Antijunaci – dramski protagonisti

Praizvedba u Zvezdara teatru: FELIKS

foto: Zvezdara teatar / Nikola Vukelić

Privržen literaturi Vladimira Kecmanovića, reditelj Darko Bajić, koji se potpisuje i kao koautor dramatizacije, objašnjava: „Feliks je predstava koja govori o dva prevaranta, ocu i sinu. Međutim, ona ima mnogo širi kontekst od priče o dva lika koji lažima i obmanama dolaze do svojih ličnih ciljeva. Taj kontekst govori o celom ovom svetu u kojem živimo”

Ohrabreni scenskim uspehom predstave Osama – kasaba u Njujorku, premijerno prikazane prošle godine u Zvezdara teatru, reditelj Darko Bajić i dramaturg Kosta Peševski nastavili su prenošenje romaneskne proze Vladimira Kecmanovića na pozorišnu scenu. Ponovo je ovaj književni stvaralac privukao njihovu pažnju najpre stoga što je uočio kako savremena praksa, koja doduše vlada prvenstveno u poslovnom svetu, ali je prisutna i u državnim političkim sferama, kao i u porodičnom životu mnogih, podrazumeva da je u ovom veku sve postalo relativno, pa se tako istina i laž tretiraju kao maltene istovetne životne činjenice. Naime, Kecmanovićev junak Simeon Rakić zvani Feliks, sada penzioner, na „originalan“ način uvećava svoje skromne prihode – umesto da se lamentirajući priseća lepe prošlosti, uronio je u biznis prodajući nepostojeće useljive stanove u centru Beograda. Međutim, u obavljanju tih prevarantskih poslova, kako ukazuje Kecmanović, Feliksa je sasvim neočekivano prošlost posetila, „i to sa pištoljem u ruci, u liku ogorčenog vanbračnog sina, koji je krenuo u poteru za sopstvenim identitetom, a centralni deo priče poprimio je karakter duodrame“.
Privržen Kecmanovićevoj literaturi, reditelj Darko Bajić, koji se potpisuje i kao koautor dramatizacije, objašnjava: „Feliks je predstava koja govori o dva prevaranta, ocu i sinu. Međutim, ona ima mnogo širi kontekst od priče o dva lika koji lažima i obmanama dolaze do svojih ličnih ciljeva. Taj kontekst govori o celom ovom svetu u kojem živimo. Svetu u kojem je sve postalo relativno, i istina i laž. U takvom svetu ovakva dva antiheroja postaju romantični junaci koji više vole da varaju nego da budu prevareni. A njihove sitne prevare možda su samo pobuna protiv sistema.“ S takvim polazištem Bajić je načinio hibridnu predstavu – tekst je tretirao kao kombinaciju drame i vodvilja sa elementima komedije naravi i komedije situacije. Problem je što čitav drugi čin nije ništa drugo do duodrama – žestoka rasprava između oca i sina. Pojaviće se kasnije i gastarbajter Miladin Gojkić, sa sinom Robertom i snahom Martinelom, operskom pevačicom, koja će na kraju otpevati opersku ariju, tako da smo se približili i melodrami!
Glumci su, svaki prema svome viđenju situacije, tumačili ličnosti iz Kecmanovićevog romana. Centralna osoba svakako je bio Milutin Mima Karadžić, koji se kao Feliks-Simeon svojski potrudio i uspeo da nam tog okorelog prevaranta predstavi kao rutiniranog i hladnokrvnog „poslovnog“ čoveka koga ništa ne može iznenaditi i koga teško šta može osujetiti u svakodnevnom delanju. Filip Hajduković kao sin Feliks-Dragan celokupnim držanjem i izgledom više je ličio na studenta umetnosti nego li na notornog razbojnika i propalicu. Andrijana Oliverić, kao Marina Pejčić, podsetila nas je svojom glumom, naročito u prvoj pojavi, na operetu ili mjuzikl, Marko Gvero sa uspehom je kao Miladin Gojkić izgradio komičnu figuru, koja je u svakoj pojavi izazivala smeh gledalaca. Nikola Cvetković u ulozi sina Miladinovog delovao je komično osobito kada se pojavio s puškom u rukama. Milena Damnjanović kao Martinela Gojkić, inače operska pevačica, lepo pevajući ispoljila je svoje velike umetničke ambicije…
Scenograf Magdalena Vlajić ostvarila je prikladni ambijent Feliks-Simeonovog stana, koji bi, ako ustreba, mogao lako da se proda. Potpuno raznolična kostimografska rešenja Marine Vukasović Medenice bila su u skladu s načinom odevanja kako u domaćoj sredini, tako i u našoj dijaspori.

Vladimir Kecmanović FELIKS

PISCI DRAMATIZACIJE: Kosta Peševski i Darko Bajić
POZORIŠTE Zvezdara teatar, Scena „Danilo Bata Stojković“
REDITELJ
Darko Bajić
SCENOGRAF Magdalena Vlajić
KOSTIMOGRAF Marina Vukasović Medenica
KOMPOZITOR Dejan Pejović

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *