Brojnim ustupcima naših vlasti pitanje Kosova pretvara se u lažnu ljušturu koja sve manje krije bilo kakav sadržaj. Političaru ovako odgovara jer lakše vlada, a mi šta ? Da se zadovoljimo povremenim tekstom na jednoj stranici Pečata. Previše je praznog mudrovanja tu.
Srpskoj akademiji nauka i umetnosti od sveg srca želim da se ne bruka kojekakvim izgovorima, nego da smogne snage – koju ima – pa da postavi izložbu o genocidu, koju je, svojevremeno, sprečila. To duguje svom preminulom članu kao autoru, ali i narodu Srbije koji željno čeka malo hrabrosti od svoje vrhunske institucije. I da, konačno, izađe sa studijom o broju žrtava genocida za vreme NDH. Zar nije vreme? toliko decenija je prošlo! Umanjivanjem neće ništa postići, jer istina je kao voda, uvek nađe sebi put. Jer postoje brojna dokumenta – revizija neće, na duže staze, uspeti. Bolje je da časno odužite svoj dug.