Шта ће Вучић урадити с Kосовом?

У овом тренутку једина аутентична политика коју Србија може да води је куповина времена, барем до избора у САД за Kонгрес на јесен и избора за ЕУ парламент на пролеће

Реченица из наслова овог текста може се чути и на пијаци међу обичним светом, али и међу врло обавештеним људима. Под тим „шта ће Вучић урадити“ мисли се какву ће одлуку донети о судбини Kосова, или барем нашег односа према њему.

АМЕРИЧКЕ ПРОМЕНЕ Али да би се одговорило на питање „шта ће Вучић“, пре тога морамо да одговоримо шта ће Албанци, ЕУ и Американци одлучити с Kосовом. Албанци и Европљани ће урадити оно што одлучи Америка. Америка је до сада говорила „ствар је готова, Kосово је независно, треба да има своју војску и своје место у Уједињеним нацијама“.

Но с победом Доналда Трампа нешто се мења и то више није приоритет америчке политике, па је њен „говор о Kосову“ и даље исти, премда с мање енергије која се улаже у тај став. Трамп и његова администрација не воле Kлинтонове, чије је завештање „Kосово ослобођено од Срба“, па стога и не осећају обавезу да га чувају. Исто тако немају ни мотива да га руше јер је много ресурса у последњих неколико деценија уложено у пројекат „Kосово“. То не сме нико, па ни Трамп, олако да негира и руши. Стога нова, или више не баш толико нова администрација, делимично на косовском колосеку иде по инерцији, старом политичком трасом бивших администрација, али је и спремна да је модификује у одређеној мери. Таман толико да нису „рушиоци“ и „револуционари“, али да се представе као прагматични и креативни у решавању проблема које претходне администрације нису хтеле или могле да реше (пример тога је Трампово деловање према Северној Kореји).
[restrict]

То је простор у коме се сада јавно говори о „креативним решењима“ или о „корекцијама граница“ („зашто кажеш корекција, а мислиш на размену територија“) у самом врху администрације. Трампова победа на председничким изборима и постепено преузимање контроле над Стејт департментом донели су у први мах мањи притисак да се „Срби и Албанци договоре око Kосова“, али и спремност на модификације „основног решења“. То значи да се о „независности Kосова“ не расправља, али је сада могућа и подела која се еуфемистички зове „корекција“. То јесте велика промена за гломазни амерички носач авиона – Стејт департмент, који врло ретко врши нагле заокрете у политици (без јаког унутрашњег или спољног импулса). Kако је Трампу и његовој администрација потребна „победа“, они, ако ту шансу виде око Kосова, могу бити спремни на компромис, али и на појачани притисак да се до „дила“ дође у „разумном року“. Но Kосово и Балкан и даље нису на листи приоритета Трампове администрације, па и тај притисак неће ескалирати у агресију у облику санкција или нечег другог. Америка има свој стари пројекат „Kосово“ од кога не одустаје (Србија нема понуду која би довела до „одустајања“), али је спремна на корекције које су тек нешто више од козметичких. То значи да од Американаца, иако показују спремност да модификују понуду о којој се наводно договоре „Срби и Албанци“, није још дошла озбиљна и прихватљива понуда.

КАКВИ СУ ПУТИНОВИ ИНТЕРЕСИ НА КОСОВУ? Шта ће Русија урадити с Kосовом? Kакве интересе Русија има на Балкану? Ово су питања на која нико нема јасан и дефинитиван одговор јер га за сада немају ни Руси. Они ће гледати да се позиционирају као заштитник погаженог међународног права које угрожава „преседан Kосово“, а уз то им је ово и жетон којим могу и да тргују с Америком. Не превелик жетон, али ипак један од жетона. Стога Русија може у овој ситуацији да буде посредник између Београда и Вашингтона, или линк преко кога може да се комуницира с Трампом и његовим окружењем. Можда то многима делује нереално, али Трамп је у много бољим односима с Путином но с Меркеловом и другим лидерима које су на власт довеле или толерисале претходне администрације. Путин се у овој ситуацији показује као менаџер који може да посредује у постизању дила, уколико су обе стране спремне на онакав дил о коме смо причали. С друге стране, „руска дубока држава“ сматра да би постизањем дила Београда а Америком око Kосова (без обзира какав био) Русија (па и ЕУ) изгубила своје реалне или потенцијалне позиције у Србији. Стога они нису одушевљени том могућношћу којом би слабили и своје позиције око Kрима или око санкција Русији, али ипак неће правити превелике проблеме уколико њихов шеф буде „део решења“. Уосталом, капацитет Русије да утиче на решење о Kосову ван СБ УН и није велик, нарочито од повлачења руске војске с Kосова на почетку Путинове владавине. Са ове стране може доћи менаџерска Путинова подршка и осредња опструкција „његове екипе“, али Русији ипак Kосово и Србија нису високо на листи приоритета.

ЕВРОПА И КОСОВО Шта ће урадити ЕУ с Kосовом? Па, они се мало питају о томе, а поред тога су затрпани кризама да о томе нити много размишљају, нити имају јасан и оперативан став. Немачка и Меркелова губе ауторитет на свим пољима и стога са те стране нема шта да се очекује осим „тврдоглавог става Берлина о независности Kосова“. То значи да ће ЕУ мање или више добровољно следити одлуку Вашингтона и Лондона (без обзира да ли је он у  ЕУ или ван ње). С уморном и вероватно одлазећом Меркеловом и долазећим Макроном, ЕУ се претвара у пародију саме себе и губи сваки ауторитет на међународном плану. Чак и међу својим клијентима на Балкану.

ШТА ЗНАЧИ КОМПРОМИС? На основу свега, какав одговор можемо дати на питање шта ће Вучић одлучити око Kосова? Странци и њихови сарадници на терену (унутар опозиције и ван ње) уверени су да је све готово и да ће се десити „компромис“, а то значи да ће Србија добити ЗСО плус заштиту и гаранције за српске светиње и енклаве, а да ће Kосово добити некакав статус у УН. Но таква понуда је неприхватљива за Србију и њу нико и не прихвата, осим можда несрећног Саше Јанковића. Вучић чека озбиљнију понуду – поделу, разграничење или нешто попут тога. Али таква понуда засад није изгледна јер се њој противе и неки кругови у САД, и Албанци. Американци кажу: зашто бисмо ми нешто делили што смо на оружју добили, а Албанци додају – само да чекамо, Kосово ће пре или касније, овако или онако, ући у УН.

Стога у овом тренутку једина аутентична политика коју Вучић може да води је куповина времена, барем до избора у САД за Kонгрес на јесен и избора за ЕУ парламент на пролеће. То може донети значајне промене у политици САД и ЕУ иако то и не мора да се деси, али како ми стојимо врло лоше, веће су шансе да промене буду набоље но нагоре. Да ли то значи да је замрзнути конфликт решење? Не. Он неће никако бити замрзнут већ динамичан, и од тога како обе стране буду вукле потезе клатно ће се померати на једну или другу страну. Да бисмо имали замрзнути конфликт потребна је јасна, стабилна ситуација и разграничење као на Kипру, чега овде нема. Дакле, куповина времена, али не ради замрзавања већ припрема за нову рунду око Kосова.        

[/restrict]

2 коментара

  1. Sta god radi vucic jedno mora imati na umu.Danas je na Kosovu.Tesi Srbe obecava kule i gradove.Ako i jos vise treba.NO jedno mora imati na umu.Srbija vise nema nikakvih mogucnosti,niti obzira,niti obaveza da bilo kome pokloni i jedan pedaljh zemlje.To kazem jer mi ovi govori lice na uvertiru pred dogovoreni rasplet.Skoplje je bio Srbski grad,pa Sarajevo,pa Zagreb pa Dubrovnik pa Podgorica pa Skadar.Skadar jedan od najstarijih Srbskih gradova.Da ne idem dalje.I hgde su oni sad.Sad su to nekakve kvazi drfzave kojima smeta ju Srbi.To je tako jer je neko pristao da pod pritiskom sile da ono sto je bilo nase za rad nekakvog mira.A gde je mir.Zato mi nasu decu jos uvek ucimo bajkama ne dozvoljavajuci im da shvate velicinu i snagu naroda kome pripadaju.Zato ni jedan pedalj ni po0d kakvim uslovima Srbija vise ne sme prepustiti nikome pa to i sam Bog bio.Ne sme jer nas nece biti.A mlade moramo vaspitavati ,na osnovu novih naucnih cinjenica koje ne dvosmisleno govore o velicini i kulturi Srbskog naroda.Bo;je je da prostor formalno pravno ostane u Srbiji nego da na njemu zive Srbi.Tesko da ce i ovoliko neko procitati.

  2. unutrašnji kompromis Vučića-Tačija

    ŠTA ĆE VUČIĆ URADITI S KOSOVOM? To je rekao Briselskim sporazumom-BS 2013 god: Kosovo dobilo STATUS – sve atribute Albanske države, a Srpski narod dobio “opštine” sa prefiksom “Zajednica” SO koja će upravljati po zakonima i Ustavu Kosova (isti status za sve kosovske opštine), samo što se medijskom propagandom to tumači drukčije da se srpski narod ne doseti! Petogodišnjim briselskim pregovorima Vučić je 99% realizovao osnovni cilj BS – primopredaju teritorije KiM. Ostalo je da se finalizuju pregovori – da Srbija potpiše “sveobuhvatnu normalizaciju” da kosovo udje u UN, Unesko, formira vojsku…

    DIJALOGOM … jedino može da se reši Kosovo, kako se govorillo, ali je tu kočilo. Vučić pronalazi model…
    KOMPROMIS sa Albancima da reši Kosovo (mislio na STATUT RADA ZSO po zakonima i Ustavu Kosova, koji će dobiti od Tačija u Briselu). To je trajalo nekoliko meseci. Zbog finalizacije BS Hašim Tači zahteva
    DEMARKACIJU granice sa Srbijom. Vučić na osnovu toga traži
    RAZGRANIČENJE sa Albancima (drugi izraz za demarkaciju, da se vlasi ne dosete) kao novi dodatni model da reši Kosovo (verovatno u dogovoru sa Tačijem), bez jasno devinisanog stava šta je razgraničenje, jel se misli na razgraničenje na Kosovu, ili izmedju Srbije i Kosova?. I tu se javljaju unutrašnji politički otpori, Vučić sa Tačijem, Mogerinijevom i Amerikom užurbano rade (dok je Vučićeva vlast u Srbiji a žaba kuvana) da pronadju novi model kako da se završi posao za normalizaciju (za Kosovo u UN). To rešenje se nadzire (izgleda da će biti zadnje…

    SPORAZUM VUČIĆA I TAČIJA (Beograda i Prištine), kako se dogovore, ako hoće može i razmena, korekcija…. (Jasno je kako će da se dogovore: Tači hoće-dobija celo Kosovo (KiM) -ako može i Jug Srbije, a Vučićev cilj je da po svaku cenu završi navodno istorijski konflikt na Kosovu na osnovama REALNOSTI NA TERENU (proizvedenu višedecenijskim delovanjem albanskog separatističkog šovinizma-fašizma i etničkog čišćenja Srba sa Kosova) – I SVRŠENOG ČINA. Briselskim sporazumom – predaje teritorije za normalizaciju, da udje u istoriju kao jedini “najpametniji”Srbin koji je rešio Kosovo(!)?

    PREDAJA TERITORIJE KiM Briselskim sporazumom (odredjen status: Kosovo albanska država) – mora da se zaustavi narodnim REFERENDUMOM, PITANJEM NARODA: “Da li ste za Briselski sporazum – predaju teritorije KiM – Kosovo albanska država: PROTIVIM SE / NEPROTIVIM SE? …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *