НАТО „партнери“ подржавају стварање „Војске Косова“

Командант Кфора (НАТО снаге на Косову), генерал Салваторе Куочи оценио је да је ситуација на Косову мирна и стабилна, упркос недавним догађајима на северу када је 16. јануара убијен лидер Грађанске иницијативе СДП Оливер Ивановић.

Куочи је у интервјуу за приштинску агенцију „Косова прес“ рекао да се Кфор и друге институције безбедности труде да одрже мирну ситуацију.

Он је, како се наводи, такође рекао и да је такву оцену пренео начелнику Генералштаба Војске Србије Љубиши Диковићу и навео да „нема разлога за бригу“.

Куочи је рекао и да Кфор подржава трансформацију такозваних косовских безбедносних снага у “Војску Косова” само под условом да се то оствари кроз амандмане на “косовски устав”.

Он је рекао и да Кфор нема планове да смањи присуство својих снага на Косову.

С друге стране, портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова је на прес конференцији саопштила да се дејство Резолуције 1244 не може једноставно отказати по нечијој вољи.

Захарова: Дејство Резолуције 1244 не може се једноставно отказати по нечијој вољи

На прес конференцији портпарол Министарства спољних послова Руске Федерације Марија Захарова је говорила о Србији и Косову, као и о поштoвању Резолуције 1244 СБ УН-а и њеним дејством према свим странама, а којом је дефинисано да је Косово саставни део Србије као и многа друга важна питања по територијални интегритет и суверенитет Србије.

– Која ће бити судбина Резолуције 1244 Савета безбедности УН-а о Косову ако Београд са Приштином потпише (као опција која се расправља у оквиру унутрашњег дијалога) правно обавезујући споразум? Да ли то значи да се њено дејство аутоматски прекида или су технички неопходни додатни поступци?, гласило је питање за Захарову.

Захарова: Не, дејство резолуције 1244, према томе како УН функционише, не може се једноставно отказати по нечијој вољи. То је обавезујући документ. Многи су заборавили на то, али он стварно функционише, и нико га није укино.

Наравно, постоји развој политичких процеса, као што добро знате, пратећи друге међународне проблеме. Усвајају се резолуције, продужава се дејство претходних, отказују или модификују. 

На пример Сирија, проблеми на Корејском полуострву, постоји одређени развој у том смислу.

Ми полазимо од тога да сама Србија мора, наравно, пре свега изнети свој став о томе, да ли постоји одређени развој у одвијању тог дијалога.

Наравно, ми ћемо се безусловно ослонити на став Београда и законски изабраних власти по том питању. Тако увек бива и ми ћемо се понашати на тај начин. Без сумње, међународно право даје различита решења, али до данас то је ефикасна резолуција и нико је не може укинути.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *