Prateći događaje oko predsedničkih izbora u Americi, globalna javnost, posebno njen deo nevoljan da se prikloni medijskim instant pakovanjima informativnog sadržaja, komentariše metaforama klasične drame – nešto je mutno u državi… Kako zemlja o kojoj je reč nije metaforična tvorevina već državna zajednica svetskog hegemona, pomenuto „mutno“ preliva se i negativitetom zrači u širem planetarnom javnom prostoru. „Verovatno prisustvujemo najkolosalnijem pokušaju državnog udara koji je svet video u proteklih pola veka“, kategoričan je u svojoj oceni publicista Stevan Gajić. Nije slučajno rekao „pokušaj“, jer nagoveštava i ono: „nije gotovo…“.
Povodom američkih predsedničkih izbora 2020. mnogostruko biva primenjiva zgodna fraza ništa više neće biti isto, a tačka preloma koja se dogodila u ravni medijske i političke prakse učinila je minuli 3. novembar graničnim datumom našeg vremena. Ova kompleksna geopolitička i sistemska tačka preloma na planetarnom nivou bila je očekivana i odavno najavljena, ali viđene dimenzije potresa malo ko je očekivao.
„Liberali i neoliberali su u velikoj meri ugroženi u celom svetu, njihova dominacija je ugrožena, njihova do sada gotovo neosporna supremacija ideološka je žestoko dovedena u pitanje i spremni su da učine sve i upotrebe sva dozvoljena i nedozvoljena sredstva da pokrenu goruća pitanja da bi ostali na vlasti i da bi jedan snažni talas suverenizma doveli u pitanje, odnosno srušili, a simbol tog suverenizma na zapadnoj hemisferi je Donald Tramp“, primetio je i naš profesor Ilija Kajtez, napomenuvši da duboka država nije spremna da čeka još četiri godine jer bi im tada kraj bio siguran. Na pitanje – šta je ovde stvarno tačka preloma, Kajtez je odgovorio: „Duboka država je spremna da ide i u jednu vrstu građanskog rata.“ Koliko spremna, to naslućujemo tek sada kada se aktuelnom predsedniku SAD preti da će iz Bele kuće izaći milom ili silom, a sve to bez obzira na rezultate brojanja glasova! Uz ostalo, na širokom medijskom i političkom frontu Zapada u toku je, kaže Gajić, „operacija navlačenja ludačke košulje svakome ko se usudi da primeti da nešto debelo nije u redu sa američkim izborima“.
Dakako da su se pred našim očima proteklih dana obistinila profesorska proročanstva, ali čak ni u njima, ma kako bila uznemirujuća, nema najave viđene dubine epohalnog preloma ili – preciznije rečeno – epohalnog posrnuća koje je upravo u toku. Ne beše ni nagoveštaja situacije da će predsedniku pobedničku ruku, umesto za to nadležnih institucija, podići voditelji najvećih medijskih mreža u Sjedinjenim Državama – AP, Rojters, Si-En-En, Ej-Bi-Si, Si-Bi-Es, En-Bi-Si i Foks. I da će ovo TV proglašenje novog predsednika, globalni mejnstrim, te njegove elite aminovati a da ne trepnu ili se bar učtivo zakašlju!
Takođe, u ranijim kritičkim promišljanjima, čak i u onim neoliberalima naklonjenijim, nema ni primisli o tome da će se cenzorska kominterna definitivno ustoličiti u redakcijama svetskih medija glavnog toka, pa će stoga biti „normalno i odgovorno“ da iz usta uštirkanih likova političkih TV komentatora saznajemo zbog čega se „mora“ uskratiti pravo govora zvaničnom (još uvek) predsedniku SAD, posebno u slučaju kada se proceni (!) da on „ne govori istinu“. Nova, orvelovska pravila totalne cenzure za mišljenja koja su oprečna stavovima ideoloških bogova globalnog medijskog mejnstrima i ostalih centara neoliberalne moći poznatih pod pseudonimom duboka država jesu jedna od dramatičnih promena koje su pripremane dugo, ali su njihovu ružnoću, bezobzirnost i nadobudnost razobličili ovi predsednički izbori.
Zbivanjima povodom američkih izbora posvećujemo značajan prostor u ovom broju Pečata. Planetarno važan događaj u okolnostima silovitog sučeljavanja svetskih sila – graditelja multipolarnog sveta u nastajanju, danas je globalna tačka preloma, damar dubljih pomeranja u stvaranju novog poretka. U tom smislu, ovde pominjemo i „zaglušujuće zvuke“ koji, poput buke mitskih jerihonskih truba, oglašavaju slom meke moći Amerike, o čemu govori Aleksandar Pavić. „Poverenje u američki sistem je trajno podriveno – i iznutra i spolja, i sa njim poverenje u nosioce vlasti i institucije koje oni predstavljaju (…) Na spoljnom planu, to će trajno oslabiti, a na sve većem delu zemaljske kugle i konačno uništiti sve bitne kapacitete američke tzv. meke moći.“
Sunovrat meke moći Amerike u ozračju ovih izbora jeste silovita tačka preloma. Često je, naime, s dobrim razlozima, isticano da je, jednako kao i tomahavkom, Amerika svet porobljavala i njime vladala namećući američke vrednosti, american way of life i s njim povezane „snove o sreći i slobodi za sve“, kao jedini „život vredan življenja“. Ređe je pak isticano upozorenje: „Američki interesi i američke vrednosti su nerazdvojni“ (Pit Butidžidž).
Suočavanje s rušenjem sveta vrednosnih iluzija događa se istovremeno s jasnom demonstracijom pravila i rasporeda moći u poretku zapadnog sveta. Oni čiji je politički, idejni i vrednosni izbor Džo Bajden apsolutno dominiraju u javno isturenom vrhu struktura zapadnih elita. Ko je sve požurio da, kako je duhovito primećeno, poljubi cipelu demokratskom kandidatu, u trenutku kada je u atmosferi histerije objavljena vest o njegovoj pobedi? Bila je to gotovo groteskna povorka štreberaja i ulizištva pred tronom moći neoliberalnih vladara. Malo ko je mario za izglednu mogućnost da se klanja preuranjeno. Ko je izostao, dobio je javne packe, jer u tom svetu važi: ko nije s nama taj je protiv nas!
Nova tačka preloma je i potpuno razotkrivanje da je neoliberalni centar moći kominterna kojoj polažu račune apsolutno svi – državnici, političari, važne face u svim domenima života. Pred Bajdenom hitro su se „čekirali“ Jens Stoltenberg i Greta Tunberg, Boris Džonson i Angela Merkel, kao i svi ostali mali i veliki ambiciozni i na moć i privilegije amišni u redovima vladajućih klasa Zapada.
Za samopoštovanje Srba lekovito beše to što srpski predsednik ne samo da se nije tiskao u prvim redovima za ritualno ljubljenje cipele sili vrhuške američkih demokrata već i što je, čini se, odmereno obavio ceremonijalni deo pozdrava predsedniku koga su – istina je to neporeciva – proglasile američke televizije.
„Ništa nije gotovo dok se ne završi (dok sve ne bude gotovo)“. Omiljena poštapalica amerikanaca na globlnom planu povodom izbora predsednika Amerike (Bajdena ili Trampa). Navedeni slogan se koristi posebno kada, u sumnjivim okolnostima, neko nastoji da proglasi „neopozivu istinu“.
Naznačena poštapalica-slogan: Ima „konstruktivan“ značaj ako se bazira na zakonskim-administrativnim principima (potpisivanje, usvajanje, dogovora, sporazuma, dokumenata, konačnog rešenja… na kraju pregovora kada se sve završi po dnevnom redu), a ima „destruktivan“ značaj ako se bazira na prejudiciranje konačnog rešenja (Briselski sporazum potpisan u startu, a ne na kraju kada se usaglase obe strane, Kosovo i Srbija, u pregovorima). Na primeru Briselskog sporazuma: U početnoj fazi pregovora Hašim Tači je izrazio veliko zadovoljstvo sporazumom…, a AV je rekao da „Ništa nije gotovo dok sve ne bude gotovo“: Da li je kopirao američku poštapalicu, da li zbog toga nije dostavio Briselski sporazum narodnoj skupštini na javnu debatu i ratifikaciju (dok sve ne bude gotovo, dok se konačno ne završi-finalizira Briselski sporazum – predaja teritorije)? Pod tim sloganom: Ništa nije gotovo dok sve ne bude gotovo – Briselski sporazum je doveden pred svršen ćin: Kosovo dobilo sve državne atribute – unutrašnji suverenitet, sada se vodi bitka da Kosovo dobije medjunarodni legalitet i članstvo u UN? STOP Briselskom sporazumu – predaji teritorije KiM?!