Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je od Narodne skupštine RS da poništi Izveštaj komisije Vlade RS o događajima u Srebrenici i oko nje u periodu od 10. do 19. jula 1995. godine
Izveštaj čije ukidanje sada traži predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je, kako se navodi, usvojen „pod pritiskom“ još 2004. godine, a njegovo ukidanje je zatraženo pošto su ga srebrenička udruženja žrtava iskoristila za sastavljanje spiska s imenima 22.000 osoba čije učešće u zločinu u Srebrenici „treba preispitati“. Kako je nedavno izvestio „Dojče vele“, predsednica „Majki Srebrenice“ Munira Subašić uručila je taj spisak nemačkom istražiocu Klausu Zornu. Dodik je od Skupštine zatražio da obaveže Vladu da formira međunarodnu komisiju koja će ispitati ratna dešavanja u Srebrenici, uključujući i stradanje Srba, a ne samo Bošnjaka. Dodik je na sednici 14. avgusta zatražio i da Skupština zahteva od Vlade Srpske da formira posebnu komisiju koja će utvrditi stradanje Srba od 1991. do 1995. u Sarajevu, budući da, kako je naveo, Vlada Federacije BiH nije izvršila nalog Doma za ljudska prava o tom pitanju. „To je lažni izveštaj koji je napravljen da bi se vršila tortura nad Srbima i promenio karakter rata u BiH“, poručio je Dodik u Banjaluci.
Sporni izveštaj načinila je Komisija za Srebrenicu formirana pre 15 godina na zahtev Doma za ljudska prava, a 2004. usvojila ga je Vlada RS pod vođstvom premijera Dragana Mikerevića. Nakon usvajanja tog izveštaja tadašnji predsednik RS Dragan Čavić u javnom obraćanju građanima rekao je da događaji u Srebrenici od 10. do 19. jula predstavljaju crnu stranicu srpske istorije. U izveštaju se, između ostalog, navodi da je u Srebrenici za tih nekoliko dana jula „likvidirano više hiljada Bošnjaka, na način koji predstavlja teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, te da je izvršilac, pored ostalog, preduzeo mere prikrivanja zločina premeštanjem tela“.
Milorad Dodik je rekao da bi sporni izveštaj trebalo poništiti kako bi prestale manipulacije, pitajući se i kakvu nadležnost nad ovim prostorom ima nemačko pravosuđe, te dodao da će odbaciti pokušaj pribavljanja takve nadležnosti. „Dojče vele“ je izvestio da se mogućnost istrage i procesuiranja ratnih zločina počinjenih u BiH pred nemačkim sudovima temelji u tzv. načelu svetskog prava u okviru kojeg za tu vrstu zločina nemačko pravosuđe i pravosuđa još nekih zemalja mogu progoniti osumnjičene po čitavom svetu bez obzira na to jesu li ona počinjena u Nemačkoj, odnosno imaju li počinitelji ili žrtve ikakve veze s Nemačkom. „Smatram da je to iživljavanje nad ljudima koji su na tom spisku“, rekao je Dodik i pozvao sve one koji se nalaze na popisu da se vrate iz Nemačke, jer će „krenuti hajka na te ljude“.
Dodik je ranije najavio da će okupiti sve političke faktore u Srpskoj u nameri da Skupština RS zaduži Vladu RS da povuče i proglasi ništavnim svoj izveštaj o Srebrenici jer se „u tom dokumentu navode podaci koji nisu tačni i nisu potvrđeni ni u Haškom tribunalu, a koje federalna javnost smatra relevantnim“. „U Haškom tribunalu ima nekoliko presuda koje govore o 3.500 do 5.000 stradalih, a u izveštaju piše da ih je 8.700“, rekao je Dodik.
Profesor Fakulteta političkih nauka iz Banjaluke Nenad Kecmanović rekao je za „Sputnjik“ da je „neposredan povod za formiranje komisije (koju predlaže Dodik) dala bošnjačka NVO ’Majke Srebrenice’ koja je u Berlin i Brisel poslala dodatni poduži spisak Srba navodno odgovornih za masovne zločine na ovom području, koje u Hagu niko nije pominjao. Broj krivaca neprestano raste sa očiglednim planom da se u Sarajevu sudi čitavoj VRS i čitavom srpskom narodu kao zločinačkom. U završnom koraku to bi značilo proglašenje Srpske za genocidnu tvorevinu i njeno ukidanje“. „U Dodikovom predlogu je naglašeno da cilj komisije nije da osporava ili umanjuje bošnjačke žrtve nego da uzme u obzir i srpske žrtve, čiji ukupan broj je, prema zvaničnim izvorima, bio srazmeran muslimanskim, kao i hrvatskim. Tek celovita slika o ratu u BiH vodi ka istini. Uzmite, recimo, etničko čišćenje koje je gotovo rutinski pripisivano Srbima u Hagu“, naveo je Kecmanović. Poslednji popis je, međutim, pokazao da u odnosu na predratno stanje više Srba nedostaje u Federaciji, nego ne-Srba u Srpskoj, ukazao je Kecmanović i dodao da se nikad nije saznalo ko je etnički čistio Srbe, ili se pretpostavlja da je 90 odsto sarajevskih Srba napustilo grad iz čista mira. „Crne mrlje u radu Haškog tribunala i dalje zjape, bez obzira na njegovo zatvaranje, a nove činjenice isplivavaju“, rekao je on.