Na svetom mestu srpske duhovnosti

Obnovljena carska lavra manastira Žiča

U susret obeležavanju osam vekova autokefalnosti SPC, delegacija Ministarstva kulture Srbije, s resornim ministrom Vladanom Vukosavljevićem na čelu, posetila je manastir Žiču

Prilikom posete delegacije republičkog Ministarstva kulture manastiru Žiča održana je konferencija za novinare na kojoj je predstavljeno i vredno otkriće, izgubljena mermerna ploča s natpisom o obnovi ovog manastira, koja je prvi put bila otkrivena 1925. godine u manastirskoj porti. Reč o fragmentovanoj ploči koja je poslužila kao podloga za popločavanje iz vremena vladike Nikolaja (Velimirovića). Natpis govori o poslednjoj srednjovekovnoj obnovi Žiče, 1562. godine, u vreme mitropolita Zaharija. On je najverovatnije u zapustelom manastiru obnovio monaške kelije, palatu u severozapadnom delu manastira i spoljnu pripratu Spasove crkve.
Ministarstvo kulture je u godini jubileja, obeležavanja 800-godišnjice autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve, podržalo projekat radova na obnovi srpske carske lavre manastira Žiča, a koji obuhvata istraživačke radove na fasadi manastirske crkve, parterno uređenje porte i projekte statičke sanacije najugroženijih pratećih građevina.
Ministar Vladan Vukosavljević rekao je da je u periodu od 2016. do 2019. godine, za više projekata na manastiru, Ministarstvo kulture izdvojilo oko 37 miliona dinara.
„U protekle dve decenije bilo je stvari koje su mogle pedantnije da se urade. Bilo je i eksperimenata sa malterom na spoljnoj strani manastira Žiča koji traje osam vekova. Ali nema više starih majstora, a ni materijala. Sitne greške koje se javljaju jesu pouka i iskustvo za ubuduće. U Srbiji imamo vrsne stručnjake iz oblasti zaštite kulturnog nasleđa, a tu je i briga države koja će se povećavati“, izjavio je Vukosavljević.
Ministar kulture je napomenuo da u susret obeležavanju osam vekova autokefalnosti SPC imamo čemu da se radujemo i napomenuo da se posebna briga vodi o kulturnim spomenicima na KiM.
„Mi se danas nalazimo na jednom od najsvetijih i najvažnijih mesta srpske duhovne istorije, mestu proglašenja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve. Manastiru koji je svedočio i koji svedoči i o istoriji ove države i o istoriji ovog naroda“, kazao je Vukosavljević i podsetio na sudbinu manastira koji je bio razaran od strane neprijatelja, ali i od strane prirode brojnim zemljotresima.
„Uprkos nevoljama koje su ga snalazile, ovaj dragulj srpske kulture i duhovnosti opstao je 800 godina i mi danas imamo razloga za ponos kada se okrenemo nazad i pogledamo naše dugo istorijsko trajanje“, dodao je Vukosavljević, te rekao da je proglašenje samostalnosti Srpske pravoslavne crkve jedan od ključnih događaja u srpskoj istoriji, ali i izrazio nadu da će se kontinuirano ulagati napori na obnovi srpskog kulturnog nasleđa.
Centralna proslava obeležavanja 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve biće održana od 6. do 9. oktobra. Svečanost će početi 6. oktobra okupljanjem svih arhijereja i molitvenim proslavljanjem u manastiru Žiča, posle čega će program biti nastavljen u manastiru Studenica i u Kraljevu.
Arhijereji će 7. oktobra boraviti u duhovnom sedištu SPC – Pećkoj patrijaršiji, a svečana akademija biće održana 8. oktobra, u 20 sati, u Centru „Sava“ u Beogradu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *