Историјско наслеђе великих градова на календару
Фото-споменар Београда и Напуља
Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић угостио је протекле недеље у Старом двору председника италијанске асоцијације за културу Ђенероза ди Меју, који сваке године посебним календаром са уметничким фотографијама промовише сарадњу између градова
Ђенерозо ди Мео већ 18 година посвећује велику пажњу избору градова које представља на посебан начин. Увек су то развијени центри са значајним културно-историјским знаменитостима. За календар који ће обележити 2020. годину изабрао је Напуљ и Београд, а фотографије знаменитих зграда у календару дело су италијанског уметника Масима Листрија. Календар носи назив „Напуљ–Београд: Црно и бело“.
„Имао сам прилику да видим фотографије ентеријера знаменитости Београда као што су Геозавод, Музеј савремене уметности, Палата Србије, Бели двор, Крипта Храма Светог Саве, Саборне цркве и других и веома су ми се допале. Добра је и идеја да се на овај начин културно повезују два града. Драго ми је и да је Ђенерозо ди Мео ове године одабрао Београд који је, како ми је рекао, за њега град са богатом историјом и културом, али и посебним духом“, објаснио је градоначелник.
У Палати Србије у новембру овим поводом ће се одржати културна манифестација на којој ће бити промовисан календар за 2020. годину са фотографијама ентеријера знаменитости Београда и Напуља. Очекује се око 700 званица из Италије и из других европских земаља. Међу њима је велики број уметника, чланова краљевских породица као и пословних људи.
Многе званице ће први пут доћи у Београд и ово ће бити прилика да им се престоница Србије презентује преко уметности и културе.
Ђенерозо ди Мео протеклих година направио је календаре Истанбула, Беча, Лисабона, Берлина и Москве.
Почели „Дани европске баштине у Земуну“
Алманах Земуна пред публиком
Манифестација „Дани европске баштине“ почела је 10. септембра изложбом фотографија „Земун кроз простор и време“ Љиљане Аћимовић.
У организацији Туристичког друштва Земун изложба се одржава у простору Канцеларије за младе Градске општине Земун.
Изложба је алманах Земуна од краја 19. века до данас и важан документ континуитета друштвеног живота, навели су организатори, уз подсећање да је Земун био и центар спортских догађаја, од фудбала до регата на Дунаву, и забава на Лиду.
„Дани европске баштине у Земуну 2019“ нуде разноврстан и садржајан програм у двадесет различитих форми и на више локација до 15. октобра.
Презентација Београда у Москви
На Међународном сајму туризма „Leisure” у Москви, Туристичка организација Београда представила је туристичку понуду наше престонице, саопштено је из ове организације.
Током презентације истакнут је значај културно-историјских веза између наше две земље, затим богато наслеђе, као и познате атракције у нашем граду.
Према подацима Секретаријата за управу, број гостију из Русије је у сталном порасту. Од почетка године остварен је пораст од 37 одсто у броју остварених ноћења у нашој престоници у односу на исти период прошле године. Број руских туриста у јулу је био за 27 одсто већи у односу на јул прошле године, што потврђује значај пословних активности на овом туристичком тржишту.
Промоција Београда на тржишту Русије наставља се у Санкт Петербургу, на посебном промотивном догађају у хотелу „Crowne Plaza-Ligovski”, где ће представници туристичке привреде Санкт Петербурга имати прилике да се ближе упознају са актуелном туристичком понудом Београда и Србије.
Музеј афричке уметности
„Дани европске баштине 2019“
Предавање „Демократија у Африци“, антрополога Секуа Сидија Дијаваре из Малија, биће одржано 23. септембра, а филмско вече с пројекцијом чувеног хорор филма „Мумија“ из 1932. године 24. септембра
Музеј афричке уметности, у оквиру овогодишње манифестације „Дани европске баштине 2019“, представиће сву разноликост и богатство култура, традиције и обичаја афричких народа као неодвојивог дела светске културне баштине.
Бесплатна предавања, радионице и јавна вођења кроз сталну поставку и тематску изложбу овог музеја почела су 15. септембра.
Предавање „Демократија у Африци“, антрополога Секуа Сидија Дијаваре из Малија, биће одржано 23. септембра, а филмско вече с пројекцијом чувеног хорор филма „Мумија“ из 1932. године и разговор сафилмским редитељем Сашом Радојевићем 24. септембра.
Посебно бесплатно издање шетње „Културна баштина Топчидера“ одржаће се 28. септембра у 11 сати и обухватиће обилазак Музеја афричке уметности, Куће краља Петра и Архива Југославије.
У недељу, 29. септембра, од 11 сати одвијаће се два паралелна програма – за одрасле јавно вођење кроз тематску изложбу „Под лупом – староегипатске збирке у музејима у Србији“, док ће деца у радионици „Направи египатске картуше“ научити хијероглифске знакове који одговарају словима њиховог имена, нацртати их и направити од њих привеске за огрлице.
Детаљна сатница свих догађаја у оквиру манифестације „Дани европске баштине 2019“ може се наћи на сајту музеја: www.mau.rs.
Текстови се објављују као део Пројекта суфинансираног из буџета Града Београда, Градске управе, Секретаријата за информисање