Турски С-400
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган потврдио је да његова земља, досадашња окосница јужног крила НАТО-а с другом по величини војском у овом пакту, на изразито незадовољство својих савезника од Русије и дефинитивно купује противваздушне ракетне системе С-400.
„Потписани су уговори о куповини система С-400 од Русије. Колико знам, уплаћен је и депозит“, открио је Ердоган.
Предвидљиво, реализација руско-турског договора Америку нимало није обрадовала. „Пренели смо нашу забринутост турским званичницима због потенцијалне куповине С-400. НАТО интероператибилни ракетни одбрамбени системи остају најбоља опција за одбрану Турске од свих претњи у региону“, навео је у саопштењу портпарол Пентагона Џони Мајкл.
Америчко противљење, међутим, ако је веровати Ердогану, није било оволико беневолентно као што би могло неопрезно да се закључи из речи Пентагоновог портпарола.
„Полудели су због договора о С-400 који смо направили“, рекао је турски председник. „Шта сте очекивали? Да чекамо на вас? Ми се сами бринемо за себе и својој безбедности. Предузимамо мере предострожности и наставићемо то да чинимо. Нико нема права да дискутује о принципима независности турске републике и независним одлукама о њеном одбрамбеној индустрији. Ми сами доносимо одлуке о својој независности. Обавезни смо да предузимамо безбедносне мере како бисмо бранили своју земљу.“
Фигаро: САД губе моћ суперсиле
Сједињене Државе су и поводом санкција против Северне Кореје поново морале да праве уступке и да омекшавају позицију како Русија и Кина не би ставиле вето на њихов нацрт резолуције, што потврђује да САД више нису она суперсила која је могла да одвоји Косово од Србије мимо Уједињених нација и да целом свету диктира своја правила, пише угледни француски дневник „Фигаро“. У деценијама после пада Берлинског зида и распада СССР, Сједињене Државе су биле толико моћне – у моралном, културном, дипломатском, финансијском и војном плану – да су могле да своје законе диктирају целом свету. То се најјасније видело у време сукоба на Косову 1999. када су Американци, без мандата УН, успели да од Србије одвоје њену покрајину, која је ускоро прогласила независност, и нико се није усудио да против тога отворено устане. Ствари, међутим, тако више не стоје. САД ни поводом санкција против Северне Кореје више не могу да намећу своју вољу, наводи лист. Овогодишњи 11. септембар ући ће у историју као датум када је постало свима видљиво потпуно слабљење америчког утицаја на Далеком истоку. Када је долазио на власт, Доналд Трамп је тврдио да Америка неће допустити да Пјонгјанг завлада интерконтиненталним ракетама са нуклеарним главама које могу долетети до територије САД. А Северна Кореја, упркос томе, наставља својим путем и изводи нове и нове ракетне и нуклеарне пробе. Због страха од руског и кинеског вета, Американци су из свог нацрта резолуције у Савету безбедности УН о новим антикорејским санкцијама избацили, на пример, тачку о нафтном ембаргу јер Пекинг – преко ког се Пјонгјанг снабдева енергентима – жели да му покаже да не одобрава његове пробе, али не жели да га лиши „кисеоника“ јер ће у Кину убрзо стићи милиони севернокорејских избеглица. Неспособност САД да присиле Северну Кореју да се одрекне нуклеарног оружја није никакав изузетак. То је само један у целом низу геополитичких неуспеха, промашаја који су скинули Америку са њеног пиједестала суперсиле. Вашингтон је последњи пут успео да наметне своје услове 2003. године када је силом збацио Садама Хусеина у Ираку. То је била ирационална и непромишљена реакција САД на 11. септембар 2001, али ирационалност у политици лишава ауторитета и могућности да се други држе на узди. Америка је промашила у Авганистану, исто јој се догодило када је подржала револуције у Грузији и Украјини јер није предвидела реакције Русије, а сада гледамо како Башар Асад, који је успео да нађе савезнике, учвршћује своју власт иако су САД тражиле да оде. У овој великој игри, у којој је психологија важнија од свега осталог, нема ништа горе од лажне чврстине јер то личи на полицајца који свима прети и с разлогом и без разлога, али никако не прелази на кажњавање.
Патријарх Кирил: У СРБИЈИ КАО КОД КУЋЕ
Знате, невероватан осећај обузме руског човека кад долази у Србију. Немате осећај да сте у страној земљи. Напротив, осећате се као код куће, окружени браћом. Наше земље заиста имају много тога заједничког. Пре свега, наравно, то су наша заједничка вера, заједничке духовне и моралне вредности, блиске културе и тесне историјске везе, рекао је у интервјуу за портал „Искра“ патријарх руски Кирил.
Патријарх Кирил је подсетио да између руског и српског народа постоје дуге и чврсте везе љубави, те да су се кроз историју наши народи држали заједно током тешких искушења.
„Русија је током Првог светског рата подржавала Србију. А када се у Русији десила револуција и када су власт преузели ратоборни богоборци, Србија, која се и сама мучила са последицама рата, примила је велики број избеглица из Русије и прихватила их је као род рођени.“
Коментаришући ситуацију на Косову и Метохији, патријарх Кирил је рекао да је Космет свето место мучеништва и заветовања које ће увек чувати сећања на све што су тамо пострадали, исто као што ће камење катедрале Свете Софије вечно памтити божанске литургије које су се служиле међу њеним зидовима и да морамо увек имати на уму да Бог није у сили него у правди.
УКЛОЊЕН КРСТ СА САХАТ-КУЛЕ
После више од сто година са Сахат куле у Подгорици, рестаурацијом која је део пројекта турске агенције „Тика“, уклоњен је крст за који је подгорички главни имам Џемо Реџематовић недавно рекао да вређа сваког добронамерног грађанина, а нарочито архитекте који знају чијем наслеђу сахат-куле припадају.
Представници Црквене општине Подгорица Митрополије црногорско-приморске осудили су овај чин захтевајући да се крст што пре врати како би се испоштовало већинско православно становништво у Подгорици и држави. Они су поручили да би стали у одбрану и када би био уклоњен верски симбол католичке цркве или ислама.
Подгорички главни имам је рекао да коментар око скидања крста са Сат-куле треба затражити од Секретаријата за културу и спорт, те Министарству културе који су дали сагласност за рестаурацију овог, како је нагласио, вакуфског добра.
„Иначе, јавност је упозната са мојим ставовима према овом питању за које, нажалост, осим у Исламској заједници, нисам нашао разумевања од стране медија и јавности“, казао је Реџематовић.
Рестаурација Сахат-куле и реконструкција Трга Бећир-бега Османагића почела је у априлу, а пројекат је вредан око пола милиона евра.
ЏОРЏ СОРОШ И РЕПТИЛИ
Израелска Лига за борбу против клевета осудила је пост на Фејсбук налогу сина израелског премијера Бењамина Нетанијахуа Јаира, који, тврде, укључује антисемитске поруке и сугерише да „Џорџ Сорош и рептили“ контролишу свет. Јаир Нетанијаху је наиме на свом Фејсбук налогу поставио карикатуру која сугерише да се у позадини правних проблема кроз које пролази његова породица крије завера. Овај пост Јаир је назвао „Ланац исхране“, а на њему је фотографија америчког милијардера Џорџа Сороша који држи свет на удици поред рептила с пецаљком на којој је симбол алхемије. Следи антисемитски имиџ такозваног „сретног трговца“, и фотографије бившег израелског премијера Ехуда Барака, као и предводника протеста против Нетанијахуа Елдада Јанива и Менија Нафталија, бившег запосленог у премијеровој резиденцији који је оптужио Нетанијахуову супругу Сару у истрази која се против ње води.
Лига за борбу против клевета је на свом Твитер налогу на хебрејском језику објавила да карикатура „садржи јасне антисемитске елементе“ и да се „опасност од антисемитског дискурса не може умањивати“.