Za „Pečat“ iz Temišvara Vlastimir Vujić
Opozicione socijaldemokrate ubedljivo su pobedile na parlamentarnim izborima u Rumuniji
Rumunija je od 11. decembra ponovo u – crvenom! Rezultat Socijaldemokratske partije (PSD) od 46 odsto osvojenih glasova na parlamentarnim izborima (da mogu da vladaju sami) iznenadio je, ne samo najsmelije političke analitičare u toj zemlji već i sve partijske stratege.
[restrict]NEDOVOLJNE REFORME Kako je to uspelo PSD-u koji je pre godinu dana bio prinuđen da siđe s vlasti, nakon 64 žrtve požara u prestoničkom noćnom klubu „Kolektiv“ i masovnih protesta u Bukureštu koji su usledili zbog te katastrofe, ali i zbog korupcionaških afera? Vlada eksperata (predvođena bivšim komesarom za poljoprivredu EU Dačijanom Čološem), koju je posle socijaldemokrata imenovao predsednik države Klaus Johanis, pobudila je nadu u početak nove ere. Konkretno, da će ljudi početi da žive u zemlji u kojoj se neće umirati ni zbog čega (aludirajući na tragediju u „Kolektivu“ u kojem su vlasnici kluba zanemarivali propise o bezbednosti zahvaljujući podmićivanju političara), zemlji koja neće u tolikoj meri biti podložna korupciji i političarima koji će imati više sluha za potrebe građana. I novoimenovani premijer Čološ krenuo je u žestoku ofanzivu. Osim što je bivši čelnik Socijaldemokratske partije Viorel Ponta optužen za utaju poreza i pranje novca, Specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije (DNA) pokrenulo je istrage i protiv više stotina drugih zvaničnika. Tužilaštvo je u 2015. godini zaplenilo imovinu stečenu kriminalom vrednu preko 500 miliona evra i izdejstvovalo konačne presude u 90 odsto slučajeva… Ali očigledno da vladina borba protiv kriminala na najvišem nivou nije bila dovoljna. To su smatrali birači! Iako je Rumunija izašla iz recesije (i ove godine treba da ostvari privredni rast do 3,8 odsto), svaki četvrti građanin i dalje živi u siromaštvu, a svaki sedamnaesti stanovnik napustio je zemlju i zaposlio se u inostranstvu.
KOHABITACIJA ILI BLOKADA Predizborna kampanja socijaldemokrata bavila se upravo onime što je liberalno-konzervativnim protivnicima (PNL) nedostajalo. Nacionalnim i ekonomskim aspektom. „Sve osnovne državne institucije treba da shvate volju rumunske nacije i da poštuju izborni rezultat. PSD želi stabilnu demokratiju u državi, ekonomski rast, više novca u džepovima sugrađana, niže takse i poreze, punu podršku domaćim biznismenima i intenzivniji razvoj ruralne Rumunije, što će i uraditi!“, istakao je lider socijaldemokrata Liviu Dragnea koji je nasledio Pontu, dodajući da želi budućnost bez sukoba i Rumuniju dobru za sve Rumune.
Predsednik države sada mora da nekome iz pobedničke partije ponudi mandat za formiranje vlade. Johanis je najavio da mandat neće dati nijednom kandidatu koji ima probleme s pravosuđem. Dragnea je zbog navodne manipulacije izbora 2012. bio osuđen na dvogodišnju uslovnu kaznu zatvora, a protiv njega je pokrenut i proces (još je u toku) zbog zloupotrebe službenog položaja (za koji je on rekao da je „fabrikovan“ u centrali bivše stranke predsednika Johanisa, PNL-u). U ovom trenutku nejasno je da li će Dragnea poželeti premijersko mesto, i time se otvoreno suprotstaviti predsedniku države. Moguće je, smatraju rumunski analitičari, da će on za prvo vreme predložiti nekog drugog mandatara i time napraviti korak ka kohabitaciji vlade i predsednika, ali se ne može isključiti ni mogućnost uzajamne blokade te dve institucije. To bi moglo da dovede do pokretanja postupka za smenu Klausa Johanisa, jer pobednička PSD sa savezničkom, liberalnom partijom ALDE, poseduje dovoljan broj glasova za to.
Rumune zaista čeka, jedna, politički vrlo burna – 2017. godina.
BEZ MAĐARA
Iako je Mađarska socijalistička partija (MSP) rumunskoj „sestrinskoj“ partiji (kako su istakli) PSD-u čestitala izvanredan izborni rezultat i preporučila da u vladajuću koaliciju uključi i Demokratski savez Mađara u Rumuniji, Dragnea je u poslednjoj nedelji predizborne kampanje izjavio (a posle izborne pobede i potvrdio) da, ako PSD i ALDE dobiju dovoljno rumunskih glasova – RMDS neće biti u vladi.
Razlog – bojkotovanje rumunskih Mađara (na naredbu ministra inostranih poslova Mađarske Petera Sijarta) ovogodišnje proslave ujedinjenja Transilvanije (Erdelja) i Kraljevine Rumunije 1. decembra. „Hunor Kelemen, predsednik RMDS, tvrdi da je njima ujedinjenje 1918. godine donelo zlo. A ko su oni? Oni su takođe državljani Rumunije… Ujedinjenje je za rumunsku naciju bila pobeda. Kelemen je predsednik stranke registrovane u Rumuniji, pa se nadam da ću od njega vrlo brzo čuti da je ujedinjenje iz 1918. bila pobeda i za mađarstvo u Rumuniji“, poručio je predsednik PSD-a čelniku RMDS-a.
[/restrict]