Izlog knjige

Mičel Koen
Politika u operi
„Službeni glasnik“, Beograd, 2018

Operska publika često zapaža da je politika prisutna na sceni ili je nadahnjuje. To prisustvo i nadahnuće tema su ove knjige. Govorimo o „političkim operama“ u širokom smislu: o operama koje se bave politikom ili političkim idejama, neposredno i posredno; ili koje govore ili sugerišu nešto važno o politici vremena u kojem su pisane (a ponekad i o našim vremenima – ili prividno tako). Opera je nastala u dobu koje je stvorilo pojam „moderne“ države ili, obuhvatnije, moderne politike. Bilo je to doba preobraženja u mnogim oblastima.
Dobitnik Nagrade PROSE za 2018. godinu, u oblasti muzike i scenskih umetnosti, koju dodeljuje Američko udruženje izdavača.

Milivoje Pavlović
Pisma sa dvostrukim dnom
„Službeni glasnik“, Beograd, 2018

Integralnoj verziji prepiske između Ćosića i Strugara, i njihovim komentarima, prethodi obimna studija o književnoj korespondenciji, ilustrovana fragmentima iz prepiske niza pisaca s razvijenom epistolarnom energijom (Andrić, Krleža, Crnjanski, Miljković, Kiš, Selimović i dr.), kao i vešto odabranim delovima prepiske dobro poznatih imena – od Platona, Svetog Save, despota Stefana Lazarevića do Njegoša, Vuka Karadžića, Dositeja i Hemingveja. Neka pisma su napisana s knedlom u grlu, a druga imaju dvostruko dno: podstiču linearnu vremenitost i svedoče o književnoj i vanknjiževnoj realnosti. U oba slučaja ostavljaju dubok trag i važan su element naše složene društvene slagalice.
Nagrada Vukove zadužbine za umetnost.

Ljiljana Dugalić
NA OBALI
„Riznica“, Zemun, 2018

Zbog zadivljujuće sugestivnosti kojom je pripovedano, a ispisano istinskim književnim umećem, ova potresna priča čita se bez daha. Duboka, nepokolebljiva vera glavne junakinje i sudbina njenog sina, dečaka neponovljive ličnosti s posebnim blagoslovom, sve je to okrepljujuće bolno, ali i čudesno divno proizašlo iz pera Ljiljane Dugalić, spisateljice ovenčane Andrićevom nagradom za pripovedanje.

Ranko Čolaković
OVIM REČIMA
„Svet knjige“, Beograd, 2018

Nova zbirka pesama Ranka Čolakovića koga je Drago Jovanović prepoznao kao pesnika urbane pustoši i razdrobljenog sveta, a Rajko Petrov Nogo kao stvaraoca koji je osvojio solidno mesto u savremenom bosanskohercegovačkom poetskom standardu. Pesme sakupljene i ispevane u periodu od 1968. do 2016, a zatim, po rečima autora, znatno i neznatno izmenjene.

Dr Budimir Potočan
KAKO SE OBRATITI LIČNOSTI NAJVIŠEG DRUŠTVENOG STATUSA
Megatrend univerzitet, Beograd, 2018

Knjiga „Kako se obratiti, osloviti ličnosti najvišeg društvenog statusa“ mogla bi se nazvati bukvarom i bontonom za novinare, i ne samo za novinare. Koliko je neverovatnije da je nismo imali, toliko je dragocenije što smo je dobili, kaže u uvodnoj reči Matija Bećković.
„Koliko je teško razumeti da je ona pionirski poduhvat dr Potočana, toliko je uočljivije koji sve naslovi nedostaju, a pripadaju istoj ediciji. Otud se bukvar za odrasle dr Potočana ukazuje i kao prolog za sve one koji nedostaju a deo su opšte kulture i davno dostignutih standarda profesionalne komunikacije u današnjoj civilizaciji koja je učinila sumnjivom svaku originalnost. I do sada smo oslovljavali i obraćali se ’ličnostima najvišeg društvenog statusa’, ali smo dovijanjem i nagađanjem dozivali neznanje i zaostajanje. Nije pismen onaj ko zna slova i ume da čita nego onaj čija je pismenost drugo ime za izgrađenost, produhovljenost i ukupnu unutrašnju vrednost. Pridržavajući se pravila, preporučujemo se na najubedljiviji i najjednostavniji način.“
Dr Potočan je ispisao knjigu u knjizi – u kojoj je razabrano i razgovetno naveo neophodna znanja o tim zvanjima koja su ujedno najvažniji izvori informisanja.
Kaže Bećković: „Ko je rekao A valja da kaže i B. Ovim prologom dr Budimir Potočan je jasno najavio da sledi i epilog,“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *