Степенице до филмског неба

54. ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ КАРЛОВЕ ВАРИ

Светску премијеру у програму „Источно од Запада“ имао је српски дебитантски филм „Мамонга“ Стефана Малешевића, у главном такмичарском програму филм „Полусестра“ Словенца Дамјана Козолеа рађен је у копродукцији са Србијом, а у програму „Други поглед“ представљају се „Шавови“ Мирослава Терзића

Пише Дубравка Лакић

Сваке године свечано отварање карлововарског међународног филмског фестивала постаје велики догађај, прави уметнички чин о којем се после дуго прича. Овог пута оригинални балетско-акробатско-филмски перформанс у Великој фестивалској дворани био је у знаку универзалног филмског „баркода“, али и обележавања годишњице од победе „Плишане револуције“.

Узбудљив и динамичан сценски догађај, празник за очи и знак да је започео 54. филмски фестивал Карлове Вари, једна од шест међународних филмских манифестација на свету са ознаком А, чије је отварање зачинило присуство велике америчке глумице Џулијане Мур.

ШТА СЕ НУДИ „ИСТОЧНО ОД ЗАПАДА“ Славни чешки позоришни и филмски глумац Јиржи Бартошка, дугогодишњи председник и заштитно лице фестивала, са сцене је по традицији најавио све такмичарске програме и онај главни у којем је ове године 15 филмова што се равноправно такмиче за престижну награду „Кристални глобус“ и остала фестивалска одличја. Међу такмичарима је и словеначко-македонско-српски копродукцијски филм „Полусестра“ Дамјана Козолеа (за филм „Ноћни живот“ у Карловим Варима већ је освојио „Глобус“ за најбољу режију), који је на публику и критичаре оставио веома добар утисак. Реч је о готово камерној породичној драми у чијем фокусу је однос између сестара које нису истог етничког порекла нити су из истог очевог брака, а коју су заједно написали Козоле, Огњен Свиличић (хрватски сценариста и редитељ) и Урша Менарт, словеначка редитељка и сценаристкиња коју смо сада видели и као упечатљиву глумицу у једној од две главне женске улоге. Српски копродуцент овог филма је Јелена Митровић („Баш челик“), средства за филм обезбедило је и Министарство за културу Републике Србије преко нашег Филмског центра, а свој допринос као директор фотографије дао је наш врсни сниматељ Миладин Чолаковић…

У другом по важности такмичарском програму, популарном „Источно од Запада“, који је отворио дебитантски филм „Агина кућа“ редитељке са Косова (потписано без звездице) Лендите Зекирај, успешну светску премијеру имао је и српско-црногорско-босанскохерцеговачки филм „Мамонга“ београдског аутора Стефана Малешевића.

У чувеном барокном Градском театру где се одвија овај програм, у пуном гледалишту поклонила се велика екипа овог филма, чија је главна карактеристика „атмосферичност“ и поетичност филмских слика као резултат стваралачког разумевања између редитеља Малешевића и његовог директора фотографије Богдана Бабовића.

„Мамонга“

„Мамонга“ је необичан, и са структуралне тачке гледишта не баш уобичајен филм. Реч је, заправо, о наративном триптиху, о три кратке приче чија је заједничка нит проблем недостатка комуникације и разумевања међу људима. Филм је сниман на локацијама у Србији, Црној Гори и Босни, његови продуценти су Андријана Софранић, Александра Цвијетић и Стефан Малешевић (Србија), Емина Ганић (БиХ) и Бојана Радуловић (Црна Гора), а главне улоге тумаче: Марта Бјелица, Дражен Павловић, Наби Танг и Вук Јаношевић…

ПОНОВО „ШАВОВИ“ У популарном ревијалном програму „Други поглед“, у којем се приказују награђивани и високо оцењени филмови са свих великих светских филмских фестивала, налази се и српски филм „Шавови“ Мирослава Терзића, са Снежаном Богдановић у главној улози, остварење које је светску премијеру имало зимус на 69. Берлиналу, где су освојене и две награде у програму „Панорама“.

Овогодишње фестивалско издање у Карловим Варима доводи и америчког глумца и редитеља Кејсија Афлека и глумицу Патришу Кларксон, којој ће бити уручен председнички „Кристални глобус“, затим омаж Милошу Форману уз пројекцију документарног филма „Форман против Формана“, велику ретроспективу филмова недавно преминулог легендарног египатског редитеља Јусуфа Шанина, филмове Алмодовара, Бонг Јон Хоа, Марка Белокија, Џима Џармуша у паралелним програмима…

Филмски фестивал у Карловим Варима ове године нуди више од 250 филмова у дворанама размештеним у свим крајевима овог историјског бањског лечилишта, у којем десет празничних филмских дана нема спавања. Што од несносне буке од концерата под отвореним небом, који трају до рано у зору, што од касних филмских пројекција које се завршавају често и два сата иза поноћи. Све је подређено фестивалском празнику и највернијој и најупорнијој (и веома младој) публици, која је у стању да седи по степеништима и подовима у фестивалским дворанама и да у врећама за спавање испред фестивалске палате чека нови филмски дан. И биће тако све до 7. јула… 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *