Smrt i kriza vlade

Ubistvo slovačkog novinara Jana Kučijaka (27) uzburkalo je i domaću i svetsku javnost

Politička situacija u Slovačkoj postala je veoma zaoštrena posle ubistva novinara-istraživača Jana Kučijaka i njegove verenice Martine Kušnirove 25. februara u Velikoj Mači, 60 kilometara istočno od Bratislave.

PROTESTI ZBOG UBISTVA Desetine hiljada Slovaka u Bratislavi i još 47 gradova širom Slovačke i 17 gradova u svetu izašli su na ulice da glasno zahtevaju da se nađu krivci za ubistvo Kučijaka i Kušnirove, a da korumpirani političari o kojima je pisao napuste funkcije.

Dok su protesti 2. marta bili organizovani kao odavanje pošte ubijenom mladom novinaru i njegovoj verenici, 9. marta održani su pod nazivom „Za pristojnu Slovačku“ uz dva zahteva – da se povede međunarodna istraga ovog dvostrukog ubistva, i da se obave temeljne izmene u vladi, uključujući mogućnost njene ostavke.

[restrict]

SERIJA OSTAVKI I premijer Robert Fico krenuo je u akciju. Slovačkoj policiji u rasvetljavanju zločina od 10. marta pomažu američki Federalni istražni biro (FBI) i britanski Skotland jard, dok je drugi zahtev demonstranata domino efektom pokrenuo „kockice“ i u Ficovoj stranci, Smer-Socijaldemokratija, većinskom partneru u trojnoj vladajućoj koaliciji u Slovačkoj, u kojoj su još Slovačka nacionalna stranka i Most-Hid, stranka mađarske manjine.

Marek Mandarič (dugo godina jedan od najbližih saradnika premijera) dao je ostavku na funkciju ministra kulture, otišao je i šef Ficovog kabineta Roman Šipoš, sa položaja su povučeni i državna savetnica predsednika vlade Marija Troškova, kao i državni sekretar Nacionalnog bezbednosnog saveta Slovačke Vilijam Jasanj… Demonstranti su imperativno zahtevali da ostavku podnese i Robert Kalinjak, ministar unutrašnjih poslova (koji je tu funkciju do ovog slučaja vrlo uspešno obavljao u sve tri dosadašnje Ficove vlade). Kalinjak, međutim, to isprva nije hteo, ali kada je na koalicionom dogovoru 11. marta manji partner u vladi, stranka Most-Hid najavila napuštanje koalicije ukoliko Kalinjak i dalje bude u vladi, on je podneo ostavku i na mesto ministra unutrašnjih poslova i na položaj potpredsednika slovačke vlade…

PREDSEDNIK I SOROŠ Oglasio se i predsednik Andrej Kiska. On je podvukao da je stanje vrlo ozbiljno i da je potrebno ili da se vlada temeljno rekonstruiše, ili će se događaji neminovno kretati ka – prevremenim izborima. Rekao je da je već razgovarao i sa premijerom Ficom i sa šefom parlamenta Andrejom Dankom o mogućim rešavanjima ovih problema, ali nisu se složili, pa je spreman na konsultacije sa svim parlamentarnim strankama (prvi razgovor obavio je već 12. marta sa rukovodstvom opozicione stranke „Porodica smo“)… Javna reakcija Roberta Fica bila je žestoka: optužio je predsednika Slovačke da destabilizuje državu i da sa opozicijom namerava da izvede državni udar. Uz to, premijer sumnja na moguću zaveru spolja. Konkretno, Kiska se u septembru prošle godine u Njujorku sreo s milijarderom Džordžom Sorošem. „Neka gospodin predsednik kaže o čemu su govorili, jer je to osoba vrlo sumnjivog imena, taj čovek je Soroš“ , podvukao je Fico.

Kiska je bio krajem leta 2017. godine u Njujorku na Generalnoj skupštini OUN, a Soroš je hteo susret s njim jer je informisan o jednom uspešnom slovačkom regionalnom projektu u rešavanju problema sa integracijom Roma pošto njegovo „Otvoreno društvo“ u Srednjoj Evropi intenzivno učestvuje u rešavanju romskog pitanja. Zvaničnih kritika (pa ni Ficove) tog susreta nije bilo, ali je aktuelni premijer susret ocenio kao „glupost“, što je značilo da ne veruje ni Kiski, ni Sorošu i da je ubeđen da su već tada pripremali destabilizaciju Slovačke…         

 

Ndrangeta u Slovačkoj

Ubijeni Jan Kučijak (Martina Kušnirova mu je bila i saradnica) slovio je za nadu istraživačkog novinarstva u Slovačkoj. Njegov poslednji (nedovršeni) tekst, posle ubistva, u znak solidarnosti – objavili su svi slovački mediji.

Tekst govori o dugogodišnjem delovanju u Slovačkoj ljudi bliskih poznatoj kalabrijskoj mafiji Ndrangeta. Bilo je to kao fitilj u atmosferi nezadovoljstva u zemlji. Autor je u članku objavio da je dvoje ljudi, poslovno povezanih sa sumnjivim Italijanima, bilo zaposleno u vrhovima slovačke vlade.

Obelodanjene činjenice govore i o tome da je slovačka policija na svoj zahtev od italijanskih kolega u 2013. godini dobila konkretne izveštaje i podatke o ljudima iz krugova mafije optuženih u Italiji, a koji su živeli i radili u Slovačkoj punih 14 godina, i štitili su se dobrim kontaktima u delovima slovačkih političkih krugova…

[/restrict]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *