REZOLUCIJA STOP GRUEVSKI!

Kako se Brisel umešao u spor Budimpešte i Skoplja oko azila za bivšeg makedonskog premijera

Poslanici Evropskog parlamenta (sa 470 glasova za, 116 protiv i 46 uzdržanih) usvojili su 29. novembra rezoluciju u kojoj je ocenjeno da je Makedonija (ima status kandidata za članstvo u EU od 2005. godine, ali još nije počela pristupne pregovore) ostvarila napredak u pravosudnim reformama. Navedeno je i da je ključno važno da Skoplje u narednoj godini postigne što opipljivije rezultate i u ekonomskim reformama, suzbijanju korupcije i slobodi medija, i, kao najvažnije – u rezoluciji o Makedoniji izneta je oštra kritika na račun Mađarske!

ŠAMAR U LICE EU Mađarski azil bivšem makedonskom premijeru Nikoli Gruevskom, naime, većina poslanika EP ocenila je kao novi „šamar“ mađarskog premijera Viktora Orbana u lice Evropske unije.
Evroposlanici su prihvatili amandman socijalista, liberala i zelenih (koji je potpisala Holanđanka Džudit Sargentini) i u tekst rezolucije uneli da je „Mađarska u slučaju Nikole Gruevskog intervenisala u unutrašnjim poslovima Makedonije, da Budimpešta imperativno mora da poštuje makedonski pravosudni sistem i vladavinu prava, preispita i poništi odluku o azilu i begunca izruči Skoplju na izdržavanje zatvorske kazne zbog zloupotrebe službenog položaja“…

CRVENI KARTON Novi „crveni“ karton Budimpešti iz glavnog grada Evropske unije!
„Najnovija Orbanova provokacija i nepoštovanje EU zakona povređuju jedinstvo čitavog niza odluka donetih u okviru spoljne i bezbednosne politike EU, kao i politike njenog proširenja. Još jedna svetska sramota za Mađarsku. Nadamo se da je ovaj slučaj, napokon, ubedio sve da Brisel pod hitno mora da se otarasi svog vrlo neprijatnog ’saveznika’,“ jedinstvena je bila poruka svih opozicionih stranaka u Mađarskoj.
Iz tabora vladajućeg Fidesa-KDNP aktuelnog premijera Mađarske pak poručuju da „Evropski parlament nema ovlašćenja u vezi s pitanjem ekstradicije Nikole Gruevskog. P(r)ozivanje u rezoluciji je politička poruka i javni pritisak bez pravne obaveze“. Još su dodali da je Mađarska vrlo posvećen sponzor evroatlantskih integracija zemalja Zapadnog Balkana, kao i da je tekst usvojene rezolucije pokazao da su za većinu evroposlanika važni samo migranti, a ne i oni koji su štitili svoje granice od masovnog ilegalnog ulaska tih izbeglica.

MAKEDONSKI ZAHTEVI Novi zahtev vlade Makedonije da Mađarska poništi odluku o davanju političkog azila i vrati Gruevskog, odnosno Rezolucije EP protiv Mađarske od koje se eksplicitno zahteva ekstradicija bivšeg makedonskog premijera pravosudnim organima matične zemlje (iz koje je pobegao 11. novembra), dovode vlade i jedne i druge države – a naročito Makedonije – u nove probleme.
Ta zemlja bi sledeće godine trebalo da pristupi NATO-u i otpočne pregovore o pristupanju EU. Sada se, međutim, Makedonijom širi strah da bi vlada Viktora Orbana i jedno i drugo mogla da blokira, ukoliko kabinet Zorana Zaeva bude previše insistirao na „slučaju Gruevski“. Jer Grčka je evroatlantske aspiracije Makedonije držala u „blokadi“ pune dve decenije. Još jedna Grčka Makedoniji (sigurno) nije potrebna. I Orban to zna.
To je mišljenje i većine mađarskih politikologa. Oni ne veruju da je Budimpešta zainteresovana za dodatnu eskalaciju. Dosad je balkanska politika Mađarske bila koherentna i pragmatična. Blokada Makedonije bila bi (novi) veliki problem Mađarskoj u Evropskoj uniji, a u slučaju blokade pristupa NATO-u – provocirala bi SAD.

ORBAN O GRUEVSKOM

„Znam tog čoveka, bio mi je kolega dugo godina. Bilo bi mnogo teže, ako ne i nemoguće odbraniti mađarsku granicu bez Nikole Gruevskog! Zato smo svog saveznika tretirali pošteno. Kada nas je pitao za pomoć, dobio je propisan proces. Nismo ga stavili iznad zakona. Proces koji se protiv Gruevskog vodi u Makedoniji je politički obojen! U toj zemlji se dešavaju kompleksne političke poteškoće i igre, a pravni sistem svakako je deo toga. Procesi u Makedoniji, u svakom slučaju, nisu imali uticaja na nas. Isključivo smo vodili računa da li je zahtev za azil pravno valjan. Odobren je jer je bio kompletno ispravan“, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban, te odbacio sve kritike koje stižu s međunarodnih adresa nazvavši ih radom organizacija i ljudi koji su (vrlo) bliski Đerđu Sorošu.

Jedan komentar

  1. Evratlatlantski licemeri iz Brisela nastavljaju po starom. Zaluđeni, ali i veoma motivisani svojim ličnim privilegijama koje imaju za zastupanje takvog naopakog stava izgubili su svaku meru. Obraz izgleda nisu nikad ni imali, jer da jesu ovakve stvari ne bi radili. Gde će i kako da završe kada ih vetrovi koji nadolaze oduvaju teško je reći. Ipak, očekivati je da se većina tih kameleona preobrati preko noći i čak postanu stegonoše nove priče pa još održe i neku pridiku onima koje danas proganjaju. Orban ponovo dokazuje mudrost, dalekovidost i, za političara veoma retku osobinu, poštenje! Kapa dole za ovog gospodina!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *